Światowy Kongres Żydów potępia sąd nad Judaszem w Pruchniku. "Jaka byłaby reakcja Jana Pawła II?"

Światowy Kongres Żydów reaguje na wydarzenia w polskim Pruchniku. W Wielki Piątek powieszono tam kukłę Judasza. Sąd nad Judaszem to też m.in. bicie kukły pałkami przez dzieci.

Powieszenie i spalenie kukły Judasza, wystylizowanej na "stereotypowego Żyda", Światowy Kongres Żydów nazywa manifestacją antysemityzmu. Po tym, jak zdjęcia z tzw. sądu nad Judaszem trafiły do mediów, WJC wydało oświadczenie. 

"Żydzi są głęboko zaniepokojeni tym upiornym odrodzeniem się średniowiecznego antysemityzmu, który doprowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpień" - czytamy w oświadczeniu szefa kongresu, Roberta Singera. 

Sąd nad Judaszem w Pruchniku. "Plama na dobrym imieniu Polski"

"Możemy się tylko zastanawiać, jak Jan Paweł II, który uczył w swojej ojczyźnie i na całym świecie, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i człowiekowi, zareagowałby na to rażące odrzucenie swojego nauczania" - podkreślił Singer. Wyraził też nadzieję, że "Kościół i inne instytucje" zrobią wszystko, by przezwyciężyć te uprzedzenia, które są "plamą na dobrym imieniu Polski".

Sąd nad Judaszem odbył się w Pruchniku w Wielki Piątek. Brały w nim udział także dzieci. Wiadomość o tych wydarzeniach w Izraelu spotkała się z krytyką.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (863)
Sąd nad Judaszem w Pruchniku. " Plama na dobrym imieniu Polski"
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 191 razy 105

  Oglądałem z przerażeniem ten filmik z 2019 roku i zdjęcia z 2017. Te beztroskie dzieci przyuczane od małego do agresji na obcego, te upiorne gęby dorosłych walące kijami postać człowieka ciągnionego na sznurze po ulicy, ten tłum filmujący i skandujący, ci rodzice chwalący i instruujący jak lepiej dołożyć leżącemu.
  Kwintesencja polskiego katolicyzmu i chrześcijańskiej wiary w Polsce.
  I to właśnie my będziemy rechrystianizować Europę?!

 • falbor

  Oceniono 132 razy 72

  Proponuję aby w przyszłym roku, dla zachowania symetrii, dzieci w Prudniku okładały kijami kukłę pedofila przebranego za księdza!

 • aniten_aniten

  Oceniono 85 razy 41

  Zawsze się zastanawiam w takich sytuacjach czy to spontaniczna szkodliwa głupota miejscowej czerni czy z zewnątrz inspirowane kompromitacje. Ale nawet inspiracja musi paść na odpowiedni gnój zeby zakwitła.

 • chi-neng

  Oceniono 78 razy 38

  A co ma do powiedzenia, na temat własnych sukcesów w tym co uczynił z Polską, od katastrofy do dzisiaj, z zemsty i nienawiści do bylych wladz, TEN KTÓRY RZĄDZI POLSKĄ - SREBRZYSTY WOLSKI AL CAPONE?
  Sukcesów wypływajacych z katastrofy samolotowej, do której sam, wraz z podleglymi mu przydupasami sam doprowadzil?

 • krynolinka

  Oceniono 81 razy 31

  Jaka tam plama, Mazurek zaraz nam i światu wytłumaczy, nie popiera ale rozumie. Dzieciom po zimie należy się trochę ruchu na świeżym powietrzu.

 • kotmiki

  Oceniono 48 razy 20

  Polactwo wyznaję najprymitywniejszą sekciarską wersje katolicyzmu ;nie maja żadnej wiedzy teologicznej .ich katolicyzm określa się wiarą sałatkową bo wybierają to co im smakuje i pasuje np. ślub kościelny mimo, że nie praktykują no i oczywiści biesiadowanie z okazji obrzezania czy innych katolickich obrzędów .
  Gdyby sięgnęli do literatury i poczytali o 12 apostole wspólniku Chrystusa Judaszu zdziwienie albo opinia nie to książka sponsorowana ;prawda ich nie interesuje tkwią przy swoich naiwnych wersjach wiary a wiara niestety czyni czuba !!

 • dlugi48

  Oceniono 65 razy 19

  Chyba już nie dożyję czasów, kiedy Polska się cywilizuje, zmądrzeje i wyjdzie ze średniowiecza. Kościół robi wszystko, by to się nie stało.

 • swietyszczur

  Oceniono 40 razy 16

  Jeden filmik z Prudnika bardziej spopularyzowal Polske na swiecie niz cala propaganda PiSowska + niejaki Swirski ze swoja Reduta Dobrego Imienia i 200 mln-owym budzetem hehe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX