Relikwie korony cierniowej zostały uratowane. Z katedry Notre Dame wyniósł je bohaterski ksiądz

Kiedy w katedrze Notre Dame w Paryżu wybuchł pożar, obawiano się, że ogień strawi drogocenne zabytki. Dzięki odwadze kapelana straży pożarnej udało się uratować m.in. relikwie korony cierniowej Jezusa Chrystusa.

W poniedziałkowy wieczór ksiądz Jean-Marc Fournier wszedł do ogarniętej płomieniami katedry Notre Dame w Paryżu, aby uratować historyczne skarby przechowywane w średniowiecznego budynku. Kapelan strażaków znał kody, dzięki czemu wejść do skarbca i uratować relikwie. Ksiądz, który wyniósł z płonącej katedry koronę cierniową, został okrzyknięty bohaterem. 

Ksiądz Jean-Marc Fournier. Bohaterski kapelan straży pożarnej uratował koronę cierniową

53-letni ksiądz Jean-Marc Fournier wszedł ze strażakami do katedry Notre Dame w czasie pożaru. Jak informuje portal USA Today, wcześniej służył w Afganistanie jako kapelan wojskowy. Cztery lata temu, już jako kapelan paryskiej straży pożarnej, pomagał w ewakuacji ofiar ekstremistycznego ataku w sali koncertowej Bataclan w Paryżu, podczas koncertu amerykańskiej grupy rockowej Eagles of Death Metal, w czasie którego zginęło 90 osób.

Ksiądz Jean-Marc Fournier wyniósł z płonącej katedry Notre Dame jedną z najważniejszych dla członków Kościoła katolickiego relikwii - koronę cierniową, którą w drodze na Golgotę miał nosić Jezus Chrystus. Według tradycji chrześcijańskiej, korona cierniowa upleciona została przez żołnierzy Poncjusza Piłata, gdy Jezus Chrystus został skazany na biczowanie. Miał on ją na głowie także w trakcie drogi krzyżowej i w czasie śmierci na krzyżu. Po zdjęciu z krzyża korona cierniowa miała zostać zabrana przez jednego ze świadków śmierci Jezusa. 

Czym jest korona cierniowa Jezusa Chrystusa. Historia jednej z najważniejszych relikwii na świecie

Historia relikwii korony cierniowej Jezusa Chrystusa nie jest do końca znana. Wiadomo, że w V wieku były one czczone w Jerozolimie, a w 1063 trafiły do Bizancjum. W 1237 roku potrzebujący pieniędzy cesarz Konstantynopola Baldwin II de Courtenay sprzedał koronę cierniową królowi Francji Ludwikowi IX, który kolekcjonował relikwie. Za koronę cierniową zapłacił wówczas 135 tysięcy liwrów. Francuski władca zlecił zbudowanie dwupoziomowej kaplicy Sainte-Chapelle, w której przechowywano relikwie patronów Francji oraz koronę cierniową.

W okresie średniowiecza z korony cierniowej wyrywano kolejne ciernie i wysyłano do kościołów i klasztorów. Do dziś są czczone w sanktuariach na całym świecie (w Polsce w Zamościu, Miechowie i Boćkach), jednak ze względu na tę praktykę relikwie korony chrystusowej są dziś pozbawione kolców. Podczas rewolucji francuskiej korona została przeniesiona do Biblioteki Narodowej, a następnie, gdy Francja podpisała konkordat w 1801 roku, została złożona w skarbcu katedry Notre Dame. W każdy pierwszy piątek miesiąca oraz każdy piątek Wielkiego Postu korona była udostępniana wiernym. 

Więcej o:
Komentarze (232)
Relikwie korony cierniowej zostały uratowane. Z katedry Notre Dame wyniósł je bohaterski ksiądz
Zaloguj się
 • window_licker

  Oceniono 101 razy 69

  hmm... a uratowano szczebelek z drabiny co to się Jakubowi śniła?

 • norbertrabarbar

  Oceniono 65 razy 53

  Wiecie o tym, że ta historia to są totalne bzdury?

  Dzisiaj szacuje się, że większość opisów wyprodukowanych przez kościół w okresie średniowiecza jest nieprawdziwa gdyż ich tworzeniu przyświecała idea "chrześcijańskiego humanizmu", który mówił, że nie ważne są fakty historyczne, a pokrzepienie serc żyjących.

  Dla wielu wierzących może to być szokujące, ale w średniowieczu kościół stwierdził, że historia Polski nie zaczęła się od Mieszka I tylko na długo przed naszą erą więc wymyślili sobie prawie 1500 lat polskiej historii, w której umieścili całe rody przedpiastowskich królów walczących na naszych terenach z Aleksandrem Wielkim czy Juliuszem Cezarem. Taka wersja historii wymyślona i spisana przez biskupa Wincentego Kadłubka obowiązywała przez 300 lat, a jej "skorygowana" przez Jana Długosza wersja była oficjalną wersją historii Polski aż do początków XX wieku. Oczywiście konserwatywni historycy jeszcze długo później nie potrafili się pogodzić z faktem, że zostali oszukani i cała ich wiedza na temat naszej historii nadawała się po prostu do kosza.

  Ilość bzdur, które kościół wymyślił i spisał, a potem wmawiał wszystkim, że to prawda jest tak wielka, że dzisiaj podejrzewa się, że wiedza na temat całego wczesnego średniowiecza jest prawie całkowicie fikcyjna gdyż wykopaliska archeologiczne kompletnie nie potwierdzają tego co znajduje się w dokumentach produkowanych i fałszowanych przez średniowiecznych skrybów. Do tej pory udowodniono ponad 4 tysiące przypadków fałszerstw średniowiecznych dokumentów takich jak listy cesarskie czy papieskie.

  Zainteresowanych tematem odsyłam do Donacji Konstantyna - wielkiego wałka, którym kościół zdobył olbrzymi majątek, ziemie oraz przywileje.

  Na koniec zwrócę uwagę tylko, że artefakty takie jak ciernie z korony Jezusa czy Całun Turyński nie są objęte w kościele zbyt wielką czcią - to bardzo dziwne skoro miałyby to być prawdziwe przedmioty należące do Syna Bożego i będące świadkami jego śmierci i zmartwychwstania. Całun wystawia się jak zwykły eksponat muzealny, a fragmenty korony cierniowej trzyma się w "słoiku"... Gdyby te artefakty były autentyczne to byłyby centrum chrześcijańskiej wiary, a księża padaliby przed nimi na twarz. Tak się nie dzieje gdyż kościół wie, że zgodnie z ideą "chrześcijańskiego humanizmu" są to falsyfikaty stworzone ku pokrzepieniu serc.

 • corvelinho

  Oceniono 50 razy 34

  Nie rozumiem dlaczego przedmiot który został stworzony wyłącznie po to by zadawać cierpienie Jezusowi z Nazaretu w jego ostatnich chwilach życia doczesnego jest tak czczony przez Chrześcijan.
  To samo się tyczy rzekomych gwoździ czy innych relikwii tego typu..
  Oddawaniu czci przedmiotom, podobiznom itd jest zdecydowanie bliżej do obrzędów pogańskich niż chrześcijańskich..

 • acototak

  Oceniono 52 razy 32

  Podobno z kawałków krzyża przechowywanych na świecie jako relikwie można by zbudować okręt pokaźnych rozmiarów.

 • zgred151

  Oceniono 38 razy 20

  Może teraz w jakims uczciwym laboratorium ktoś zechce sprawdzić rzeczywisty wiek tej korony , bo przypuszczam ze jak większość tego typu gadżetów jest nieprawdziwa

 • jab-77

  Oceniono 42 razy 20

  "Święte jabłka? Te psiary?"

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 41 razy 19

  "Dzięki odwadze kapelana straży pożarnej udało się uratować m.in. relikwie korony cierniowej Jezusa Chrystusa."

  O święta naiwności!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX