Katedra Notre Dame po pożarze. Zabytkowe witraże, organy i relikwie. Co udało się ocalić?

Pożar katedry Notre Dame został ugaszony, teraz trwa szacowanie strat i zniszczeń. Zanim zabytkowa katedra zajęła się ogniem, udało się z niej uratować niektóre cenne dzieła sztuki i relikwie. Stopieniu uległa jednak część witraży, które są jednym z głównych symboli Notre Dame. Co z losem pozostałych zabytków?

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek przed godziną 19. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Po ugaszeniu pożaru francuska Fondation du patrimoine poinformowała, że uruchomiła narodową zbiórkę na jej odbudowę. Podczas pożaru światowe media obiegły dramatyczne zdjęcia stojącej w ogniu katedry - na filmach uwieczniono między innymi moment, w którym runęła zabytkowa iglica, jeden z symboli Notre Dame. Zawalił się także dach. Z najnowszych informacji wynika, że stan katedry jest stosunkowo dobry, a struktura i fasada budowli zostały ocalone. Udało się uniknąć zawalenia się świątyni - o takim ryzyku jeszcze wieczorem mówili strażacy i władze Francji.

Czytaj więcej:

Pożar Notre Dame. Pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry. Jest w niezłym stanie

Notre Dame. Skarbiec z relikwiami ocalał, niektóre witraże się stopiły

Jakie zabytki udało się ocalić przed ogniem? Rektor katedry Notre Dame Patrick Chauvet poinformował, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami i relikwiami został ocalony. Znajdowały się tam między innymi jedna z najważniejszych chrześcijańskich relikwii - korona cierniowa Jezusa Chrystusa, zabytkowy krzyż, tunika świętego Ludwika oraz zabytkowe kielichy mszalne. 

Jak poinformował rektor katedry, nie udało się jednak w porę zdjąć ze ścian katedry niektórych dzieł sztuki i obrazów. Na razie nie wiadomo dokładnie, które z nich uległy zniszczeniu. Przypomnijmy, że w jednej z kaplic świątyni znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. "Guardian" podaje, że częściowo spłonęły także zabytkowe freski oraz trzy witraże w kształcie rozet z XIII wieku, jeden z symboli Notre Dame.

Jak informowały media, podczas pożaru jeden z zabytkowych witraży eksplodował.

W katedrze Notre Dame znajdują się też zabytkowe organy. Ich los nie jest na razie znany. Jak podaje BBC, przed ogniem udało się za to uratować oba zabytkowe dzwony znajdujące się w dwóch słynnych, kamiennych wieżach Notre Dame.

Stan wielu zabytkowych przedmiotów z wnętrza Notre Dame wciąż nie jest znany - o ich losie będziemy informować. Choć katedra została już wstępnie ugaszona, strażacy cały czas pozostają w gotowości na wypadek ponownego pojawienia się płomieni. 

Więcej o:
Komentarze (202)
Katedra Notre Dame po pożarze. Zabytkowe witraże, organy i relikwie. Co udało się ocalić?
Zaloguj się
 • stary71

  Oceniono 75 razy 61

  Myślę, że każdy światły człowiek, niezależnie od wyznawanej wiary, czy idei, czuje się dotknięty katastrofą katedry Notre Dame. Wiem, że nie braknie pryszczatych prześmiewców, ale mam nadzieję, że dla większości ateistów, katedra znaczy coś więcej, niż tylko symbol religijny. Jeśli zaś mają wątpliwości, niech sobie przypomną oburzenie całego świata na talibów, którzy zniszczyli starożytne posągi.

 • marywil2012

  Oceniono 33 razy 27

  czas poważnie rozważyć wyłączenie komentarzy na forach, alternatywnie niech warunkiem zamieszczania postów będzie składanie podpisu elektronicznego. 99% nie powstałaby gdyby pacjent musiał się podpisać imieniem i nazwiskiem.

 • tempo.rary

  Oceniono 30 razy 20

  Jak bardzo krótkowzrocznym trzeba być, żeby nie widzieć, że na naszych oczach tracimy dorobek ludzkości. To architektoniczne cudo wyznaczało całą epokę w dziejach świata ludzi. Wraz z nim ta epoka się skończy. Skala tragedii nie przerasta utraty biblioteki aleksandryjskiej (wraz z nią ludzkość straciła ogromną część swojej wiedzy; nigdy się nie dowiemy, co zostało odkryte/wynalezione przedtem), ale spokojnie można to porównywać. To tragiczny dzień dla wszystkich wykształconych ludzi tego świata.
  Trzy razy miałam okazję być w środku i jestem wdzięczna losowi, że mogłam. Nasze dzieci, nasze wnuki już tego nie będą miały szansy zobaczyć. Plus jest taki, że w naszych czasach mamy wszystko o tyle dobrze udokumentowane, że możemy być w stanie odtworzyć ją dokładnie we wszystkich detalach. Pożre to ogromne pieniądze i pewnie dziesiątki lat, ale ten budynek jest tego wart, jest wart więcej niż 99% tego co człowiek wybudował kiedykolwiek w historii.

 • notremak

  Oceniono 23 razy 15

  W dzienniku pissKurskiej tv podali, że to robota Tuska, a pomagali solidarnie Putin i Merkel.
  Morawiecki w ramach rechrystianizacji Francji obiecał złotówkę na odbudowę, a Rydzyk zażądał 250 milionów. Sejm nad ranem uchwalił, Długopiss - niechętnie - oderwał się od Leśnego Ruchadła i podpissał.

 • krzepki.harry

  Oceniono 16 razy 14

  "Jak informowały media, podczas pożaru jeden z zabytkowych witraży eksplodował."
  Co zrobił? Antek, komisja!

 • anders76

  Oceniono 18 razy 14

  Tak sie msci zaniedbanie ochrony p-pozarowej w trakcie remontu. Jeden dyzurny ochraniarz by zdusil pozar w zarodku albo zaalarmowal straz we wczesnej fazie pozaru. Wiadomo, ze w czasie remontow koscioly czesto sie pala.
  Dodatkowo ciekaw jestem czy ocalal ten szczebel z drabiny do nieba, co to sie Sw.Jakubowi przysnila, moze ktos wie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX