Pożar katedry Notre Dame. Trzy lata temu naukowiec ostrzegał przed pożarem. Raport utajniono

Włoski dziennik "Il Sole-24 Ore"krótko po pożarze katedry Notre Dame opisał sprawę raportu sprzed trzech lat. Profesor Uniwersytetu w Wersalu miał w nim napisać, że system przeciwpożarowy jest nieskuteczny oraz że istnieje duże ryzyko pożaru, spowodowanego zwarciem w instalacji elektrycznej. Raport został utajniony.

Sprawę opisał już dzień po pożarze włoski "Il Sole-24 Ore". Jak czytamy w artykule, Paolo Vannucci, włoski naukowiec pracujący na Uniwersytecie w Wersalu na zlecenie CNRS, czyli Francuskiego Ośrodka Badań Naukowych przeprowadził szczegółowe badanie katedry Notre Dame pod kątem bezpieczeństwa świątyni. Raport dotyczył m.in. możliwości ataków terrorystycznych, ale również ryzyka wybuchu pożaru. Jak możemy przeczytać we włoskim dzienniku, w swojej ekspertyzie Vannucci stwierdził, że "skoncentrowane na przełomie wieków pyły" powodują, że zwarcie w instalacji elektrycznej lub po prostu przewody używane podczas prac remontowych mogą doprowadzić do opłakanego w skutkach pożaru. Vannucci zwrócił też uwagę na fakt, że w katedrze nie ma systemu przeciwpożarowego, który byłby zdolny w porę ugasić ogień.

Po publikacji włoskiej gazety tematem zajął się szwajcarski dziennik "Le Temps". Tutaj dziennikarze z kolei zwrócili uwagę, że Francuski Ośrodek Badań Naukowych nie informował o raporcie Vanucciego, choć dzień po pożarze przekazano dziennikarzom nazwiska ekspertów, zajmujących się katedrą. Nazwisko włoskiego profesora tam się nie pojawiło. W rozmowie z tygodnikiem "Marianne" Vannucci stwierdził, że francuskie władze utajniły raport z obawy przed "zainspirowaniem" potencjalnych terrorystów, którzy mogliby wykorzystać informacje zawarte w ekspertyzie. 

Wstępna przyczyna pożaru katedry Notre Dame

W czwartek agencja Associated Press poinformowała nieoficjalnie o wstępnych przyczynach pożaru katedry Notre Dame. Miało nią być właśnie zwarcie elektryczne. Informację o tym przekazał dziennikarzom AP chcący zachować anonimowość przedstawiciel francuskiej policji. Przekazał też agencji Associated Press, że biorący udział w śledztwie eksperci nadal nie mogą wejść do środka katedry. Fragmenty ścian muszą zostać najpierw wzmocnione. Stan murów budzi obawy, runąć może m.in. północna część fasady budynku, stąd mieszkańcy pobliskich domów nie mogą do nich wrócić.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (90)
Pożar katedry Notre Dame. Trzy lata temu naukowiec ostrzegał przed pożarem. Raport utajniono
Zaloguj się
 • marcindziedzic

  Oceniono 44 razy 32

  Zanim zaczniecie hejtować "lewacką" Francję poczytajcie sobie o tym, jak od lat ignoruje się raporty AGH na temat katastrofalnego stanu hydrogeologicznego kopalni w Wieliczce, która już raz została cudem uratowana od zalania. Za bilety kasuje się ogromne pieniądze, ale gdy zalana kopalnia zawali się jak ta w Wapnie, to runą stojące w wieliczce bloki mieszkalne.

 • roman_j

  Oceniono 30 razy 22

  Nic nowego. Ustalenia naukowców w kwestii globalnego ocieplenia też się lekceważy. Tyle, że tych nie da się utajnić, więc się je dyskredytuje.

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 16

  Taki ostrzegający raport, to w Polsce napisze KAŻDY strażak praktycznie o KAŻDYM mającym ponad 70 lat kościele. Choćby z uwagi na stan nie ruszanej dekadami instalacji elektrycznej i całkowitym BRAKU instalacji alarmowej, na nie impregnowanych przeciwogniowo drewnianych elementów konstrukcyjnych kończąc. Zresztą popatrzcie, w którym z kościołów widać choćby JEDNĄ stojącą "pod ręką" gaśnicę, czy założony hydrant pożarowy?

 • baby1

  Oceniono 18 razy 8

  Nie trzeba być profesorem z Wersalu, aby stwierdzić, że w każdym starym budynku jest duże ryzyko pożaru z powodu wadliwej instalacji elektrycznej i nie tylko.

 • logedout

  Oceniono 6 razy 6

  Dowodem na nieistnienie bogiego są piorunochrony montowane na kościołach

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy 6

  Czyli Sikorski miał rację. Winę za pożar ponosi tupolewizm.

 • bambosz0

  Oceniono 6 razy 6

  w polowie lat 80-siątych ta katedra wyglądala jak zaniedbana brudna szara,ciemna i pełna kramików, hałasu ,szwendających się wrzeszczących do siebie różnej rasy młodziezy..Jedynym moim odczuciem pozytywnym było wyjście z tego pięknego z zewnątrz zabytku i posłuchanie miejskiego szumu...

 • dmbdmb

  Oceniono 7 razy 5

  To że utajnili to ich sprawa. Pytanie czy podjęli jakieś działania, które ten raport mógł sugerować.

 • dawnyprezes

  Oceniono 13 razy 5

  Za cwaniactwo francuskich władz, teraz cała Europa zapłaci !. Historia niczego nie nauczyła !.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX