W Botswanie znaleziono największy niebieski diament "Okavango Blue". Waży ponad 20 karatów

W Botswanie zaprezentowano największy niebieski diament "Okavango Blue" który został odkryty na terenie tego kraju. Jeden z najrzadszych barwnych diamentów ma wagę ponad 20 karatów.

Odkryty kamień jest też najcięższym niebieskim kamieniem znalezionym w Botswanie. Drogocenny kamień został wydobyty 21 maja 2018 roku w kopalni Orapa w regionie rzeki Okavango. Ponadto okaz ten ma większą przejrzystość niż dotychczasowy rekordzista - diament Hope.

"Okavango Blue". Niebieski diament z Botswany - jest to wydarzenie tak rzadkie, jak odkrycie gwiazdy w Drodze Mlecznej

Niecodzienny i intensywnie niebieski odcień kamienia zawdzięczany jest rzadko występującemu pierwiastkowi - zawartość boru w górnych warstwach Ziemi wynosi zaledwie 0.0009 procent wszystkich minerałów. W większych ilościach pierwiastek ten występował trzy miliardy lat temu, gdy w dochodziło do bardzo silnych aktywności wulkanicznych.

Jak podaje portal abcnews.go.com Marcus ter Haar z Okavango Diamond Company powiedział: "Od momentu, gdy zobaczyliśmy diament było jasne, że jest to wyjątkowe odkrycie. Każdy, kto miał okazję zobaczyć ten 20-karatowy diament był zaskoczony niezwykle pięknym niebieskim kolorem. Takie odkrycie zdarza się raz w życiu, jest tak rzadkie jak odkrycie gwiazdy w Drodze Mlecznej".

Diament nazwany "Okavango Blue" ma być wystawiony na sprzedaż pod koniec tego roku. Wcześniej jednak kamień zostanie zaprezentowany na międzynarodowych wystawach, mających promować Botswanę. Niebieskie diamenty są naprawdę rzadkimi okazami - takie kamienie stanowią tylko 0,02 procent wydobywanych diamentów. Ich piękno i rzadkość sprawiają, że są to jedne z najbardziej pożądanych kamieni na świecie.

Więcej o:
Komentarze (57)
W Botswanie znaleziono największy niebieski diament "Okavango Blue". Waży ponad 20 karatów
Zaloguj się
 • wymagany_login

  Oceniono 31 razy 27

  "jest to wydarzenie tak rzadkie, jak odkrycie gwiazdy w Drodze Mlecznej"
  co poeta miał na myśli?

 • siwywaldi

  Oceniono 27 razy 15

  Ogarnijcie się trochę...
  Diament znaleziono blisko ROK TEMU, ale już go nie ma. jest za to BRYLANT, bo taką nazwę nosi diament PO oszlifowaniu.

  A swoją droga, to szkoda, że nie podano, GDZIE go szlifowano?

 • psycholog11

  Oceniono 13 razy 13

  Gwiazd w drodze mlecznej jest przynajmniej 100 miliardów i tylko od jakości teleskopu zależy ile ich się zobaczy. Gwiazdy w naszej galaktyce jak i w każdej innej są pospolite, jest ich dużo, bo inaczej nie było by galaktyki.

 • vomitorium1

  Oceniono 7 razy 7

  " ... kto miał okazję zobaczyć ten 20-karatowy diament był zaskoczony niezwykle pięknym niebieskim kolorem."
  i jak tu
  się nie cieszyć

 • achaszwerosz

  Oceniono 14 razy 6

  Kilku kolesi w czarnych kitlach zarobi na nim miliony dolarów. Setki kolesi o czarnej skórze codziennie ryzykuje życie za michę ryżu żeby takie cyko znaleźć.

 • cocks

  Oceniono 16 razy 6

  Kamyk, kumasz? Kamyk 😂 ludzie to jednak wciąż małpy, które umówiły się że będą używać hajsu 😂😂

 • wagadudu

  Oceniono 7 razy 5

  Piękny. A teraz autorze idź odkrywać gwiazdy w Drodze Mlecznej... Może ci jedna spadnie na ten głupi łeb to zaczniesz myśleć, co piszesz...

 • arwena2010

  Oceniono 8 razy 4

  "Okavango Blue". Niebieski diament z Botswany - jest to wydarzenie tak rzadkie, jak odkrycie gwiazdy w Drodze Mlecznej

  Od dawna na Gazecie .pl nie ma redakcji-jakiejkowiek wiadomości jakie są podawane. czy wy niedouczone syny i córki PIS-u rozumiecie co piszecie? Odkrycie nowej gwiazdy w naszej galaktyce jest ewenementem?? Czy autor wiadomości nijaki NPK jest głupi od urodzenia czy to nabyte? 100 miliardów gwiazd jest w Drodze Mlecznej STO miliardów ignorancie

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 3

  Obecnie czyją jest własnością to świecidełko?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX