Zawieje piaskowe w Polsce były tak duże, że widać je na zdjęciach NASA. Ale to nie pył znad Sahary

Zasypane pyłem drogi i chmury piasku ograniczające widoczność - to jeden z efektów silnego wiatru, którego doświadczyli dziś mieszkańcy części kraju. Zawieje pyłowe były na tyle intensywne, że widać je na zdjęciach satelitarnych NASA.

Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, osiągającym prędkość nawet do 80 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia wydane są dla sześciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Jak poinformowała Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najsilniej wieje na Pomorzu. - Tam lokalnie podmuchy wiatru sięgają do osiemdziesięciu kilometrów na godzinę, natomiast na pozostałym obszarze kraju od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu kilometrów na godzinę - informuje synoptyk. Łapińska ostrzegła, że w najbliższych dniach mogą występować zawieje pyłowe. - Jest bardzo sucho, opady deszczu są słabe, do tego pola i grunty są wysuszone, to dobre warunki do powstawania zawiei piaskowych - tłumaczyła. 

Do takiego zjawiska doszło dziś w wielu miejscach w Polsce. Zawieje spowodowały ograniczenie widoczności na drogach. Na Mazowszu doszło z tego powodu do wypadku.

W mediach społecznościowych wiele osób udostępniało zdjęcia zawiei. Ale - jak zwrócił uwagę na Facebooku łowca burz Grzegorz Zawiślak - widać je było także z kosmosu. Na wykonanych dziś zdjęciach satelitarnych NASA widać pas pyłu nad centralną i północną Polską. 

Pas skupisk pyłu pokrywa się ze strefą najsilniejszego wiatru, gdzie osiągał on w porywach ok. 70-80 km/h.

Wichura nad PolskąWichura nad Polską Fot. windy.com

Zawieje piaskowe mogą występować do piątku. Od soboty, jak zapowiadają meteorolodzy, napłynie nad Polskę wilgotniejsza masa powietrza, możemy spodziewać się intensywniejszych opadów deszczu.

Warto zwrócić uwagę, że dzisiejsze zamiecie pyłowe to zupełnie inne zjawisko niż zapowiadane od kilku dni pojawienie się pyłu znad Sahary. Zamiecie wywołał silny wiatr, który unosił piach i kurz z przesuszonej ziemi. Piasek saharyjski jest niesiony wiatrem znad Afryki. Prawdopodobnie dotrze do Polski w kolejnych dniach, jednak zjawisko nie będzie przypominać "burzy piaskowej". Nie będzie on tak wyraźnie widoczny, może za to np. zmienić kolor zachodów i wschodów słońca. Jeśli pojawią się opady, to może wystąpić zjawisko brudnego deszczu. 


Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (99)
Zawieje piaskowe w Polsce były tak duże, że widać je na zdjęciach NASA. Ale to nie pył znad Sahary
Zaloguj się
 • daere

  Oceniono 77 razy 63

  To sukces wycinaczy drzew,i wypalaczy trawy i regulatorów rzek. Brawo. Dobrze wam idzie, niszczyciele.

 • pako19

  Oceniono 70 razy 54

  Polska pustynnieje rzadzacy unikaja tematu jak ognia. budowac zbiorniki sadzic drzewa ale chyba juz za pozno...

 • aldealmi

  Oceniono 50 razy 40

  Pustynia moralna, umysłowa, intelektualna. Tylko pis, suchy pis...

 • rabieg

  Oceniono 26 razy 22

  A może zamiast autostrad, Polska weźmie się za budowę zbiorników retencyjnych, ochronę łąk naturalnych, rozlewisk, za ochronę gleb i jej struktury? Wiem, że jest to nierealne, tu liczy się zysk. A le na jak długo?

 • pedro.666

  Oceniono 37 razy 19

  PiS ALERT! Za burzami piaskowymi idą Arabowie...

 • js08836

  Oceniono 20 razy 16

  Pył nad krajem i zero reakcji PiS -u. Otworzyliby gardziele, gdyby rządziła PO. A Putin kupuje za pieniądze za węgiel broń by napadać na słabsze kraje, prawda panie Błaszczak i Morawiecki ?

 • nieotake

  Oceniono 24 razy 12

  Te tumany tumanów, to hufce pis’dzielców lecące rechrystianizować Gejropę (dawniej: zgniły Zachód).
  Na przedzie natchniona trupa: Balbina, Matoł i Dupa.

 • extrafresh

  Oceniono 20 razy 12

  Ze wschodu?
  To musi być nieświeży oddech Jarosława.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX