Rosja wydaliła jednego z polskich wicekonsulów. Polskie MSZ: Został uznany za persona non grata

Jeden z polskich wicekonsulów musi opuścić Rosję. Taki nakaz dostał od tamtejszych władz. Rzeczniczka polskiego MSZ potwierdza tę informację, ale nie chce mówić o szczegółach.

Ja podaje Polskie Radio, rosyjskie MSZ nakazało jednemu z polskich wicekonsulów opuszczenie terytorium Rosji. Chodzi o dyplomatę, który pracował w Irkucku na Syberii. Polskiego urzędnika uznano za osobę "niepożądaną" ("persona non grata").  

Rosja wydaliła jednego z polskich wicekonsulów

Decyzja o losie polskiego wicekonsula zapadła w zeszłym tygodniu, a mężczyzna już opuścił swoją placówkę i zmierza do Polski. Polskie Radio dodaje, że decyzja to "retorsja za podobne działanie podjęte przez Polskę w stosunku do jednego z rosyjskich dyplomatów".

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rozmowie z Gazeta.pl potwierdza informację o tym, że wicekonsul opuścił placówkę dyplomatyczną w Rosji. 

Federacja Rosyjska zastosowała w tej sytuacji zasadę wzajemności

- mówi rzeczniczka i dodaje, że nie może zdradzać więcej szczegółów dotyczących kulisów sprawy. 

Więcej o:
Komentarze (72)
Rosja wydaliła jednego z polskich wicekonsulów. Polskie MSZ: Został uznany za persona non grata
Zaloguj się
 • n29a

  Oceniono 26 razy 12

  Proponuję święte oburzenie, miotnięcie różańcem i nowelę ustawy o IPN. Wykonać.

 • proboszczsibi

  Oceniono 12 razy 10

  Słuszna uwaga "profes79 ". Wydalony konsul rosyjski zapewne naraził się kontrwywiadowi ABW i dlatego w ramach retorsji wydalono znanego służbom rosyjskim oficera Agencji Wywiadu RP, który być może był "zbyt aktywny" jako agent pod przykryciem. Irkuck zaś jest bardzo ważnym operacyjnie dla naszego wywiadu terenem.

 • pi.mi

  Oceniono 23 razy 9

  Podła zmiana zaczęła rozdawać karty w polityce europejskiej.
  Ba! Może i międzykontynentalnej.
  Trzeba będzie chyba zwołać nowy Kongres Wiedeński ;-)

 • state77

  Oceniono 14 razy 8

  A to już kolejny za rządów najwspanialszej partii. Wkrótce nawet z Eskimosami będziemy mieli zimne stosunki dyplomatyczne.

 • enedue3

  Oceniono 19 razy 7

  Z sąsiadem nie drze się kotów to stara polska zasada poparta przysłowiem, ważniejszy jest sąsiad zza płota niż brat za granicą. Widać "młodzież rządząca", Duda, Morawiecki dają się podpuszczać Jankesom :)

 • proboszczsibi

  Oceniono 4 razy 4

  Poprawnie, mam nadzieję, interpretując tę sytuację trzeba zaznaczyć, że na ogół wydalenie dyplomaty w ramach retorsji wiąże się z tym, że uprzednio dyplomata obcego państwa stał się "uciążliwy" dla kontrwywiadu np. RP. Polski wicekonsul musiał więc dość aktywnie realizować zadania naszego wywiadu (AW) i jego wydalenie ma utrudnić potencjalnie operację wywiadowczą AW. Co do Irkucka - to bardzo ważny operacyjnie teren i to nie "z powodu zakupów w Mongolii"

 • strach_sie_bac

  Oceniono 16 razy 4

  A co on tam robił w tym Irkucku, toż to głęboka Syberia? Do Mongolii na zakupy jeździł? :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX