Wybory na Ukrainie Zełenski triumfuje i prowokuje. Władimir Putin nie pogratulował nowemu prezydentowi

- Do wszystkich krajów postsowieckich: spójrzcie na nas - wszystko jest możliwe - to jedno z pierwszych zdań Wołodymyra Zełenskiego po wyborczym triumfie. Gratulacje dla nowego prezydenta Ukrainy spływają z kolejnych krajów. Za to prezydent Rosji milczy.

- Moskwa z szacunkiem odnosi się do wyboru narodu ukraińskiego, tym bardziej, że wybór ten jest nadzwyczaj wyraźny. Jednocześnie prawomocność tych wyborów została postawiona pod znakiem zapytania, gdy nie zapewniono możliwości głosowania trzem milionom obywateli Ukrainy, którzy żyją w Federacji Rosyjskiej - powiedział rzecznik Kremla.

Dmitrij  Pieskow dodał, że "przedwczesne jest mówienie o gratulacjach prezydenta Putina" dla zwycięzcy ukraińskich wyborów, podobnie jak kwestia "możliwości wspólnej pracy".

Po poprzednich wyborach, które wygrał Petro Poroszenko, Rosja nie wystosowała oficjalnych gratulacji. Inaczej było w przypadku prorosyjskiego Wiktora Janukowicza. Ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew złożył mu gratulacje po dwóch dniach.

Cały świat gratuluje Zełenskiemu

Do tej pory gratulacje Zełenskiemu po wygranej w drugiej turze wyborów złożyli inni światowi przywódcy, nie tylko krajów zachodnich, ale i państw poradzieckich, w tym Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu. Gratulacje prezydentowi-elektowi przekazał również Andrzej Duda.

Z kolei Donald Trump nie tylko pogratulował Zełenskiemu zwycięstwa, ale również odbył z nim rozmowę telefoniczną. Według oficjalnego komunikatu prezydent USA uznał wybory na Ukrainie za ważny moment w historii tego kraju i zwrócił uwagę, że odbyły się w sposób pokojowy i demokratyczny. Trump zapowiedział współpracę z prezydentem-elektem przy wzmacnianiu demokracji, powiększaniu dobrobytu i walce z korupcją. Podkreślił poparcie USA dla integralności terytorialnej Ukrainy. 

***
Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (205)
Zełenski triumfuje i prowokuje. Kreml nie składa gratulacji
Zaloguj się
 • wranek

  Oceniono 31 razy 25

  A dlaczego to, niby, komik ma być gorszy od magistra, nauczyciela, czy hydraulika?
  Dlaczego ma być gorszy od wysokiego oficera wywiadu?
  Komik to wymagajacy i odpowiedzialny zawód. Wymagajacy charakteru i inteligencji.

 • freud1

  Oceniono 50 razy 22

  Parafrazujac Zelenskiego, moznaby zawolac:
  Do wszystkich krajow UE, spojrzcie na nas - wszystko mozna spieprzyc.

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 36 razy 16

  No zobaczymy jak mu teraz będzie do śmiechu kiedy zobaczy, że polityka to nie scena. Po kilku miesiącach zrozumie, co się kryje za kurtyną ukraińskiej rzeczywistości.

 • qnqn

  Oceniono 19 razy 13

  Czy putin pogratulował dudzie lub pisowi kiedy wygrali wybory? Macierewicz też siebie kreuje jako anty rosyjski, a wszyscy wiedzą jakim proruskim jest gnojem. Przestańcie się podniecać, Zełenski to człowiek znikąd jak kiedyś w Polsce Tymiński.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 16 razy 10

  Putinowi też nikt z Ukrainy nie gratulował ostatniego wyboru.
  Przestańcie się onanizować!

 • rilwen1

  Oceniono 16 razy 10

  Za Zelenskim stoi Kolomoyski, Ukrainski magnat i wrog Poroszenki.

 • saves

  Oceniono 19 razy 9

  A czego gratulować? Że został szefem tego bałaganu? Powinien mu raczej kondolencje złożyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX