Zamachy na Sri Lance. Wiadomo, kim są sprawcy ataków. Jeden z nich studiował w Wielkiej Brytanii

Policja lankijska zidentyfikowała osiem osób z dziewięciorga zamachowców samobójców, którzy zaatakowali w Wielkanoc na Sri Lance. Byli dobrze sytuowani i wykształceni. Jeden z nich miał nawet studiować w Wielkiej Brytanii.

Policja lankijska ujawnia część informacji dotyczących zamachowców samobójców, którzy w Niedzielę Wielkanocną zaatakowali trzy kościoły i cztery hotele na Sri Lance. Brało w nich udział dziewięcioro terrorystów, w tym jedna kobieta. Jak przekazał Ruwan Gunasekara, rzecznik policji, osiem osób zostało już zidentyfikowanych przez śledczych. Potwierdzono również, że kobieta była żoną jednego z zamachowców.

Ruwan Wijewardene, minister obrony narodowej Sri Lanki, przyznał, że część z nich była wcześniej zatrzymywana za udział w bójkach, jednak żaden z incydentów nie był aż tak poważny. Dodał, że większość zamachowców pochodziła z dobrze sytuowanych rodzin, była wykształcona i stabilna finansowo. - Z naszych informacji wynika, że jeden z nich studiował w Wielkiej Brytanii, a potem być może również w Australii, zanim powrócił na Sri Lankę, aby się tu osiedlić - poinformował minister.

Policja zatrzymała w związku z zamachami około 60 innych osób. Wszystkie są narodowości lankijskiej.

Sąsiad jednego z zamachowców: Nigdy z nami nie rozmawiał

W rozmowie z CNN Pamuditha Anjana, sąsiad jednego z zamachowców, przyznał, że osoby mieszkające w budynku, w którym mieszkał podejrzany, nie były rozmowne i nie angażowały się w życie lokalnej społeczności.

- My tutaj trzymamy się razem, codziennie jemy wspólnie posiłki, rozmawiamy o tym, co robimy, co u nas. Ci ludzie nigdy do nas nie wychodzili. Bardzo chronili swoją prywatność - powiedział mężczyzna.

***

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (197)
Zamachy na Sri Lance. Wiadomo, kim są sprawcy ataków
Zaloguj się
 • profnzw

  Oceniono 39 razy 31

  I to jest niezbity dowód, że próba ,,ucywilizowania" radykałów muzułmańskich nic nie da. Nie wtopią się w lokalne środowisko i zawsze będą mieli zaburzenia psychiczne wywołane czytaniem tzw. "świętych ksiąg".

 • frank1961

  Oceniono 31 razy 27

  okazuje się że każdemu można zrobić pranie mózgu, wśród niemieckich nazistów też byli intelektualiści i popierali Hitlera i jego zbrodniczą politykę

 • tpirowski

  Oceniono 55 razy 23

  Jak napisać, że wiadomo, kim są sprawcy ataków, ale nie napisać, że to muzułmanie.

 • seczytam

  Oceniono 29 razy 21

  I ani słowa, że zamach zrobili muzułmanie w imię islamu i zgodnie z nakazami tej chorej ideologii...

 • tumaxer

  Oceniono 22 razy 20

  Byli dobrze sytuowani, bo biedni mają ważniejsze rzeczy na głowie, niż szukanie w internecie bredni pseudoreligijnych.

 • najezyn

  Oceniono 22 razy 16

  Dziś jeszcze od biedy wolno publicznie doszukiwać się pewnych związków między wiarą w Mahometa a ciągotami do mordowania innych poprzez wysadzanie ich i siebie w powietrze. Ale jeszcze parę lat poprawności politycznej - i do więzień się szło będzie za takie rasistowsko faszystowskie myślenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX