Grecja wystąpi do Niemiec z oficjalnym żądaniem reparacji wojennych z okresu II wojny światowej

Władze Grecji wystąpią do Niemiec z oficjalnym żądaniem reparacji wojennych z okresu II wojny światowej. Decyzję w tej sprawie podjął wczoraj wieczorem grecki parlament, mimo że Berlin odrzuca roszczenia twierdząc, że nie ma podstaw do reparacji. Propozycję poparli zarówno deputowani rządzącej partii, jak i opozycji.

Ateny wyślą oficjalną notę do niemieckiego rządu w sprawie roszczeń w związku z inwazją i nazistowską okupacją greckich terytoriów. Chodzi zarówno o rekompensaty finansowe za straty materialne, odszkodowania dla ofiar i ich rodzin, spłatę pożyczki okupacyjnej, jaką Grecja była zmuszona udzielić Niemcom, jak i zwrot zrabowanych dzieł sztuki. 

Władze Grecji: Żądanie od Niemiec reparacji jest moralnym obowiązkiem

Premier Grecji Aleksis Tsipras przemawiając w greckim parlamencie podkreślił, że żądanie od Niemiec reparacji wojennych jest historycznym i moralnym obowiązkiem, który trzeba spełnić. Podkreślił, że Ateny podejmą wszelkie możliwe działania dyplomatyczne i prawne w tej sprawie. Dodał, że są grupy w niemieckim społeczeństwie, które popierają greckie żądanie.

Specjalna komisja parlamentarna, która szacowała straty poniesione przez Grecję podczas okupacji niemieckiej, wyceniła je na około 300 miliardów euro. Greccy deputowani w 2017 roku przekazali raport posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi podczas jego wizyty w Atenach, co miało pomóc przy szacowaniu strat wojennych poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej. Mularczyk jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec. 

Więcej o:
Komentarze (255)
Grecja wystąpi do Niemiec z oficjalnym żądaniem reparacji wojennych z okresu II wojny światowej
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 32 razy 18

  Mularczyk już oblicza na kalkulatorku ile to biliardów ojro z reparacji będzie można przeznaczyć na premie+.

 • evergreen111

  Oceniono 29 razy 17

  Ciekawe że ani durny Mularczyk, ani jego równie durni pisowscy kolesie nie domagają się odszkodowań od Rosji za zamordowanie wielu Polaków, za zabranie Ziem Wschodnich, oraz powojenną wywózkę z Polski setek - jeśli nie tysięcy - fabryk i sprzętu wszelkiego rodzaju? Za wywiezienie do siebie mnóstwa polskich zabytków?

 • junk92508

  Oceniono 52 razy 16

  Helen Polak dwa bratanki...

  Tacy sami idioci jak u nas - najpierw przez 20 lat obiecują i rozdają coraz większe pińset plusy a potem jak banki już nie chcą pożyczać a drukować nie mogą to idą do Niemców po reparacje...

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 34 razy 14

  A jak się Troja upomni o swoje?

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 12

  Grecy mogą jeszcze od Włoch żądać odszkodowań, a Polacy od ZSRR i Słowcji:-)

 • marcinmarcin12

  Oceniono 24 razy 10

  To Niemcy I Austriacy jeszcze nie zwrocili z wlasnej woli zrabowanych dziel sztuki?

 • kasle

  Oceniono 26 razy 8

  Niemcy przez dziesieciolecia sa najwiekszym platnikiem netto W UE a Grecja w tym czasie najwiekszym beneficjentem, podobnie jak ostatnio Polska.
  Czwarta generacja ofiar domaga sie od czwartej generacji sprawcow odszkodowan.
  Te sprawy byly do rozwiazania w pierszych, conajwyzej w drugich generacjach.
  Ciekawe, ze takie oczekiwania reparacyjne wychodza z panstw o mentalnosci rozdawnczo-roszczeniowej po tym jak brakuje im srodkow na realizacje rozbuchanej roszczeniowosci.
  Raczej nie mozna liczyc na poparcie swiatowej opinii publicznej, ktora ze zdziwieniem dowiaduje sie o tych roszczeniach. Nie ma tez trybunalu, przed ktorym moznaby cos takiego zasadzic.
  Uklad pczdamski, regulujacy sprawe odszkodowan mial miejsce 74 lata temu.
  Na pewno nie warto bez zadnej realistycznej szansy psuc sobie stosunkow z waznym sojusznikiem w UE, bez najmniejszych szans na poparcie ze strony reszty czlonkow.
  Ale to niestety specjalnosc tej formacji; przysparzac sobie przeciwnikow bez najmniejszej potrzeby, za to z bardzo niedobrymi skutkami ubocznymi.

 • eldemon

  Oceniono 16 razy 8

  Jeśli Grecja chce 270 mld, to Polska powinna wystąpić o 270 bln EURO!

 • Jan Kos

  Oceniono 20 razy 8

  Zgodnie z decyzjami wielkiej trójki nasze reparacje wojenne są w Moskwie. Czekam więc kiedy Jarkacz wystawi fakturę Putinowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX