Francuscy muzułmanie pomogą w odbudowie katedry Notre Dame. "Płomienie, które ranią muzułmanina"

- Katedra dla muzułmanów stanowi symbol Maryi, Miriam, matki Jezusa, 34 razy wspominanej i celebrowanej w Koranie - powiedział rektor Wielkiego Meczetu Paryża Dalil Boubakeur. Francuscy muzułmanie w geście solidarności włączają się w odbudowę świątyni, która ucierpiała w pożarze.

Po czwartkowym pożarze katedry Notre Dame [fr. Nasza Pani] do Francji spływają wyrazy solidarności z całego świata. We wtorek prezydent Emmanuel Macron zapowiedział jak najszybszą odbudowę świątyni i ogłosił zbiórkę pieniędzy na ten cel. Jak wylicza "Le Parisien", różni darczyńcy zaoferowali już przekazanie łącznie 700 milionów euro.

Muzułmanie solidarni z pozostałymi Francuzami

Chęć do pomocy zgłosili również francuscy muzułmanie. Apel o wsparcie ogłoszonej przez Macrona składki na odbudowę katedry Notre Dame wystosował rektor Wielkiego Meczetu Paryża Dalil Boubakeur.

Katedra, która jest świątynią Boga, klejnotem dziedzictwa narodowego, miejscem wielu modlitw na przestrzeni całej naszej historii, dla muzułmanów stanowi symbol Maryi, Miriam, matki Jezusa, 34 razy wspominanej w Koranie i celebrowanej przez całą dziewiętnastą surę  [rozdział Koranu - red.].

- oświadczył Boubakeur.

Do okazania solidarności z chrześcijanami wezwał również Kamel Kabtane, rektor Wielkiego Meczetu w Lionie i przewodniczący Rady Meczetów Rodanu. Jeszcze w czasie w czasie pożaru katedry mówił o "płomieniach, które ranią go jako muzułmanina".

Również Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM), wezwała muzułmanów do włączenia się w proces odbudowy świątyni i przekazania środków na ten cel. CFCM jest oficjalnym reprezentantem całej społeczności muzułmańskiej w kraju.

Pożar katedry Notre Dame

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł przed godziną 19.00 w poniedziałek. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Podczas akcji gaszenia jeden ze strażaków odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami. W akcji wzięło udział kilkuset strażaków.

Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami i relikwiami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika ocalał. W katedrze jest 29 kaplic, w jednej - od 1 grudnia 2018 roku - znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II.

Więcej o:
Komentarze (139)
Francuscy muzułmanie pomogą w odbudowie katedry Notre Dame. "Płomienie, które ranią muzułmanina"
Zaloguj się
 • just4f

  Oceniono 28 razy 14

  Zaraz, zaraz. Przecież wyraźnie słyszałem wczoraj w Tvp info po 20dziestej jak niejaka danuta holecka wszem i wobec na oczach milinów Polaków oznajmiła że "muzułmanie cieszą się z tego pożaru". To ja się pytam, skąd ta baba, dostająca NASZĄ kasę, wprowadza mowę nie tylko nienawiści i szczucia ludźmi innej wiary, bez podania konkretnych faktów? Przypomnę że w Polsce muzułmanie żyją i pracują od wieków. Od lat tutaj studiują i mieszkają. Nigdy nie słyszałem żeby kogoś napadli, pobili czy nawet ubliżyli. Za to owszem, słyszałem i widziałem napady Polaków na ludzi którzy próbują prowadzić swój biznes w postaci barów i restauracji ( w sumie smacznego i taniego jedzenia) tylko dlatego że są muzułmanami . Dodam że uczciwie płacącymi podatki w tym państwie. Więc wypowiedz holeckiej jest po prostu zwykłym dziadostwem które jest nacechowane nienawiścią, propagandą kaczora i psu razem wziętych.

 • freud1

  Oceniono 27 razy 11

  Nie tylko Maryja jest wspominana czesto w Koranie. Podobnie jest z Jezusem, ktory jest kilkakrotnie czesciej przywolywany niz Moahmet.
  W Koranie zreszta jest opisane takze ukrzyzowanie i wniebowstapienie. Jezus uchodzi do tego za jedynego proroka (proroka, nie Syna Bozego), ktory potrafil wskrzeszac zmarlych. Muzulmanie, podobnie jak Chrzescijanie, wierza, ze powroci on przed Sadem Ostatecznym i stanie do walki z Szatanem.

 • obeznany

  Oceniono 26 razy 8

  Wolskie prawactwo i tak już wie, że to i tak oni są winni.

  A człowiek nie mogł się nadziwić głupocie Niemców, że 80 lat temu za wszystko obwiniali żydów, komunistów i masonów.

 • fakduck

  Oceniono 10 razy 6

  Polscy "chrześcijanie miłujący wszystkich na świecie", z całą pewnością wam to zablokują.

 • elenem

  Oceniono 8 razy 4

  To bardzo ładna postawa Człowieka wierzącego w Boga.
  Muzułmanie to tez ludzie i chwali się taki gest.
  Mądrzy ludzie znajda droge do pojednania i wspólnego działania dla Dobra.

  Polacy powinni się uczyć Tolerancji. Ale się nie nauczą bo mają ...wadliwe geny głupoty i podłości. co widać w komentarzach. Ubolewam.

 • prrr_mamlas

  Oceniono 12 razy 4

  Prawdziwi Polacy wiedzą od obiawiającego się im króla Polski, że muzułmany coś knujo...

 • loneman

  Oceniono 21 razy 3

  W prawicowych sciekach (tzw. "mediach") beda oczywiscie judzic i sugerowac, ze to ustawka czy proba odwrocenia podejrzen od nich - ze strony naszych fanatykow czesto trudniej o jakies ludzkie odruchy - dokladnie jak przypowiesc o "milosiernym Samarytaninie" czyli ze strony wroga bywa sprawdza sie jako jedyna w zyciu....

 • justas32

  Oceniono 27 razy 3

  Polscy "patrioci" będą niepocieszeni - marzyli żeby to muzułmanie podpalili Notre Dame ...

 • poszukiwany

  Oceniono 2 razy 2

  Mam dwie propozycje. Wysłać Katarzynę Dowbor z ekipą, albo zaorać i postawić Biedronkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX