Roman Polański żąda przywrócenia do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zawalczy o to w sądzie

Roman Polański domaga się przywrócenia członkostwa w Amerykańskiej Akademii Filmowej. Prawnicy reżysera złożyli w tej sprawie pozew sądowy, twierdząc, że jego wykluczenie odbyło się z naruszeniem prawa. Akademia podtrzymuje swoją decyzję.

Roman Polański został wykluczony z Amerykańskiej Akademii Filmowej w maju ubiegłego roku. Reżyserowi zarzucono naruszenie obowiązujących w tej organizacji wartości i standardów postępowania. Chodziło o sprawę z 1977 roku, kiedy to reżyser został oskarżony o gwałt na 13-latce i późniejszą ucieczkę ze Stanów Zjednoczonych. W pozwie sądowym przeciwko tej decyzji prawnicy Romana Polańskiego argumentują, że wykluczając reżysera Amerykańska Akademia Filmowa nie dała mu szansy przedstawiania własnych argumentów i ograniczyła możliwości apelacji.

Roman Polański pozwał Amerykańską Akademię Filmową

Amerykańska Akademia Filmowa wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że procedura zastosowania przy wykluczeniu Romana Polańskiego z grona 8400 członków tej organizacji była sprawiedliwa i uzasadniona. „Akademia podtrzymuje swoją decyzję” - napisano w oświadczeniu.
Poza Romanem Polańskim Amerykańska Akademia Filmowa usunęła w ubiegłym roku dwóch innych członków - znanego producenta Harveya Weinsteina oraz aktora Billa Cosby’ego, na których ciążyły oskarżania o molestowanie seksualne wielu kobiet. Ani Weinsten, ani Cosby nie wystąpili o przywrócenie członkostwa.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (229)
Roman Polański żąda przywrócenia do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zawalczy o to w sądzie
Zaloguj się
 • gelbigel

  Oceniono 30 razy 18

  Jak Harvey gwałcił latami kobiety to jakoś wszyscy wiedzieli i nie mieli z tym problemu. Czcigodni członkowie obudzili sie dopiero po akcji metoo

 • docent_2013

  Oceniono 40 razy 16

  Może wyjaśnię niezorientowanym. Polański nie został skazany, a jedynie postawiono mu zarzut. Ze względu na uniemożliwienie mu (na co są dowody) sprawiedliwego procesu, dotąd się on nie odbył. Być może był to gwałt, ale tego nie wiemy, więc wedle prawa jest niewinny. To bardzo podobna sytuacja do Kaczyńskiego, który jest oskarżony przez Austriackiego businessmana, być może okradł faceta, ale tego nie wiemy, proces się nie odbył, według prawa jest niewinny.

 • kisssmyass

  Oceniono 29 razy 11

  gdyby Polański nie uciekł tylko posłusznie oddał się w objęcia zawistnego, mściwego prokuratora, szukającego okazji do przywalenia ‚bezbożnikom’ z Hollywood, poprzez potraktowanie sprawy Polańskiego jako przykładu dla całego środowiska, to w amerykańskim więzieniu murzyni zrobiliby z niego pasztecik. Ale przyrównywanie go do Cosby’ego czy Weinsteina jest mocno niesprawiedliwe., dlatego nie dziwi mnie że Polański chce to jakoś zaznaczyć, choć pewnie procesu nie wygra. Ale potulna zgoda na wsadzenie do jednego wora z notorycznymi dewiantami seksualnymi byłoby pewnego rodzaju przyznaniem się do bycia takim jak oni, co mogłoby mieć konsekwencje na traktowanie Polańskiego przez inne instytucje w przyszłości.

 • astygmatyk

  Oceniono 27 razy 11

  Jeśli ten proces obnaży powszechną amerykańską hipokryzję to jestem za. Bo czym byłaby ta organizacja dzisiaj bez jazdy na nazwisku Polańskiego? Wątpiący niech spojrzą na listę jego nagrodzonych filmów. Czasy się zmieniły więc po czterdziestu latach współczesny czytelnik nie jest w stanie zrozumieć kontekst ówczesnych wydarzeń. I dotyczy to nie tylko seksu z dziećmi. Polański z pewnością nie zajmował się seryjnie molestowaniem jak Weistein, o którym nikt by w Polsce nie słyszał gdyby nie akcja #metoo. Tym co mnożą oskarżenia polecam wyrok sądu szwajcarskiego sprzed paru lat oddalający dalsze pretensje amerykańskiej sprawiedliwości wobec Polańskiego (bo pewnie podobny polski wyrok odrzucają).

 • muledet.3

  Oceniono 17 razy 9

  Polanski dal sie wrobic.Mamuska podlozyla Mu coreczke i czula walizke pieniedzy i slawe na pirwszych stronach gazet ,przynajmniej przez kilka tygodni.

 • muledet.3

  Oceniono 17 razy 9

  Ciekawe dlaczego wykluczyli Polanskiego z akademii dopiero w zeszlym roku a incydent mial miejsce 42 lata temu?.
  Komus przeszkadza ,ze to Zyd.

 • veni.vici

  Oceniono 18 razy 8

  Nowy szczyt refleksu: Amerykańska Akademia Filmowa wyrzuciła Polańskiego w 2018 roku za czyn, którego się dopuścił w... 1977 roku ;) Mam nadzieję że z Hitlerem już amerykańscy przemysłowcy nie współpracują?

 • tregulex

  Oceniono 20 razy 8

  W niektórych stanach funkcjonuje prawo, które mówi, że jakikolwiek kontakt seksualny z osobą małoletnią jest gwałtem. Pocałunek również.
  Nie twierdzę, że Polański tylko całował, ale do "klasycznego" zbliżenia jednak nie doszło.
  Ofiara miała wielu partnerów seksualnych wcześniej, kontakty ze wszystkimi narkotykami itd.
  Mimo swoich 13. lat.
  Szkoda, że nie ma stenogramów z procesu i przesłuchań w języku polskim.
  Może ktoś z Was by się pokusił?
  Większość dostępna jest w internecie (nawet po niemiecku).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX