Donald Tusk z apelem po pożarze katedry Notre Dame. "Wzywam 28 państw UE do odbudowy"

Po pożarze katedry Notre Dame szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do 28 państw członkowskich Unii Europejskiej o pomoc we wspólnej odbudowie świątyni.

Dzień po pożarze katedry Notre Dame szef Rady Europejskiej Donald Tusk zamieścił na Twitterze wpis, w którym wyraził solidarność z Francuzami i zaapelował do wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej o wspólną odbudowę świątyni. Powołał się na przykład Gdańska, który podczas II wojny  światowej został zniszczony w 90 procentach, ale udało się go odbudować.

"Chciałbym przekazać wyrazy współczucia i solidarności z narodem francuskim, także jako obywatel Gdańska, który w 90 procentach został zniszczony i spalony, a następnie odbudowany. Wy również odbudujecie swoją katedrę! Ze Strasburga, francuskiej stolicy Unii Europejskiej, wzywam wszystkie 28 państw Unii Europejskiej do uczestnictwa w tym zadaniu" - napisał Tusk na Twitterze.

Szef Rady Europejskiej solidaryzował się z Francuzami już w poniedziałek, po pierwszych doniesieniach o pożarze świątyni. "Katedra Notre Dame w Paryżu to katedra Notre Dame całej Europy. Jesteśmy wszyscy z mieszkańcami Paryża" - napisał wówczas.

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek przed godziną 19. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Strażacy gasili ogień do 4 nad ranem, obecnie trwa szacowanie strat. Jak podają francuskie media -  m.in. dziennik "Le Figaro" - prokuratura w Paryżu wszczęła już śledztwo w związku z pożarem katedry.

Czytaj więcej na ten temat:

Pożar Katedry Notre Dame. Nagrania z zawalenia 93-metrowej iglicy i akcji gaśniczej

Katedra Notre Dame. Korona cierniowa została uratowana przez strażaków 

Emmanuel Macron: Katedra zostanie odbudowana. Rozpoczyna się zbiórka pieniędzy

Katedra Notre Dame po pożarze. Zabytkowe witraże, organy i relikwie. Co udało się ocalić?

Więcej o:
Komentarze (256)
Pożar Notre Dame. Donald Tusk z apelem :"Wzywam 28 państw UE do odbudowy"
Zaloguj się
 • dwa_grosze

  Oceniono 15 razy 5

  Takie tragedie wyciągajæ przed szereg różnej maści populistów, Tusk nie zmarnował okazji. Może tak przypomni jak to cała Europa odbudowywała Gdańsk czy np. zamek królewski w Warszawie.

 • maks1956

  Oceniono 27 razy 5

  czekam az politycy z PiS-u powiedzą ze ten pożar Notre Dame to wina Tuska i PO

 • cezaryk

  Oceniono 25 razy 5

  No nie przesadzajmy. Se francuzi odbudują, se Francuzi będą bilety brali za odwiedzanie.

 • panie.co.pan

  Oceniono 8 razy 4

  A kto się zrzucał na odbudowę Gdańska?

 • jokanda102

  Oceniono 8 razy 4

  Francja - jeden z najbogatszych krajow swiata - naprawde potrzebuje wsparcia, aby odbudowac katedre??? Nie popadajmy w smiesznosc...

 • kawal-chama

  Oceniono 14 razy 4

  Czyli jak Francja nie wydaje pieniędzy na swoje zabytki, bo w końcu rozdział państwa od kk ale czerpie zyski z turystyki to jak im się coś spali to się mamy zrzucić? Przecież UE to laickia organizacja. Nie rozumiem... Proszę o wyjaśnienie drogich uczestników dyskusji

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 4

  no to jak Tusk apeluje o odbudowę to pisowcy będą przeciw 27:1 to ich europejskie motto!
  a tak na marginesie dajcie, Francuzom szanse, niech najpierw choć policzą ile to będzie kosztować zanim się wszyscy po kolei rzuca do fundowania odbudowy ;-) oni potrafią i okręty i odrzutowce i TGV sobie zbudować to i więźbę z drewna dadzą rade odtworzyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX