Katedra Notre Dame w Paryżu. Po pożarze rozpoczęto zbiórki na odbudowę świątyni

Rozpoczynają się zbiórki na odbudowę paryskiej katedry Notre Dame. Pożar, który doprowadził do znacznego zniszczenia kościoła, został opanowany. Francuska Fondation du patrimoine, która zajmuje się ochroną i promowaniem dziedzictwa narodowego, poinformowała, że uruchomiła narodową zbiórkę na odbudowę katedry Notre Dame. Agencja AFP podała, że fundacja otrzymała "wiele próśb" w tej sprawie.

Podobne zbiórki prowadzone są także na platformie crowdfundingowej Go Fund Me. Nowojorskie Towarzystwo Dziedzictwa Francuskiego również utworzyło stronę, dzięki której można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry.

Prezydent Emmanuel Macron zapewnił, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana. Zapowiedział rozpoczęcie zbiórki funduszy na ten cel. Rodzina francuskich biznesmenów Pinault zadeklarowała, że przeznaczy 100 milionów euro na odbudowę katedry. Pomoc w remoncie i rekonstrukcji średniowiecznej świątyni zapowiada UNESCO.

Pożar katedry Notre Dame. Rozpoczęła się zbiórka na odbudowę

Strażacy cały czas pozostają w gotowości na wypadek ponownego pojawienia się płomieni. Gabriel Pluis dodał, że służby ratownicze będą nadal dogaszały niewielkie ogniska i ochładzały wodą gorące miejsca w tym elementy więźby dachowej i sprawdzały, czy nie pojawia się tam ogień.

Pożar w paryskiej katedrze Notre dame wybuchł przed godziną 19.00. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Podczas akcji gaszenia jeden ze strażaków odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami. W akcji wzięło udział kilkuset strażaków. Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami i relikwiami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika ocalał. W katedrze jest 29 kaplic, w jednej- od 1 grudnia 2018 roku- znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II.

Więcej o:
Komentarze (34)
Katedra Notre Dame w Paryżu. Po pożarze rozpoczęto zbiórki na odbudowę świątyni
Zaloguj się
 • Oceniono 24 razy 8

  A watykańczycy coś dołożą? Czy swoim odwiecznym zbójeckim zwyczajem wyciągną kasę od durnych owieczek i zapomną przekazać dalej?

 • metaxo

  Oceniono 11 razy 7

  Może toruński Belzebub przekazałby kasę ze zbiorki na Stocznie Gdańską, którą wyłudził od stada bezmózgich wolskich baranów?

 • pietrzelaj

  Oceniono 6 razy 6

  Byłem dwa dni temu na koncercie w katedrz św. Brygidy w Gdańsku. 13.lat po pożarze wewnątrz ruina. A odchodzący na emeryturę biskup gdański dworek ze złoconymi klamkami sbie wyfasował i na dodatek okazałą posiadłość wiejską w rodzinnej wsi (jest towiadomość portalu GW z ubiegłego roku)
  A co do remontów kościołów i pożarów w co którymś przy tej okazji to ja mam takie dwie teorie:
  1. Na takim remoncie po pożarze można dużo więcej zarobić niż na zwykłym.
  2. Przyczyną jest nasza demokracja w której nikt za nic nie ponosi odpowiedzialności a wszystkie remonty odbywają si "zgodnie z procedurami" czyli przetargi na projekty, przetargi na wykonanie itd,- a wystarczałoby aby ktoś za to jako całość odpowiadał "swoją głową" i miał wszelkie środki materialne i prawne do działania.

 • norman67

  Oceniono 14 razy 6

  Pożar katedry ND to ostrzeżenie dla KK, który żyje życiem wszetecznym, odwróconym od Boga. Zresztą, co to za kościół, co chroni gwałcicieli dzieci.

 • mitochondrium52

  Oceniono 5 razy 5

  (Stra)Szydlo juz oglosila ze Polska przyczyni sie do odbudowy katedry ND. A co tam, nauczylismy Zabojadow jesc widelcem to i katedre odbudujemy. A polski hydraulik jeszcze i nowe rzygacze zamontuje i wyprobuje.

 • marek.usc

  Oceniono 17 razy 5

  A ja się pytam zbiórki ale przecież Watykan ma masę szmalu, podejrzewam że Kościół katolicki jako instytucja we Francji też groszem nie śmierdzi, więc po ch... ludzie zbierają.
  To mi przypomniało, bo ostatnio ksiądz w mojej parafii organizuje zbiórkę na spaloną proboszczówkę gdzieś koło Radomska i tak sobie myślę... ja pie... przecież Jasna Góra ma tyle kasy, instytucje Kościelne leżą na pieniądzach a ile taka proboszczówka jest warta ze 200-400 tys co to jest... jakiś brud za paznokciami tych wszystkich klechów co się wożą A6stkami czy mercedesami. Oni sobie spod ryja nie zabiorą bo to owieczki Boże muszą zbierać na swoją wiarę ... Wierzę w Boga ale to co się dzieje dzisiaj i chyba zawsze w kościele to koszmarna obłuda.
  A jeszcze to stare powiedzenie że kto na kościół łoży ten nie zuboży czy jakoś tak... komedia

 • totus.tytus

  Oceniono 6 razy 4

  Dobrze, że przynajmniej "relikwie" ocalały... jedna z 3177 koron cierniowych i jeden z ponad miliona gwoździ. Ciemnogród ma się znakomicie. Jest pewne dość znaczne niebezpieczeństwo: Polskojęzyczni funkcjonariusze okupanta watykańskiego w swej chciwości zaczną teraz masowo podpalać swoje miejsca pracy, jeśli zwykłe zrzutki na "remont dachu" już nie wystarczają (a samochody i paliwo do nich jednak drożeje, więc trzeba się mocniej starać i łupić owieczki). Każda świątynia jest przybytkiem Zła - z jej wzniesieniem łączy się krzywda ludzka, krew, pot i łzy, a nawet dużo większe tragedie ludzi, którzy wznosili te budy. Ale karma - jak widać - jednak powraca.

 • 20portal

  Oceniono 12 razy 4

  Róg Górczewskiej i Konarskiego w Warszawie: nielegalnie postawiony kościół drewniany w stanie wojennym (PRZENIESIONY Z GÓR DO WARSZAWY). Pasował tu jak pięść do oka. Niedługo po przeniesieniu spłonął. Korzystając z okazji proboszcz zajął następne działki, na których zbudował "konglomerat parafialny", tj. zespół budynków mieszkalno-usługowych (łącznie z zakładem pogrzebowym o wdzięcznej nazwie "Niebo". W "wykrojonym" kawałku tego konglomeratu (a jakże z cegły klinkierowej czyli najdroższej) odprawiają się msze, bo kościół (wielki jak diabli) buduje sie od paru lat obok (następna działka zajęta jak sądzę samowolnie). Na miejscu spalonego kościoła drewnianego stanęły baraki, leżą stare rusztowania i jest tam bajzel straszny (centrum warszawskiej dzielnicy). Wszystko to dzieje sie cały czas naprzeciwko urzędu dzielnicowego Bemowo. Kolejni burmistrzowie i radni (z różnych opcji) widza przez okna samowolę, bałagan itp., itd. Nikt katabasom nie powie ani słowa. Osiedle Górce (w tym dzielnica) straciło najlepsze działki swojej południowej części położone przy głównej ulicy (Górczewska) i tuz przy wejściu do budujących się stacji metra. Taka "samowola" kościoła jest i była wszędzie - za komuny i za nowych czasów. Nikt im nic nie powie - po prostu władza trzęsie portkami ze strachu. W tym miejscu widać dokładnie kto w tym zapyziałym kraju faktycznie rządzi.

 • normalny_bezpartyjny

  Oceniono 2 razy 2

  Ubezpieczenie katedry, ubezpieczenie firmy wykonującej remont oraz ogromne pieniądze za zwiedzanie obiektu - chyba powinni sobie poradzić. Zbiórka, to jednak jest kasa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX