Przywrócenie Notre Dame do pierwotnego stanu jest niemożliwe. Dach zrobiony był z 800-letnich drzew

Katedra Notre Dame jest dla Francuzów narodowym symbolem. Odbudowanie jej w oryginalnej formie może być niemożliwe, ponieważ w średniowieczu do zbudowania dachu użyto drewnianych bel wykonanych z wielowiekowych dębów z lasów pierwotnych, których nie ma już dziś na terytorium Francji.

Jak podaje serwis Yahoo! News, przywrócenie katedry Notre Dame do pierwotnej formy może okazać się niemożliwe. Dach świątyni wykonany był z ponad 800-letnich dębowych bel. Drzewa użyte do ich wykonania pochodziły z lasów pierwotnych, które występowały na terenie Francji w średniowieczu, ale do dziś nie przetrwał żaden z nich.

- W tej chwili nie mamy na naszym terytorium drzew o takiej wielkości, jakie były ścięte w XIII wieku - mówi w rozmowie z Yahoo! News Bertrand de Feydeau, wiceprezes grupy konserwatorskiej Fondation du Patrimoine. - Z tego względu przywrócenie Notre Dame do pierwotnego stanu może być niemożliwe - stwierdza. Jego zdaniem bez wykorzystania nowych technologii odbudowa dachu będzie niemożliwa.

Odbudowa katedry będzie wyzwaniem

Dla Francuzów może być to przygnębiająca wiadomość. Peter Riddington, który nadzorował odbudowę zamku Windsor po pożarze w 1992 roku, przekonuje, że "historia katedry jest tak silna, że odbudowanie jej w formie, która nie byłaby tym, co ludzie rozumieją jako Notre Dame, tym, co ona symbolizuje i nie tym, czym ludzie wierzą, że katedra jest, byłoby bardzo trudne do uzasadnienia".

Riddington zauważył, że zamek Windsor był o wiele prostszy do odbudowy ze względu na "komórkową" strukturę jego pomieszczeń. Mimo to 1500 pracowników potrzebowało czterech lat, by odrestaurować zamek, a odbudowa pochłonęła około 36 milionów funtów. Dodatkowym dużym wyzwaniem podczas rekonstrukcji katedry będzie jej status jako miejsca kultu.

Pożar katedry Notre Dame

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł przed godziną 19 w poniedziałek. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Podczas akcji gaszenia jeden ze strażaków odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami. W akcji wzięło udział kilkuset strażaków.

Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami i relikwiami - koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika - ocalał. W katedrze jest 29 kaplic, w jednej - od 1 grudnia 2018 roku - znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II.

Więcej o:
Komentarze (324)
Przywrócenie Notre Dame do pierwotnego stanu jest niemożliwe. Dach zrobiony był z 800-letnich drzew
Zaloguj się
 • 19ikowal77

  Oceniono 73 razy 51

  No proszę... Kto by to pomyślał, że ten pożar zobrazuje nam jak bardzo ludzie zniszczyli tę planetę. Nie ma już takich drzew, z których można by było odbudować katedrę... No coś takiego... Brawo my!

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 70 razy 34

  Dajcie wolną rękę Szyszce, a drzewa się znajdą ! I przywróci Matołusz katedrę Notre Dame im . Lecha Kaczyńskiego do czasów świetności!

 • tedibear1

  Oceniono 46 razy 30

  Nie z drewnianych bel, a z drewnianych bali, a dach nie był zrobiony z 800 letnich drzew, tylko z drewna z 800 letnich drzew. Litości....

 • zdziwiony6

  Oceniono 45 razy 27

  O ile wiem ostatnim lasem pierwotnym w Europie jest Puszcza Białowieska. Na szczęście nie udało sie jej wyciąć. Mimo szczerych chęci pewnego ministra.

 • robstork

  Oceniono 21 razy 21

  Zatrudnijcie może tłumacza, który potrafi informację Associated Press (nie yahoo) przetłumaczyć na polski. Drzewa miały 300 lat. Drewno leżało nad sklepieniem od XIII wieku, czyli 800 lat.

 • czonek22

  Oceniono 26 razy 16

  a dzwoniliście do polskich leśników? Nie? To zadzwońcie koniecznie. Oni mają chrapkę na puszczę białowieską to i dęby się odpowiednie znajdą.

 • calmy

  Oceniono 28 razy 16

  "Takich lasów pierwotnych nie ma już na terenie Francji"

  I pomyśleć, że jacyś fanatycy czepiali się u nas Pana Ministra Szyszko, a on tylko chciał nas zbliżyć do zachodnich standardów.

 • Jędruś

  Oceniono 27 razy 15

  Niech wezmą naszego ministra od wycinania puszczy i drzewa się znajdą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX