Zamieszki w Irlandii Północnej. Zastrzelono dziennikarkę, spalono kilka samochodów

Zamaskowani napastnicy obrzucili samochody policyjne koktajlami Mołotowa w czasie zamieszek, do których doszło w Londonderry w Irlandii Północnej. Zastrzelono 29-dziennikarkę. Policja traktuje to jako "incydent terrorystyczny".

Zamieszki w Londonderry wybuchły w nocy z czwartku na piątek po akcji policji w dwóch dzielnicach miasta. Uczestnicy rzucali petardy i koktajle Mołotowa w stronę samochodów policyjnych - podaje "The Telegraph". Na nagraniach widać, że spalono kilka prywatnych aut. 

W trakcie zamieszek postrzelono 29-letnią kobietę. Dziennikarka Leona O'Neill opisała to na Twitterze: "Stałam obok młodej kobiety, gdy ta upadła obok policyjnego Land Rovera. Zadzwoniłam po karetkę, ale policjanci sami zabrali ją do radiowozu i pojechali do szpitala. Tam zmarła. Miała tylko 29 lat" - napisała. 

Policja potwierdziła śmieć 29-latki i poinformowała, że traktuje to jako "incydent terrorystyczny" i wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa. Nie ujawniła jej danych, jednak brytyjskie media podają, że to dziennikarka Lyra McKee. Współpracowała z różnymi mediami i zajmowała się skutkami lat przemocy w Irlandii Północnej. 

"Atak na proces pokojowy"

Policja apelowała o spokój, a niektórzy lokalni politycy potępili akt przemocy i pisali o "bezsensownej" śmierci młodej kobiety. 

"The Telegraph" zwraca uwagę, że do zamieszek doszło przed Wielkim Tygodniem, kiedy obchodzona jest rocznica Powstania wielkanocnego, kiedy uzbrojeni powstańcy próbowali (bezskutecznie) powołać niepodległa Republikę Irlandii.  

Liderka Sinn Féin Michelle O’Neill napisała, że zamieszki były "atakiem na wspólnotę, atakiem na proces pokojowy i atakiem na Porozumienie wielkopiątkowe". Zaapelowała o spokój oraz przekazanie policji informacji o sprawcach. 

Więcej o:
Komentarze (186)
Zamieszki w Irlandii Północnej. Zastrzelono dziennikarkę
Zaloguj się
 • Michal Goslawski

  Oceniono 150 razy 124

  Brawo May, brawo Farage. Obudzili demony z zapomnianego swiata czasów IRA. Pokazali, że przecież rozbicie wspólnoty, to nic złego, bo podobno "suweren" ma zawsze rację.

 • kac

  Oceniono 117 razy 95

  Tak zaczyna wyglądać brexit w praktyce,
  takie są konsekwencje żałosnego cyrku w brytyjskim parlamencie.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 73 razy 61

  Dawno tego w Irlandii Północnej nie było i jakoś mam obawy, że ma to związek z brexitem.
  Piątek ciekawie mówił w Tok FM: właściwie to wygląda na to, że brexit jest nielegalny. Sytuacja jest na tyle zawikłana, że Wielka Brytania nie może sama jedna decydować - tak naprawdę żeby brexit był legalny, także Irlandczycy powinni się wypowiedzieć, czy zgadzają się, żeby Zjednoczone Królestwo wyszło z Unii i przywróciło granicę irlandzką.
  Nawiasem mówiąc nazwa "Zjednoczone Królestwo" jest raczej rzadko używana po polsku... I nie tak od rzeczy: jeśli konsekwencje brexitu w pełni się rozwiną, za jakiś czas może nie być ani zjednoczone, ani królestwo. A jednak szkoda mi głupich ludzi. Głosowanie za brexitem w nadziei, że będzie on korzystny dla brytyjskiej gospodarki, to mniej więcej tak jak głosować na PiS wierząc w szczerość socjalnego aspektu ich polityki. Prawdziwy socjalista nie kradnie z emerytur zwykłych ludzi.

 • hunkyyankee

  Oceniono 67 razy 47

  Brexit is brexit,

  Na cały, świecie nacjonaliści i prawica to synonimy debilizmu.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 48 razy 38

  A Putinowcy & Farage'owcy & PiSowcy & Orbanowcy & Erdoganowcy świętują rozjebanke Europy...

 • jan.go

  Oceniono 48 razy 38

  Czyżby to już ? Zaczęliśmy brexit

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX