Macron liczy na wsparcie. Morawiecki: Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy

W Paryżu strażacy walczą z ogromnym pożarem, który od poniedziałkowego wieczoru trawi katedrę Notre Dame. Po sześciu godzinach akcji podano, że konstrukcję świątyni udało się uratować, ale zniszczenia będą ogromne. W związku z tym już we wtorek rozpocząć ma się zbiórka pieniędzy, które przeznaczone zostaną na sfinansowanie odbudowy zabytku.

Pożar Notre Dame. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Prezydent Francji Emmanuel Marcon już zadeklarował, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana. Cały naród ma dołożyć się do odbudowy katedry, prezydent liczy też na międzynarodowe wsparcie.

- Bitwa nie jest jeszcze wygrana. Najbliższe godziny będą trudne. Ale część katedry, fasadę udało się uratować - mówił Macron. - Wszyscy rozumieją, że to szczególnie trudne dla katolików we Francji i katolików na świecie. Jest to również trudne dla Paryża (...). Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasza wyobraźnia. Przeżyliśmy z nią epidemie, wojny i wyzwolenia. To centrum naszego życia. To katedra, która nigdy nie może zniknąć - dodał.

Deklarację w sprawie odbudowy katedry złożył też premier Mateusz Morawiecki, który na Twitterze napisał, że "Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy". 

- Katedra Notre Dame w ogniu jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii. To tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki, które stracimy bezpowrotnie. Polska łączy się w tej chwili myślami z Paryżem, z Francją - dodał Morawiecki. 

Czytaj więcej: Pożar Notre Dame w Paryżu. Dlaczego strażacy nie gaszą ognia z góry? To mogłoby być niebezpieczne

Gdzie jest katedra Norte Dame?

Katedra Norte Dame w Paryżu (Francja) uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. 

Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana. Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. 

Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya. 

Więcej o:
Komentarze (290)
Mateusz Morawiecki: Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy
Zaloguj się
 • karo80.0

  Oceniono 99 razy 43

  Akurat Morawiecki i reszta pisowskiej hołoty nie powinni zabierać głosu w sprawach związanych z europejską kulturą, dziedzictwem i demokracją. Ich rewir to tuczniki i pochody ONR.

 • 13sw

  Oceniono 45 razy 41

  Przełomowe dla sprawy Notre-Dame odkrycie Marka Suskiego: przyczyną pożaru był ogień!

 • josemnetoperek

  Oceniono 64 razy 38

  Na kościół to Matołusz zawsze znajdzie kasę. Od ust odejmie biednemu, ale znajdzie.

 • hollyman56

  Oceniono 49 razy 35

  Europejczyk sie znalazl!!!!! Daj najpierw pieniadze dla Naszych Nauczycieli Pajacu!!!!

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 64 razy 32

  To ten sam, co pierdzielił o "wyimaginowanej wspólnocie", czy oni mi się już zaczynają mylić?

 • jakobhorner

  Oceniono 52 razy 30

  a z kim odbudujemy polskie szkolnictwo? Z Zalewską, Szydło, Mateuszem i Przeklętymi.

 • eliezerbenjehuda

  Oceniono 35 razy 27

  Ty banksterze pisowski nie jesteś żadnym Europejczykiem, tylko pachołkiem Putina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX