Pożar Notre Dame. Straż: Nadal istnieje ryzyko, że mury katedry runą. Trwa "odciążanie" ścian

Nadal istnieje zagrożenie, że runą mury katedry Notre Dame - poinformował rzecznik paryskiej straży pożarnej. Z świątyni będą usuwane rusztowania i posągi, ponieważ obciążają ściany, których nie utrzymuje już konstrukcja dachowa.

Rzecznik paryskiej straży pożarnej Gabriel Plus poinformował, że mury katedry Notre Dame wprawdzie stoją, ale części ścian grozi zawalenie. Chodzi o górne fragmenty ścian nawy poprzecznej, których nie utrzymuje już konstrukcja dachowa.

Plus wyjaśnił, że nadal istnieje "zagrożenie", że ściany szczytowe i podpierające mogą się zawalić, ponieważ są na nich umieszczone ciężkie kamienne posągi. - Dach nie trzyma już ścian szczytowych, muszą trzymać się same - powiedział i dodał, że posągi zostaną usunięte, by zmniejszyć ciężar ścian. Usunięte muszą zostać też rusztowania, które wzniesiono do remontu dachu i iglicy. Konstrukcja jest zbyt ciężka i "bardzo zdeformowana".

Katedra nadal jest sprawdzana kawałek po kawałku przez strażaków i ekspertów, by określić szkody, jakich doznała struktura i ocenić, co należy zdemontować, by się nie zawaliła.

Notre Dame. Dzwony w godzinę wybuchu pożaru

W całej Francji dzwony katedr odezwały się w godzinę wybuchu pożaru w Notre-Dame. Ich dźwięk w wyrazie solidarności z Paryżem rozległ się punktualnie o 18:50. O tej godzinie w poniedziałek pojawił się ogień w 850-letniej paryskiej katedrze. Płomienie szybko się rozprzestrzeniły i, mimo wysiłków strażaków, runęła iglica kościoła, a następnie dach.

Dzwon odezwał się dziś m.in w bazylice Notre-Dame de la Garde w Marsylii. Episkopat Francji zapowiedział wcześniej w oświadczeniu na Twitterze, że bić będą dzwony wszystkich francuskich katedr. W ten sposób Kościół chce wyrazić ból po tragedii w Paryżu. Na znak solidarności z Paryżem dzisiaj o godzinie 18:50 odezwały się także dzwony we wszystkich katedrach w Polsce.

Odbudowa symbolu Paryża

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wczoraj, że świątynia zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Na rekonstrukcję katedralnej iglicy rząd francuski rozpisze międzynarodowy konkurs. Z całego świata do Paryża płyną deklaracje pomocy w odbudowie i renowacji katedry Notre-Dame. Wśród oferujących pomoc jest także Watykan.

Z apelem do wszystkich Polaków o pomoc materialną w odbudowie katedry Notre-Dame w Paryżu zwrócił się arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wsparcie ma zostać przekazane za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska. Dobrowolnych wpłat na rzecz odbudowy katedry Notre-Dame można dokonywać na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem ODBUDOWA oraz wysyłając SMS na nr 72052 o treści ODBUDOWA (koszt 2,46 z VAT).

Pożar katedry Notre Dame

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł przed godziną 19.00 w poniedziałek. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Podczas akcji gaszenia jeden ze strażaków odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami. W akcji wzięło udział kilkuset strażaków.

Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami i relikwiami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika ocalał. W katedrze jest 29 kaplic, w jednej - od 1 grudnia 2018 roku - znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II.

Więcej o:
Komentarze (80)
Pożar Notre Dame. Straż: Nadal istnieje ryzyko, że mury katedry runą. Trwa "odciążanie" ścian
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 21 razy 13

  Na stronie "www.gouvernement.fr " są podane cztery instytucje, które zbierają pieniądze na odbudowę katedry: le Centre des Monuments Nationaux, la Fondation Notre-Dame, la Fondation du Patrimoine et la Fondation de France.
  Wystarczy tylko kliknąć w ikonkę , dla tych którzy chcą dokonać wpłaty.
  Z jakiś niepojętych, niezrozumiałych względów, nie ma tam Caritasu, czyli jest odwrotnie niż u nas, gdzie
  jedyny numer konta jaki pojawia się w mediach, to Caritasu właśnie

 • baaag

  Oceniono 8 razy 8

  Katedra jest piękna, fakt. Kiedyś tam byłem, robi wrażenie. To pomnik kultury europejskiej nie tylko świadek dziejów religijnych Francji.

 • elenem

  Oceniono 10 razy 8

  Sorrki ale Caritas to ja już nie ufam.
  Wpłacę bezpośrednio we Francji.

 • lodzermensz1

  Oceniono 12 razy 6

  Tytuł klikbajtowy. Nie chodzi o "mury katedry", tylko o ściany szczytowe, w ich górnej partii. Ich zawalenie się powiększyło by rozmiary tragedii tego zabytku, ale nie oznaczałoby ruiny całej katedry.

 • joannazam

  Oceniono 17 razy 5

  Episkopat mając taki majątek nie ma wstydu, by nawoływać do wpłat na odbudowę katedry. Majątek kościelny potężny, ale na kolejnej zbiórce da się zarobić.

 • yaspiman

  Oceniono 3 razy 3

  słaby ten katolicki buk, że pozwolił na spalenie katedry.

 • rodrigezoo

  Oceniono 2 razy 2

  Tyle miliardów euro na odbudowę katedry, myślę, że Pan Bóg jest szczęśliwy bardzo, że tak wspaniale się Go czci. To piękne, że człowiek ładuje w kamienie takie potężne kwoty, ale żal, że zapomina o planecie, na której mieszka. O ginących gatunkach roślin i zwierząt, o dzieciach umierających z braku szczepionek i jedzenia... Chory świat. Może biskup zacznie zbierać kasę na nowe piece gazowe dla trucicieli ? Będzie mniejszy smog !!!

 • frejasofia

  Oceniono 6 razy 2

  "Dach nie trzyma już ścian szczytowych" - serio? Dalej myli Wam się dach ze sklepieniem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX