Nie żyje były wielki książę Luksemburga - Jan. Zmarł w wieku 98 lat

Nie żyje były władca Luksemburga - wielki książę Jan. O śmierci poinformował jego syn i następca Henryk. Jan sprawował władzę przez 36 lat. Zmarł w wieku 98 lat.

Jan urodził się w Luksemburgu jako pierwsze dziecko księcia Feliksa z Luksemburga i Charlotty, wielkiej księżnej Luksemburga. W czasie II wojny światowej jego rodzina musiała uciekać przed inwazją wojsk nazistowskich i szukać schronienia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jan studiował tam prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Lavala w Quebecu w Kanadzie. W latach 40-tych wrócił do Europy.

Nie żyje Jan - wielki książę Luksemburga. O jego śmierci poinformował jego następca

W 1942 r. przybył do Wielkiej Brytanii, aby odbyć szkolenie wojskowe. Przez krótki czas służył jako strażnik w Pałacu Buckingham, a następnie dołączył do wojsk brytyjskich. Po wojnie ożenił się z belgijską księżniczką Josephine Charlotte i miał pięcioro dzieci.

Jan został szóstym wielkim księciem Luksemburga, gdy jego matka Charlotte abdykowała w 1964 roku. Był głową państwa przez 36 lat. Wielki książę Luksemburga przygotowywał swojego najstarszego syna Henryka do przejęcia schedy i w 1998 roku przeniósł na niego większość swoich obowiązków. Jan abdykował na jego rzecz w 2000 roku. To właśnie wielki książę Luksemburga Henryk poinformował dziś o śmierci swojego ojca. 

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Uratuj z nami Arktykę, wpłacając datekUratuj z nami Arktykę, wpłacając datek Fot. greenpeace.pl

Więcej o:
Komentarze (14)
Nie żyje były wielki książę Luksemburga - Jan. Zmarł w wieku 98 lat
Zaloguj się
 • zetpaw

  Oceniono 9 razy 5

  Czy was w tej redakcji całkiem porąbało ?
  Inwazji na Luksemburg dokonała armia NIEMIECKA a dokładniej WEHRMACHT a wy z uporem maniaka powtarzacie kłamstwo o nazistach, wstyd.

 • armagedon888

  Oceniono 6 razy 2

  Te ordery to za mestwo na placu budowy...banku

 • jan_sobczak1

  Oceniono 4 razy 2

  O urwa! Ale mi jest naprawdę i szczerze wszystko jedno.

 • sector23

  Oceniono 6 razy 2

  Zaraz tam wielki... niecałe 168cm wzrostu.

 • ja5569

  Oceniono 2 razy 0

  98 lat - no to chlop sie nazyl...

 • mamlas_p

  Oceniono 3 razy -1

  No, nius... Nie powiem. Zmarł nierób, a my mamy co robić? Aaa. Klilikać...

 • makary_firsztukk

  Oceniono 5 razy -1

  (...) jego rodzina musiała uciekać przed inwazją wojsk nazistowskich(...) - "Luksemburczycy utworzyli prohitlerowską organizację „Volksdeutsche Bewegung” (VdB). Była to na poły polityczna, na poły militarna formacja, która głosiła hasło przyłączenia księstwa do Rzeszy i aktywnie werbowała Luksemburczyków w szeregi niemieckiej armii i SS.

  W ogromnej mierze wskutek aktywności członków VdB udała się pacyfikacja miejscowych Żydów. Była to historia typowa dla nieomal wszystkich państw zachodniej Europy okupowanych przez hitlerowców. Mimo iż Luksemburczycy nie byli narażeni na śmierć za pomoc Żydom, tak jak działo się to w Polsce, to kolaboracyjne władze administracyjne oraz policyjne, jak również zwykli obywatele, aktywnie uczestniczyli w holokauście. "

 • proteusz33

  Oceniono 3 razy -3

  Ale patałach Juncker żyje,ma się dobrze i uważa się za króla Luksemburga.Zwłaszcza jak popije

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX