Pożar katedry Notre Dame. Miedziany kogut z iglicy odnaleziony. W środku ukryto bezcenne relikwie

Odnaleziono umieszczone w iglicy katedry Notre Dame relikwie patronki Paryża świętej Genowefy, patrona Francji świętego Dionizego oraz fragment korony cierniowej. Znajdowały się one we wnętrzu miedzianego koguta, który ukryty był w iglicy górującej nad katedrą. Paryska świątynia została częściowo zniszczona przez pożar.

Jak pisze internetowy serwis "Le Figaro", wydawało się, że los miedzianego koguta z iglicy, która runęła z powodu pożaru, jest przesądzony. Tymczasem udało się go odnaleźć, o czym poinformował na Twitterze szef Francuskiej Federacji Budownictwa Jacques Chanut. Na opublikowanym zdjęciu widzimy, jak pisze Chanut, członka Grupy Odbudowy Zabytków. Mężczyzna miał znaleźć koguta pośród zgliszczy. Kogut jest niesłychanie ważną częścią katedry Notre Dame. To relikwiarz, w którym znajdują się fragment korony cierniowej, relikwie patronki Paryża świętej Genowefy oraz patrona Francji świętego Dionizosa.

Pożar katedry Notre Dame. Odnaleziono koguta

Pożar na drewnianym dachu katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek. Przyczyny nie są jeszcze znany, ale śledczy podejrzewają, że mogą mieć związek z prowadzonymi tam pracami renowacyjnymi. Prezydent Francji zapowiedział, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Dobę po pożarze świątyni Macron wygłosił orędzie do narodu.

APTOPIX France Notre Dame FireAPTOPIX France Notre Dame Fire Fot. Thierry Mallet / AP Photo

Powiedział, że katedra Notre Dame po odbudowie będzie jeszcze piękniejsza niż była. - Odbudujemy katedrę Notre Dame jeszcze piękniejszą. I chciałbym, żeby to się stało w ciągu pięciu lat. Możemy to zrobić. Zmobilizujemy się do tego - stwierdził francuski prezydent. 

Propozycje pomocy w odbudowie katedry Notre Dame płyną z całego świata. Według francuskich władz, konstrukcja katedry jest stabilna, ocalała też większość dzieł sztuki, znajdujących się w świątyni. Papież Franciszek ma dziś rozmawiać przez telefon z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na temat pożaru katedry. O 18.30 w polskim kościele w Paryżu odprawiona została msza święta w intencji Kościoła w Paryżu, we Francji i na świecie.

France Notre Dame FireFrance Notre Dame Fire Fot. Michel Euler / AP Photo

Francuskie władze: Konstrukcja jest stabilna

Francuskie władze zapewniają, że konstrukcja katedry jest stabilna, ocalała też większość znajdujących się w niej dzieł sztuki. Według ekspertów, na skutek pożaru ucierpiało kilka procent zabytków. Prowadzone jest dochodzenie w sprawie okoliczności katastrofy.
Strażakom, którzy mimo szalejącego na dachu ognia weszli do wnętrza świątyni, udało się wynieść z zakrystii i ze skarbca najcenniejsze zabytki. Posługując się specjalnym robotem uratowali dziewięćdziesiąt procent dzieł sztuki, a także cenne relikwie: Koronę Cierniową i tunikę świętego Ludwika. Ocalały też słynne organy, znajdujące się między wieżami katedry. Teraz wymagają jednak starannych zabiegów, ponieważ zostały zalane wodą. Z polskiej kaplicy udało się wynieść obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie świętego Jana Pawła II.
Według prokuratury prowadzącej dochodzenie w sprawie pożaru, jego przyczyną było nieumyślne zaprószenie ognia w trakcie prac remontowych.

France Notre Dame FireFrance Notre Dame Fire Christophe Petit Tesson / AP / AP

Papież Franciszek ma rozmawiać o pożarze z prezydentem Francji. Emmanuel Macron kontaktował się już między innymi z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a także z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.
W związku z pożarem katedry Notre Dame papież wystosował przesłanie do arcybiskupa Paryża Michela Aupetita, zapewniając o swej modlitwie i solidarności. Napisał, że katedra jest symbolem narodowym wszystkich Francuzów, niezależnie od przekonań. Udzielił błogosławieństwa wszystkim biskupom i wiernym Francji.

France Notre Dame FireFrance Notre Dame Fire Fot. Cedric Herpson / AP Photo





Więcej o:
Komentarze (195)
Pożar katedry Notre Dame. Miedziany kogut z iglicy odnaleziony. W środku ukryto bezcenne relikwie
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 56 razy 40

  Tzw. relikwie, to element totalnego kitu wciskanego durnym katolom przez watykańczyków od setek lat. W dawnych czasach można było taką ciemnotę jakoś wytłumaczyć i zrozumieć, ale podniecanie się w dzisiejszych czasach jakimiś relikwiami, to już skrajny idiotyzm i debilizm tzw. wierzących.

 • pt.nut

  Oceniono 65 razy 27

  Morawiecki juz obiecuje pomoc w odbudowie katedry. Znaczy sie z pieniedzy polskich podatnikow. Nie slychac cos o pomocy ze strony polskiego kosciola (ktory kase bierze, a podatkow ni xuja nie placi).

 • franekzjanek

  Oceniono 33 razy 21

  .
  Okazuje się że koron cierniowych jest kilkanaście a całunów ? ... szkoda gadać . Rozmnażają się relikwie tak że każdy święty miał po 50 paliczków...
  .

 • stanislaw.sk

  Oceniono 17 razy 15

  @bogucjusz
  cyt.:
  "- Jakież to masz towary święte?
  - Takie, że się i mówić o nich z nakrytą głową nie godzi, ale tym razem, mając gotowe
  odpusty, daję wam, panie, pozwolenie nie zrzucać kaptura, gdyż wiatr dmie znowu. Kupicie
  za to odpuścik na popasie i grzech nie będzie wam policzon. Czego ja nie mam! Mam kopyto
  osiołka, na którym odbyła się ucieczka do Egiptu, które znalezione było koło piramid.
  Król aragoński dawał mi za nie pięćdziesiąt dukatów dobrym złotem. Mam pióro ze skrzydeł
  archanioła Gabriela, które podczas Zwiastowania uronił; mam dwie głowy przepiórek
  zesłanych Izraelitom na puszczy; mam olej, w którym poganie świętego Jana chcieli usmażyć
  - i szczebel z drabiny, o której się śniło Jakubowi -i łzy Marii Egipcjanki, i nieco rdzy
  z kluczów świętego Piotra."
  ===================
  "Krzyżacy" str. 204

 • pigol07

  Oceniono 22 razy 14

  I jaka była siła zbawcza i ochronna tych bezcennych relikwii?Ano właśnie taka, że je odnaleziono. Cieszmy się!
  A to zwykła kara boska za pedofilstwo i pychę KK

 • raknawspak

  Oceniono 37 razy 13

  Koron cierniowych z Notre Dame starczyłoby na tuzin Jezusków

 • magnificencjas

  Oceniono 15 razy 11

  Umiłowani Siostry i Bracia!
  Taka widocznie wola ich Boga wew Trójcy Świętej Jedynego – spalił Katedrę Notre Dame za grzechy uprawianego od wieków bałwochwalstwa, seksualną rozpustę i finansowe afery
  tej watykańskiej pasożytniczej Stajni Augiasza zwanej Kościołem rzymsko homo-pedofilskim.
  Wcześniej puścił z dymem kilka innych kościołów – czyli to nie przypadek. Chrześcijanie opamiętajcie się – Watykan i jego świta Armagedonu nie doczeka.
  «Upadł, upadł Babilon – watykańska stolica.
  Bo stała się siedliskiem demonów i kryjówką wszelkiego ducha nieczystego, i kryjówką wszelkiego ptaka nieczystego i budzącego wstręt, bo winem zapalczywości swojego nierządu napoiła wszystkie narody, i królowie ziemi dopuścili się z nią nierządu, a kupcy ziemi wzbogacili się ogromem jej przepychu.
  I runął, a upadek jego był wielki" z Ewangelii.
  Przeminęła wiara w Zeusa – przeminie i w Chrystusa.

 • jacutin

  Oceniono 12 razy 10

  Ciekawe, ze katole tak ochoczo rozczlonkowują swoich tzw świętych, a jak przyszłoby do oddania organu zmarłego członka rodziny do transplantacji zeby uratowac komuś życie to jest to niezgodne z ich religią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX