Francja. Katedra Notre Dame. Korona cierniowa została uratowana przez strażaków

Pożar katedry Notre Dame. Mer Paryża Anne Hidalgo podziękowała za pośrednictwem Twittera strażakom, policjantom i wszystkim funkcjonariuszom, którzy przyczynili się do uratowania zabytków, w tym najsłynniejszej relikwii - korony cierniowej.

Jak poinformowała Anne Hidalgo z płonącej katedry udało się wynieść cenne relikwie takie jak tunikę świętego Luisa czy koronę cierniową. Według dziennikarza "Paris Match" Nicolasa Delesalle wszystkie dzieła sztuki zostały uratowane, a ogień nie przedostał się do skarbca katedry. Dzięki temu nie ucierpiały najważniejsze dla katolików relikwie: korona cierniowa, fragment krzyża Chrystusa czy gwóźdź użyty podczas ukrzyżowania.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu - ocalała jedna z najważniejszych chrześcijańskich relikwii korona cierniowa

Korona cierniowa jest jednym z symboli męczeńskiej śmierci Jezusa. Jako relikwia przechowywana jest w katedrze Notre Dame od 1806 roku i od tamtego czasu pozostawała pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitańskiej. Na co dzień strzeżona była przez Rycerzy Świętego Grobu Bożego. Korona udostępniana była wiernym w każdy pierwszy piątek miesiąca oraz w piątek Wielkiego Postu. Jest jedną z najważniejszych dla chrześcijan relikwii oraz jedną z niewielu, które znajdują się poza Włochami.

Relikwie korony znajdują się w obręczy o średnicy około 21 centymetrów. Korona cierniowa została założona Jezusowi na głowę po tym, jak został skazany na ubiczowanie. Według jednej z teorii korona została zabrana przez ucznia Chrystusa, co było złamaniem żydowskiego prawa pochówku. Zgodnie z nim ze skazanym na śmierć człowiekiem należało pochować wszystkie przedmioty, które miały styczność z jego krwią.

W poniedziałek po godzinie 19 w katedrze Notre Dame w Paryżu wybuchł pożar, w wyniku którego uszkodzony został dach oraz iglica ponad 850-letniej świątyni. Główna struktura świątyni oraz dwie wieże są już zabezpieczone.

Więcej o:
Komentarze (269)
Francja. Katedra Notre Dame. Korona cierniowa została uratowana przez strażaków
Zaloguj się
 • kruk6666

  Oceniono 66 razy 46

  To jedna z 132 koron cierniowych które krążą po świecie i każda jest orginalną koroną dżizusa , to również dotyczy gwoździ którymi był przybity , jest ich 283 i wszystkie są orginalne.

 • notremak

  Oceniono 33 razy 29

  Jędraszewski stwierdził, że to kara boska za miłość francuską.
  Gmyz widział - co podała pissKurska - jak Tusk z Putinem i Merkel detonowali dynamit.
  Morawiecki w ramach rechrystianizacji Francji obiecał złotówkę na odbudowę, Rydzyk z tej samej okazji zażądał 250 milinów.
  Sejm nad ranem uchwalił, Długopiss - niechętnie - oderwał się od Leśnego Ruchadła i podpissał.

 • notowany.raz

  Oceniono 40 razy 20

  a kopytko osiołka na którym wjechał Jezus do Jerozolimy ocalało? ja pier*ole XXI wiek a ciemnogród wierzy że korona cierniowa, fragment krzyża Chrystusa czy gwóźdź użyty podczas ukrzyżowania to autentyki i oddaje temu cześć równą Bogowi!

 • vito60

  Oceniono 27 razy 19

  Czy ktokolwiek wierzy, że to jest prawdziwa korona cierniowa Chrusty? Przecież to bzdura.

 • blahblah69

  Oceniono 18 razy 18

  Chyba trzeba sobie znow obejrzec Zywot Briana, co wszystkim polecam.

 • cezaryk

  Oceniono 26 razy 16

  Aaaaaaby nabyć oryginalną koronę cierniową z certyfikatem oryginalności. Ostatnie cztery mam na zbyciu. Następne najszybciej w przyszłym tygodniu.
  Przy okazji, palec Świętego JPv2 tyż przedaję.

 • titta

  Oceniono 28 razy 16

  Przyjechala matka cesarza Konstantyna do Jerozolimy szukac pamiatek po Jezusie. Musiala je znalezc, inaczej glowy by polecialy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX