Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Prokuratura przesłuchała robotników. Wszczęto śledztwo

Prokuratura w Paryżu wszczęła śledztwo w związku z pożarem katedry Notre Dame. Śledczy przesłuchali pracowników, którzy zajmowali się remontem dachu katedry. Prawdopodobnie to tam rozpoczął się pożar.

Pożar katedry Notre Dame udało się ugasić ok. godz. 4. Jak informuje straż pożarna w Paryżu obecnie sytuacja jest opanowana. Katedra po pożarze od wewnątrz znajduje się w zaskakująco dobrym stanie. Jak podają francuskie media, m.in. dziennik "Le Figaro", prokuratura w Paryżu już wszczęła śledztwo w związku z pożarem katedry.

Pożar katedry Notre Dame. Prokuratura w Paryżu wszczęła śledztwo

Według agencji AP News, początkowa wersja śledczych zakłada nieszczęśliwy wypadek, mogący mieć związek z wartym 6 milionów euro projektem renowacji zbudowanej z 500 ton drewna więźby dachowej. Prokuratura oficjalnie potwierdziła, że przesłuchani zostali robotnicy, którzy pracowali przy renowacji dachu.

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł przed godziną 19.00. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła.
Podczas akcji gaszenia jeden ze strażaków odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami. W akcji wzięło udział kilkuset strażaków. Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami i relikwiami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika ocalał. 

Prezydent Emmanuel Macron zapewnił, że Notre Dame zostanie odbudowana. Zapowiedział rozpoczęcie zbiórki funduszy na ten cel. Rodzina francuskich biznesmenów Pinault zadeklarowała, że przeznaczy 100 milionów euro na odbudowę katedry. Pomoc w remoncie i rekonstrukcji średniowiecznej świątyni zapowiada UNESCO.

Więcej o:
Komentarze (99)
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Prokuratura przesłuchała robotników. Wszczęto śledztwo
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 16 razy 8

  A nie mówiłem wczoraj, że to jakiś robotnik sobie palił stojąc na rusztowaniu?
  Pytanie tylko czy był to
  - Pierre
  - Abdullah
  - Janusz

 • junk92508

  Oceniono 12 razy 8

  Miejmy nadzieję że to nie nasi robole wyklęci śmiało zmieścisz się..

  U nas też regularnie płoną remontowane zabytki... pozary zamkow w Ksiazu, Kliczkowie, Malborku- to wszystko nasi

 • cierniooczek

  Oceniono 17 razy 5

  17 marca ktoś zaprószył ogień w kościele Saint-Sulpice, tj. drugiej pod względem wielkości paryskiej świątyni (za raz po katedrze Notre Dame). Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się jednak zatrzymać pożar na początkowym etapie (ogień strawił tylko część kościoła).

 • cierniooczek

  Oceniono 23 razy 5

  Zgodnie z oficjalnymi statystykami francuskiej policji w zeszłym roku aktami wandalizmu dotkniętych zostało aż 875 francuskich kościołów (uszkodzenia mienia, wulgarne napisy, podpalenia). Kolejne 129 kościołów zgłosiło włamania z kradzieżą mienia. Zdewastowano również 59 cmentarzy.

 • 1moja

  Oceniono 16 razy 4

  "...Prokuratura przesłuchała robotników. Wszczęto śledztwo ..." i jeszcze PiSbolszewicy nie wyslali prawdziwego i dumnego prokuratorisimusa Zero aby przejal dowodzenie nad tym sledctwem?
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • klm747

  Oceniono 5 razy 3

  to nie robotnicy, to bóg!
  a on na pewno miał jakis powód...

 • 1moja

  Oceniono 11 razy 3

  Drzyjcie purpurowe fiuty pieklo idzie po was.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • mlipek

  Oceniono 3 razy 1

  Przetarg na rekonstrukcję tego budynku wygrała transparentnie jakaś tam prywatna firma która pewnie była ubezpieczona na takie „przypadki” (zakładam że przetarg był przeprowadzony zgodnie z procedurami).
  Dlaczego wszyscy teraz chcą się zrzucać na pokrycie szkód spowodowanych przez nieprofesjonalne podejście do rekonstrukcji tak ważnego obiektu muzealnego i błędy firmy która rekonstruowała ten obiekt na zasadach komercyjnych ?

 • klawiatura1979

  Oceniono 15 razy 1

  Macron oczywiscie "bardzo współczuje wszystkim katolikom we Francji i na całym świecie", ale jako że Francja jest od dawna państwem świeckim, nie będzie środków na odbudowę katedry z budżetu państwowego, lecz zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy na remont.
  Wyobraźcie sobie coś takiego u nas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX