Co to jest katedra Notre Dame? Dlaczego jest ona tak ważna dla Francuzów?

W poniedziałkowy wieczór wybuchł pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu. Ogień spowodował olbrzymie zniszczenia jednego z najważniejszych zabytków Francji. Doszło m.in. do zawalenia się iglicy i dachu świątyni. Dlaczego ta budowla jest tak ważna dla Francuzów?

Katedra Notre Dame w Paryżu to jeden z najsłynniejszych zabytków Francji i jedna z najbardziej znanych katedr na całym świecie. Rocznie odwiedza ją ok. 12 milionów turystów. Swoją sławę zawdzięcza m.in. twórczości francuskiego pisarza Victora Hugo, przede wszystkim zaś jego powieści "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu", którą wielu Polaków zna pod tytułem "Dzwonnik z Notre Dame".

Co to jest Katedra Notre Dame? Ikona francuskiego gotyku

Katedra Notre Dame w Paryżu to kościół wzniesiony w stylu gotyckim. Kamień węgielny pod budowę tego kościoła miał położyć w 1163 roku przebywający na wygnaniu we Francji papież Aleksander III. Budowa Notre Dame trwała blisko 200 lat, a za datę jej ukończenia przyjmuje się rok 1345. Katedra ta została wzniesiona na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité, w miejscu, gdzie wcześniej stały dwa kościoły zbudowane jeszcze w IX, prawdopodobnie na śladach świątyń pogańskich.

Charakterystyczne dla kościoła Notre Dame są m.in. dwie nieidentyczne wieże (taki przywilej przysługiwał w średniowieczu tylko arcybiskupstwom, a Paryż został podniesiony do tej rangi dopiero w 1622) oraz duża rozeta, którą umieszczono nad środkowym portalem i która rozświetla wnętrze budynku. 

Katedra Notre Dame - niemy świadek historii i inspiracja francuskich artystów

Katedra Notre Dame jest dla Francuzów ważna m.in. dlatego, że była świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Było to miejsce koronacji wielu królów i cesarzy, m.in. Napoleona Bonaparte w grudniu 1804 roku. Olbrzymia gotycka świątynia "widziała" także Rewolucję Francuską, która wybuchła w 1789, a w czasie której Notre Dame nazywano "Świątynią Rozumu".

Notre Dame jest także ważna dla francuskiej kultury i sztuki. Inspirowała wielu pisarzy i malarzy, a także muzyków. Poza wspomnianym już Victorem Hugo pisali o niej m.in. Honoré de Balzac, Gérard de Nerval i Patrick Grainville, a na obrazach uwiecznili ją tacy artyści jak Jacques-Louis David, Eugène Delacroix,  Henri Matisse oraz Marc Chagall. Z katedrą Notre Dame związana była także grupa kompozytorów nazywana szkołą Notre Dame lub szkołą paryską. 

Więcej o:
Komentarze (57)
Co to jest katedra Notre Dame? Dlaczego jest ona tak ważna dla Francuzów?
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 19 razy 11

  ”Bo choćby człowiek w nic nie wierzył, zdarzają się w życiu chwile, kiedy wyznaje się tę wiarę, której świątynia stoi najbliżej” - Victor Hugo

 • iffa4

  Oceniono 12 razy 10

  Jeżeli aż takie oczywistości trzeba pisać w portalu, to znaczy że edukacja jest dramatycznie zła.
  Kiedyś o gotyku i jego najważniejszych zabytkach uczono w szkołach na plastyce, na polskim i na historii.

 • timbwolf3

  Oceniono 24 razy 8

  Powieść Wiktora Hugo to arcydzieło ukazujące też niezdrowe żądze sukienkowych o których widać wiadomo od kilkuset lat. Gdyby pisowskie kacyki znały jego treść to poszłoby do ognia wraz z Hary Poterem

 • jml13060

  Oceniono 11 razy 7

  Nasuwa się pytanie o zabezpieczenie p.poż. naszych obiektów muzealnych - drogi dojazdowe samochodów straży, śmigłowce/samoloty do gaszenia od góry, hydranty w okolicy i ich wydajność, palność budynków, stan instalacji elektrycznych szczególnie urządzeń el. w pomieszczeniach socjalnych, wewnętrzne systemy detekcji/gaszenia ognia/dymu, etc. Przydałyby się nadzwyczajne kontrole przestrzegania procedur (przez analogię z zakładami mięsnymi, w których teoretycznie i na papierze wszystko było w porządku, a w praktyce pokątnie szlachtowano padlinę i chore krowy).

 • heleonore

  Oceniono 8 razy 4

  Tytuł: "Co to jest katedra Notre Dame? Dlaczego jest ważna dla Francuzów?" brzmi jak pytanie na kartkówce w gimnazjum. Już od dawna podejrzewam, że nie jestem "targetem" tego portalu.

 • kotmiki

  Oceniono 2 razy 2

  Byłem tam stara budowla w opłakanym stanie a spawacze dokonali dzieła

 • albrecht_kalba

  Oceniono 9 razy 1

  Dzień dobry, dostarczamy "kontent", mamy Was za takich debili, że musimy wytłumaczyć Wam, dlaczego katedra Notre Dame jest ważnym budynkiem dla Europy... Ja prdlę...

 • beor

  Oceniono 13 razy 1

  Tłumaczycie?
  Zastanawiające, że tylko waszym wyznawcom trzeba tłumaczyć czym jest katedra Notre Dame.
  To wiele mówi o ich (i waszym) poziomie.

 • fred_die

  0

  Katedra jak piramida, budowana w znoju, pocie i nie wiadomo ile krwi ludzkiej się polało podczas budowy. Dlatego ta kupa kamieni w ciekawej aranżacji jest ważna dla ludzkości i za samą pamięć o nich powinna być odbudowana. O ile stać nas na to i nie ma ważniejszych problemów do rozwiązania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX