Katedra Notre Dame ugaszona. Na szczęście wnętrze świątyni jest w dobrym stanie

Strażacy dogaszają pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Na szczęście zdjęcia pokazują niemal nienaruszone wnętrze. Przyczyny pożaru są wciąż nieznane.

W poniedziałek wieczorem wybuchł pożar w katedrze Notre Dame. Ogień strawił dach 850-letniej świątyni. Zawaliła się też iglica katedry. Na szczęście, jak podała paryska straż pożarna, główna struktura świątyni i jej dwie wieże zostały uratowane.

Jeszcze w nocy Prezydent Emmanuel Macron poinformował, że najgorsze już minęło, ale bitwa nie została jeszcze wygrana i wezwał do brania udziału w zbiórce na odbudowę Notre Dame. Francuski miliarder François-Henri Pinault już przekazał na odbudowę katedry 100 mln euro. 

Jedyną osobą, która ucierpiała był strażak, który został ciężko ranny podczas akcji ratowniczej. Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo. Śledczy wykluczyli podpalenie i związek z terroryzmem. Pożar zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont.

Katedra Notre Dame

Katedra Norte Dame w Paryżu uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana.

Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame", a później filmowi animowanemu Disneya. 

Więcej o:
Komentarze (135)
Katedra Notre Dame ugaszona. Wnętrze świątyni jest w dobrym stanie
Zaloguj się
 • bromba11

  Oceniono 30 razy 28

  "structure" to w tym przypadku "konstrukcja". Struktura to może być kryształu.

 • 6drabin

  Oceniono 13 razy 13

  Teraz śledztwo wykaże, kto jest winny pożaru.
  Firma która robiła remont będzie miała problemy.
  A jeżeli znajdą konkretnego robotnika, który jest za to odpowiedzialny to ma pozamiatane.

 • brytnej

  Oceniono 12 razy 10

  Ze zdjęć wynika, że sklepienia w znacznym stopniu się zawaliły. Trudno to określić jako dobry stan. Można by powiedzieć: "nie jest kompletnie zrujnowane".

 • stach_79

  Oceniono 8 razy 8

  30 lat potrwa remont... nie odwiedziłem przy ostatniej wizycie w Paryżu bo nie zdążyłem - zamknęli o 18. Mogłem obejrzeć tylko z zewnątrz, zdaje się, ze już nie zobaczę pięknego wnętrza w całości :(

 • ziaburek

  Oceniono 21 razy 7

  Jeszcze raz powielanie tego samego błędu - Victor Hugo NIE napisał powieści Dzwonnik z Notre Dame, tylko Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu.

 • sailor2016

  Oceniono 10 razy 6

  Spokojnie my mamy Licheń. Może im pożyczyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX