Paryż. Pożar w Notre Dame. Zawaliły się dach i iglica, ale uratowano strukturę i dwie wieże

W Paryżu około strażacy walczą z ogromnym pożarem, który od poniedziałkowego wieczoru trawi katedrę Notre Dame. Po wielu godzinach akcji podano, że udało się ocalić strukturę budynki i dwie słynne kamienne wieże.

Ogień pojawił się w 800-letniej katedrze pojawił się w poniedziałek wieczorem, po godzinie 19:00. Najpierw w okolicach iglicy, potem rozprzestrzenił się na dach. Zarówno iglica, jak i część dachu runęły. Pojawiały się głosy, że cała drewniana struktura płonie i może zostać kompletnie zniszczona, jednak - jak widać na ostatnich zdjęciach - wnętrze nie spłonęło.

Paryż. Pożar w Notre Dame. Większość katedry spłonęła

Pożar jest trudny do opanowania. Jak mówił dowódca francuskiej straży pożarnej Jean-Claude Gallet, liczą się teraz w zasadzie najbliższe minuty.

- Jest ryzyko, że runą dzwony. Jeśli tak się stanie, zawali się też wieża - mówił po 22:00 reporterom. Teraz strażacy walczą przede wszystkim o to, by uratować fasadę budynku. Po 23:00 pojawiły się informacje, podane przez Galleta, że prawdopodobnie dwie główne wieże uda się się uratować. Według ministerstwa spraw wewnętrznych spłonęła duża część katedry, ale udało się ocalić jej strukturę, główną konstrukcję.

Czytaj też: Pożar Notre Dame w Paryżu. Dlaczego strażacy nie gaszą ognia z góry? To mogłoby być niebezpieczne

Według wiceburmistrza Paryża strażakom udało się wynieść część bezcennych dzieł sztuki z wnętrza katedry, w tym koronę cierniową i tunikę św. Ludwika, ale musieli się wycofać, bo ogniem zajęły się drewniane podpory dachu. Według ministerstwa  udało się ocalić jej strukturę i dwie wieże.

Aktualne informacje podajemy w relacji na żywo.

Więcej o:
Komentarze (73)
Paryż. Pożar w Notre Dame. Zawaliły się dach i iglica, ale uratowano strukturę i dwie wieże
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 16 razy 14

  Tragedia.

 • doberrrman

  Oceniono 29 razy 13

  Jakim trzeba być baranem, żeby nie czuć powagi, dramatu tej chwili. Cynicznym, niedouczonym baranem. To jeden z symboli Paryża, Francji, Europy, to której chcecie należeć. Każdy wpis pokazuje, że z tą kulturą, z Europą nie macie nic wspólnego, barany.

 • freeasinfreedom

  Oceniono 11 razy 9

  U nas idei powstania dwóch wież nie udało się uratować.

 • lakon

  Oceniono 9 razy 9

  Stała jakieś 650 lat.
  Żal mi nas.

 • mazzini890

  Oceniono 6 razy 6

  Wielkie nieszczęście.

 • lusjola

  Oceniono 16 razy 6

  Dramat dla całej Europy i Świata. Francuzi jesteśmy z WAMI .

 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy 5

  "uratowano strukturę i dwie wieże".
  Niech pierwszy rzuci kamień ten, który nie widzi mało udanej analogi...

 • q-nick

  Oceniono 17 razy 3

  U nas barbarzyńcy rąbią Puszczę Białowieską - też zabytek UNESCO i to taki którego raczej się za naszego życia nie odbuduje. Szkoda, że światowe media nie poświęcą temu aż takiej uwagi.

 • ps11111ps

  Oceniono 17 razy 3

  To znak. Dwie wieże przetwają każdą pożogę. Matołuszek powinien natychmiast w akcie solidarności z Francją postawić w Warszawie pomnik im. Notre Dame. Najlepiej w kształcie Dwóch Wież. Proponuję w okolicach ul Srebrnej. Rząd sfinansuje. Specustawę się uchwali, będzie pan zadowolnony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX