Błaszczak zapowiada, że jesteśmy coraz bliżej powstania tzw. "Fortu Trump"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że jesteśmy bardzo blisko powstania tak zwanego "Fortu Trump" - stałej bazy amerykańskich wojsk w Polsce.

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" napisała, że zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa na 1 września jest aktualne, a amerykański prezydent skłania się ku wizycie. Z informacji gazety wynika, że jeżeli Donald Trump i Andrzej Duda w czasie wcześniejszej wizyty polskiego prezydenta w USA osiągną wstępne porozumienie, zniknie przeszkoda dla ogłoszenia przez Donalda Trumpa amerykańskiej inicjatywy wojskowej w Warszawie, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W środę Mariusz Błaszczak przekonywał w TVP Info, że na powstaniu "Fortu Trump" zyskałyby obie strony, zarówno Polska jak i USA. - Wzmocnimy zdolności obronne naszego państwa, ale także sukces dla Stanów Zjednoczonych, dlatego że sfera wolnego świata jest umocniona właśnie w relacjach polsko-amerykańskich, w relacjach w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - argumentował szef MON.

Czym miałby być "Fort Trump"?

Pozostaje pytanie, co minister obrony narodowej dokładnie rozumie pod hasłem "Fort Trump". Eksperci wskazywali wcześniej, że Amerykanie podziękowali za zaoferowane przez Polskę dwóch miliardów dolarów na "Fort Trump" i chcą ewentualnie przysłać więcej żołnierzy w ramach dotychczasowej rotacyjnej obecności i być zbudować dodatkowe magazyny uzbrojenia, aby móc w wypadku kryzysu szybciej zareagować, wystawiając więcej oddziałów.

Sugerował to też w rozmowie z Onet Paweł Soloch, szef prezydenckiego BBN. - Na pewno będziemy mieli do czynienia ze zwiększeniem obecności amerykańskiej w Polsce. Będzie ona miała charakter stopniowy. W najbliższym czasie, jeżeli zapadną decyzje dotyczące najbliższego roku, powiedzmy, to nie będą to decyzje, które będą dotyczyły budowy dużej bazy – mówił Soloch. Dodał, że określenie "Fort Trump" było tylko zabiegiem Andrzeja Dudy, mającym na celu "nadanie impetu" negocjacjom z Amerykanami. Podobnie pisze o tym portal "Defense One".

Więcej o:
Komentarze (136)
Błaszczak zapowiada, że jesteśmy coraz bliżej powstania tzw. "Fortu Trump"
Zaloguj się
 • wo151

  Oceniono 34 razy 22

  żadne miliardy nie pomogą, bo to Kongres decyduje i właśnie w marcu, na podstawie raportu Pentagonu, zadecydował, że żadnej stałej bazy ani fortu w Polsce nie będzie. Ergo zwykłe codzienne kłamstwo ekipy Morawieckiego

 • doomsday

  Oceniono 46 razy 16

  Za 2 miliardy dolarów rocznie można w Polsce wybudować 200 (dwieście) nowych szpitali rocznie, zlikwidować kolejki do specjalistów, utworzyć dodatkowe uniwersytety medyczne, zwiększyć listę leków refundowanych, itp.
  Tylko zdrajcy narodu sprowadzają wojska okupacyjne, którymi Amerykanie się stali po uchwaleniu ustawy 447 w USA.

 • crimen

  Oceniono 27 razy 9

  Bredzenie idioty.

 • stachkaz47

  Oceniono 13 razy 7

  Pamiętam jak w 1964 r świat stanął na granicy zagłady ATOMOWEJ bo Ruskim zachciało się budować FORT CHRUSZCZOW na KUBIE. Jankesi sobie na to nie pozwolili i wtedy rozsądek zwyciężył -- RUSCY wycofali się..
  Ci dwaj Polskie strategi o tym raczą nie pamiętać.ONI w rocznicę II WŚ kombinują jak zacząć
  III Wojnę Światową. ZNOWU POLSKĘ WCIĄGAJĄ w WIR WOJENNY i spiralę zbrojeń ba nnam POLAKOM tylko tego brakuje..
  Zapomnieli jak od wszystkich sąsiadów brali po dupie.
  CI DWAJ stratedzy -- DUDA I BŁASZCZAK chcą ustawiać światowy ład i porządek.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 8 razy 6

  Chyba 'fort jaro' na żoli w piwnicy raczej!

 • twojeprawda

  Oceniono 22 razy 6

  jakim trzeba być ułomnym, aby płacić za coś za co płacić powinni nam. Niedojdy z PoPisu.

 • proboszczsibi

  Oceniono 28 razy 6

  Rozmawiałem niedawno z byłym szefem doradców jednego z prezydentów U.S.A.
  Żadnej szansy na "Fort Tramp" - mrzonki pana B.
  Z niego taki strateg jak z koziej ... trąba.
  Tak można by podsumować
  Pan B. może "dochodzić" jak wcześniej pan M. nam obiecywał w innej kwestii -"Show must go on ! "

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 6

  Zabiegi Dudusia wszyscy znamy, przyklęk, wyprost i głaskanie szarfy...

 • bahmat

  Oceniono 7 razy 5

  Od Fort Tramp w najlepszym przypadku dostaniesz co najwyżej trampki ty lizusowska szmato.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX