Minister obrony Sri Lanki: Zamachy zemstą za ataki na muzułmanów w Nowej Zelandii

Minister obrony Sri Lanki twierdzi, że zamachy na Sri Lance były odpowiedzią na marcowe ataki na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. Tak wynika ze wstępnych ustaleń lankijskich śledczych.

- W toku wstępnego śledztwa ustalono, że to, co wydarzyło się na Sri Lance było odwetem za atak przeprowadzony na muzułmanach w Christchurch - powiedział w trakcie parlamentarnego wystąpienia Ruwan Wijewardene, lankijski minister obrony.

Dodał, że ataki przeprowadziły dwie grupy terrorystyczne: zrzeszająca lankijskich islamistów National Thowfeek Jamaath oraz Jamaat-ul-Mujahideen India - ugrupowanie, o którym póki co niewiele wiadomo.

We wtorek tuż przed 13 agencja Reuters poinformowała, że do organizacji zamachów przyznało się przez swoje media tzw. "Państwo Islamskie". W komunikacie nie podało żadnych dowodów. Chociaż samozwańczy kalifat na terenie Syrii i Iraku został rozbity, jego dawni bojownicy wciąż stwarzają zagrożenie

Na Sri Lance obowiązuje dziś żałoba narodowa.

Zamachy na Sri Lance

Celami zamachów na Sri Lance, przeprowadzonych w niedzielę wielkanocną, były trzy kościoły i cztery hotele. Władze podały, że znaleziono też bombę niedaleko lotniska, ale została ona unieszkodliwiona. W wyniku zamachów zginęło 290 osób, a 500 zostało rannych. Władze podały, że za ataki odpowiada prawdopodobnie lokalna grupa islamskich ekstremistów National Thowheeth Jama'ath. Zaznaczono, że możliwe są międzynarodowe powiązania.

Zamachy w Christchurch

Do zamachów na meczety w Nowej Zelandii doszło 15 marca. Terroryści otworzyli ogień do wiernych w dwóch meczetach w mieście Christchurch. Zginęło 49 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Za organizację zamachów odpowiedzialny był rasistowski, prawicowy ekstremista Brenton Tarrant.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (178)
Minister obrony Sri Lanki: Zamachy zemstą za ataki na muzułmanów w Nowej Zelandii
Zaloguj się
 • 0roman0

  Oceniono 21 razy 15

  Znowu przeniesienie odpowiedzialności na jakieś wyimaginowane ISIS. Nikt w imię tzw poprawności nie powie że wśród muzułmanów jest spory procent radykalnych islamistów dla których walka z niewiernymi (czyli ze wszystkimi) jest sensem życia. Taka ich religia. Religia która ma wpływ na każdy aspekt ich życia. Życia i śmierci. Po prostu - te typy tak mają i zrzucanie odpowiedzialności na jakieś ISIS to pójście na łatwiznę.

 • saves

  Oceniono 32 razy 12

  Świat białego człowieka jest słaby. Młody Europejczyk wychowuje się ze smartfonem w ręku, islamista - z karabinem. Gdy dojdzie do otwartej konfrontacji, a ta nastąpi, muzułmanie nie będą mieli moralnych oporów by dokonać eksterminacji innowierców. Nasza młodzież, dla której największym dramatem jest pęknięta szybka w srajfonie, będzie bezradnie się przyglądać jak mordują ich przyjaciół. Szykuje się "likwidacja warszawskiego getta", w którym to Europejczycy odegrają role ówczesnych Żydów.

 • kot_miczurina

  Oceniono 22 razy 10

  po zamachach w Nowej Zelandii wszyscy płakali, celebryci jęczeli żałośnie, przywódcy państw łaczyli się w bólu -gdzie premier Nowej Zelandii z różańcem w ręku, trwa polityka cichego

 • pener1986

  Oceniono 16 razy 10

  Gość, który przeprowadził zamach w Nowej Zelandii nie by chrześcijańskinem, w każdym razie nie był tego pewien. Trochę dziwny ten odwet.
  Powinni zrobić zamach w Chinach, gosc z Nowej Zelandii był wielkim zwolennikiem tego państwa i jego ustroju.

 • white_lake

  Oceniono 28 razy 10

  no to według islamskiej logiki niedługo byłby czas na zemstę za Sri Lankę... czyli tym razem 500 ofiar co najmniej,
  ale pewnie Zachód zareaguje jak zwykle, czyli da większą ochronę muzułmanom w strachu przed odwetem i zapewni, że to nie miało NIC A NIC wspólnego z islamem, to tylko źli ludzie, a tacy są wszędzie, politycy będą przekonywali, że kochają islam i że on zawsze był częścią Europy...
  rzygać się chce na to wszystko, ale widocznie nie zasługujemy na nic lepszego, nie zasługujemy na przetrwanie, skoro zaniknął nam instynkt samozachowawczy

 • goostav234

  Oceniono 27 razy 9

  Nie może być! Co te slemy takie mściwe? Przecież to religia pokoju!

 • szczurzec1

  Oceniono 40 razy 8

  I porównajmy z zamachem z Nowej Zelandii - wtedy GazWybowi i pokrewnym mediom wręcz łez brakowało do opłakiwania ofiar, mnóstwo pisano o białym suprematyzmie, rasizmie, potrzebie walki z takimi postawami, premier NZ założya sobie hidżab na głowę i wogóle panowało wielkie wzmożenie moralne pt. "O, biedni, niewinni muzułmanie, jakież to okrucieństwa was spotykają ze strony ekstremistów"
  A teraz - suche informacje. A kiedy się potwierdzi że zamachy to dzieło muzułmanów, GazWyb zareaguje - wyłączeniem komentarzy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX