Pożar katedry Notre Dame. Ustalono wstępną przyczynę. Śledczy wciąż nie mogą wejść do środka

Śledczy badający pożar paryskiej katedry Notre Dame uważają, że najprawdopodobniej spowodowało go zwarcie elektryczne - podała agencja Associated Press.

Informację o wstępnej przyczynie pożaru Notre Dame podał chcący zachować anonimowość przedstawiciel francuskiej policji. Przekazał też agencji Associated Press, że biorący udział w śledztwie eksperci nadal nie mogą wejść do środka katedry. Fragmenty ścian muszą zostać najpierw wzmocnione. Stan murów budzi obawy, runąć może m.in. północna część fasady budynku, stąd mieszkańcy pobliskich domów nie mogą do nich wrócić.

Francja oddaje hołd strażakom

Prezydent Francji Emmanuel Macron odznaczył w czwartek honorowymi medalami strażaków, którzy brali udział w akcji gaszenia katedry Notre Dame. Potem przed paryskim ratuszem odbyła się uroczystość, którą obserwowały tłumy mieszkańców miasta, witające strażaków oklaskami. Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner podkreślił, że wystarczyło, by zawahali się o kilka sekund i runęłaby dzwonnica. A kolejnych kilka i to samo stałoby się z fasadą katedry. Potem z wieżami. Zaznaczył, że strażacy ryzykowali swoim życiem by ratować Notre Dame oraz że daleko wyszli poza swoje obowiązki.

Pożar katedry Notre Dame

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł przed godziną 19.00 w poniedziałek. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. W akcji gaszenia brało udział 400 strażaków, jeden z nich odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu zatruło się oparami.

Macron: odbudujemy katedrę

Prezydent Francji zapowiedział, że świątynia zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat, choć wielu ekspertów nie wierzy, by miało się to stać tak szybko. Wiadomo, że przez przynajmniej kilka lat wierni i odwiedzający nie będą mogli do niej wejść. Z całego świata do Paryża płyną deklaracje pomocy w odbudowie i renowacji katedry Notre-Dame. Tylko w ciągu pierwszych kilkudziesięciu godzin zebrano blisko 800 mln euro.

Więcej o:
Komentarze (221)
Pożar katedry Notre Dame. Ustalono wstępną przyczynę. Śledczy wciąż nie mogą wejść do środka
Zaloguj się
 • farsizm

  Oceniono 64 razy 32

  A czy do ustalenia przyczyn użyli choć jednej parówki? Nie? To co to za dochodzenie.

 • lodzermensz1

  Oceniono 49 razy 13

  Te ustalenia w niczym nie pomogą. W internetach już krążą spiskowe teorie o podpaleniu spowodowanym przez afrykańskich uchodźców, muzułmanów, lewaków i cholera wie jeszcze kogo. W Polsce na pewno zyskałyby one poparcie u jakiś 30% społeczeństwa. We Francji będzie to pewnie nie więcej niż 5%. W każdym razie oni wiedzą swoje i żadne ustalenia im w tej wiedzy nie przeszkodzą.

 • nietyp

  Oceniono 12 razy 10

  " Ustalono wstępną przyczynę. Śledczy wciąż nie mogą wejść do środka "

  To tak, jak z deweloperem Kaczyńskim... Prokuratura nikogo nawet nie przesłuchała..., ale natychmiast odmówiła wszczęcia postępowania z powodu nie popełnienia przez niego przestępstwa...

 • gadolinn

  Oceniono 26 razy 10

  "Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner podkreślił, że wystarczyło, by zawahali się o kilka sekund i runęłaby dzwonnica. A kolejnych kilka i to samo stałoby się z fasadą katedry."

  Kilka sekund? Jak on to obliczyl? Czy wszystkie ministry to debile, ktore belkocza dla samego belkotania?

 • villiers

  Oceniono 22 razy 8

  "Ustalono wstępną przyczynę. Śledczy wciąż nie mogą wejść do środka" My już znamy takie ekspertyzy. Jest taki jeden co to nie był ,nie widział a wie.

 • student_zebrak

  Oceniono 9 razy 7

  Jesli to prawda, czemu po skonczonej pracy nie odlaczyli zasilania? Czemu nie zadzialaly bezpieczniki lub RCD? Zasilanie miejsca pracy/renowacji powinno byc na oddzielnym obwodzie.
  Po pierwszym alarmie nie dokonano dokladnej inspekcji, nie uzyto kamer termowizyjnych lub termometrow "na podczerwien". Jesli to sa zaniedbania, to ja widze kilka osob w pudle.
  I nie wykluczam dzialan celowych, bo na to nie ma dowodu w lewo lub w prawo. Nie ma dowodu na nic, poki co.

 • mcwidack

  Oceniono 11 razy 7

  nie...”Ustalono wstępną przyczynę”.... tylko „wstępnie ustalono przyczynę”. Nie ma czegoś takiego, jak wstępna przyczyna. Znowu imigranci na Czerskiej przeklejają.

 • ja5569

  Oceniono 25 razy 7

  A wczoraj w Nowym Jorku przyskrzynili jakiegos typka, ktory usilowal wejsc do katedry sw. Patryka z dwoma kanistrami benzyny. To nie zadna "teoria spiskowa" tylko fakt. Moze chcial dolac do wody swieconej?

 • lobuz5

  Oceniono 18 razy 6

  Wejsc do srodka nie mozna ale przyczyne juz znaja. Ciekawe, ze chec dolozenia sie muzulmanow do odbudowy moze byc podawany jako pozytyw tej religii milosci ale masowy hejt i dzika radosc przebijajaca z komentow w necie nie moze na nia rzucac cienia. Oczywiscie nikt manipulacji nie dostrzega.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX