Nadija Sawczenko zwolniona z aresztu. "Jestem bohaterem Ukrainy i będę walczyła do końca"

Nadija Sawczenko została zwolniona z ukraińskiego aresztu. Była lotnik i
ukraińska polityk została zatrzymana ponad rok temu. Śledczy zarzucają jej przygotowywanie zamachów na ukraiński parlament. Ona sama od początku podkreśla, że sprawa ma charakter polityczny.

W poniedziałek wieczorem Nadija Sawczenko wyszła z aresztu, bo upłynął i nie został przedłużony
termin jej zatrzymania. Do uwolnienia doszło podczas kolejnej rozprawy sądowej w podkijowskiej miejscowości Browary. - Jestem bohaterem Ukrainy, dla mnie Ukraina nie jest pustym miejscem. Będę walczyła o Ukrainę do końca - mówiła po uwolnieniu Sawczenko, cytowana przez "Rzeczpospolitą"

Sawczenko na wolności. Zarzut zamachu stanu

Zdaniem prokuratury Sawczenko miała planować zamach na ukraiński parlament w celu przejęcia władzy wraz z Wołodymyrem Rubanem, szefem pozarządowego Centrum Wymiany Jeńców. Śledczy twierdzą, że dysponują nagraniami, z których wynika, że Sawczenko planowała zamachy na ukraiński parlament i gromadziła broń otrzymywaną od prorosyjskich separatystów z Donbasu. Ukraiński prokurator generalny Jurij Łucenko w oficjalnym oświadczeniu powiedział, że Sawczenko zamierzała granatami wysadzić lożę rządową, za pomocą moździerzy zniszczyć dach, a z broni maszynowej dobić tych, którzy przeżyją.

Sawczenko na początku konfliktu w Donbasie walczyła w szeregach ukraińskich ochotniczych oddziałów. Została porwana przez separatystów i przekazana Rosji, gdzie za kratami spędziła niemal dwa lata. Po uwolnieniu w 2016 roku zaczęła krytykować ukraińskie władze i zaangażowała się w proces wymiany jeńców. Została też wybrana do parlamentu Ukrainy, ale w marcu 2018 roku straciła immunitet poselski i ponownie została zatrzymana. Od początku zaprzeczała zarzutom, twierdząc, że sprawa ma charakter polityczny. Parokrotnie w ramach protestu ogłaszała głodówkę.

Proces się nie kończy - mimo zwolnienia z aresztu na Sawczenko i Rubanie nadal ciążą zarzuty zamachu stanu.

Więcej o:
Komentarze (91)
Ukraina. Nadija Sawczenko zwolniona z aresztu. "Jestem bohaterem Ukrainy i będę walczyła do końca"
Zaloguj się
 • yerry46

  Oceniono 20 razy 18

  'Ukraiński prokurator generalny Jurij Łucenko w oficjalnym oświadczeniu powiedział, że Sawczenko zamierzała granatami wysadzić lożę rządową, za pomocą moździerzy zniszczyć dach, a z broni maszynowej dobić tych, którzy przeżyją.'
  Trzeba przyznać, że ma s-syn wyobraźnię !!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 20 razy 14

  Puściła w necie taki filmik jak stoi z chmurna miną naprzeciw kamery na tle sali parlamentu.
  Gra ponura muzyka, nie za głośno, gdy nagle!:
  Ba-bach! Wykrzykuje Sawczenko.
  A potem spokojnie z uśmiechem zadaje pytanie:
  "Posralis'?" (Zesraliście się?)
  No i...
  Terrorystka.

 • mark6

  Oceniono 24 razy 10

  Kolejna ulubienica Polaków i zachodnich elit wylądowała w pierdlu.
  Jeszcze większy ubaw był kiedy największa złodziejka w dziejach świata , faworytka polskich elit i Pani Merkel , " piękna Julia", siedziała w ukraińskim więzieniu. Jak ta biedulka cierpiała. Jaka była chora. Cały świat się nad nią litował zapominając ile SETEK milionów $ Tymoszenko ukradła Narodowi .
  Nastąpił cud. Kiedy Julia opuściła więzienny wikt i opierunek NATYCHMIAST cudownie wyzdrowiała.
  Czy są jakieś granice śmieszności Polaków na siłę szukającym " przyjazni" z Ukraińcami, którzy mają polactwo głęboko w ........
  "

 • ziomekp.1

  Oceniono 17 razy 9

  Nadia siedziała rok a nasz Piskorski siedzi już ponad trzy lata w areszcie bez wyroku, ostatnio sąd "chciał" go wypuścić ale wyznaczył kaucję PÓŁ MILIONA płatną raz dwa, pieniądze się nie znalazły to i Mateusz zaczął kiblować czwarty roczek -- czy wy Czerscy krzewiciele wolności i demokracji choćby pierdnięcie w jego obronie?

 • zarone

  Oceniono 7 razy 7

  Jak siedziała w Rosji to cały "wolny świat" w kółko pieprzył o niej. Jak przymknęli ją Ukraińcy to cisza. Wot diermokratia.

 • ponury424

  Oceniono 15 razy 7

  Jak przebywała w rosyjskim więzieniu, to cały postępowy świat, jego niezależna prasa wznosiła larum pod niebiosa. Gdy została aresztowana pod absurdalnymi zarzutami przez postacie rodem z Orwella zarządzające Ukrainą, w osobach, Juszczenki, Jaceniuka, Turczynowa, Poroszenki, Hrojsmana etc. to wolny świat nabrał wody w usta. PS Poznała to wyżej wymienione towarzystwo i przejrzała na oczy, stwierdzając, że jest jej z nimi nie po drodze, a "największą zbrodnią" jaką popełniła było stwierdzenie faktu, że Ukrainą w 80% zarządzają osoby pochodzenia chazarskiego, i aż 16 przedstawicieli obecnego "ukraińskiego" rządu w randze ministrów posiada podwójne obywatelstwo, Ukraińskie i Izraelskie, oraz podwójne paszporty. Te ostatnie pewnie się przydadzą gdy wybuchnie gniew ludu i skieruje się we właściwą stronę. Na razie jest skierowany przez zarządców Ukrainy przeciwko Rosji, w zapasie pozostaje Polska.

 • jim777

  Oceniono 9 razy 7

  Kurde, ale masakra. Ostatnio jak o niej czytalem to byla w rosyjskim wiezieniu. Niepokorna!

 • Mar Rian

  Oceniono 18 razy 6

  Ukry potrafią nagradzac- coś jest prawdy w powiedzeniu nie wierz ukraincowi . A z drugiej strony śmiech na caly świat jaki był skowyt w całym świecie bo ruscy biją biedna bohaterkę A tu swoj jej dokopali i pies z kulawą nogą nie stanal w obronie ..bohaterki..ktora zabijala kacapow. No mykoly piszcie zaczynajcie skowyt

 • yoric

  Oceniono 14 razy 6

  Ale siedziała w dobrym, ukraińskim więzieniu, a nie złym rosyjskim. A to różnica.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX