Pożar Notre Dame w Paryżu. Dlaczego strażacy nie gasili ognia z góry? To mogłoby być niebezpieczne

Katedra Notre Dame w Paryżu nadal płonie. Wiele osób zastanawia się, dlaczego strażacy nie próbują ugasić ognia zrzucając wodę z góry. Okazuje się, że mogłoby to być bardzo niebezpieczne dla świątyni.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu wybuchł w poniedziałek około godziny 19. Zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont. Po zaledwie godzinie zawaliła się słynna iglica katedry, a później zawalił się dach.

Czytaj naszą relację na żywo.

Pożar Notre Dame. Dlaczego nie gaszą go z góry?

Strażacy walczą z ogniem w katedrze Notre Dame i - jak informował prezydent Emmanuel Macron - dogaszanie potrwa nawet kilka dni. Podczas akcji aż 400 strażaków próbowało ocalić to, co znajduje się w środku - dzieła sztuki i inne cenne przedmioty. Rzecznik katedry podawał, że wszystkie drewniane elementy stanęły w ogniu i możliwe, że zostaną doszczętnie zniszczone. Ostatecznie jednak - jak widać na ostatnich zdjęciach - wnętrze nie spłonęło.

- Nie jesteśmy pewni, czy uda nam się powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia. Jeśli płonące konstrukcje się zawalą, możemy sobie tylko wyobrazić skalę strat - mówi jeden ze strażaków pracujących na miejscu w rozmowie ze stacją BFM. Na szczęście sprawna akcja strażaków zahamowała rozprzestrzenianie się pożaru i udało ocalić się strukturę katedry.

Od polityków i innych ważnych osobistości z całego świata płyną słowa wsparcia i zaniepokojenia. Wśród nich znalazł się również Donald Trump, który poradził Francuzom działać szybko i ugasić ogień zrzucając na niego wodę z samolotów. Prezydent USA nie jest oczywiście jedyną osobą, która zastanawia się dlaczego francuskie służby nie gaszą pożaru katedry Notre Dame z samolotu? Okazuje się jednak, że to bardzo zły pomysł. 

Francuskie służby ratunkowe robiły wszystko, co mogły, aby opanować pożar w Notre Dame, ale zrzucenie wody z samolotów - jak sugerował choćby prezydent USA Donald Trump - nie byłoby dobrym pomysłem. Francuska Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Cywilnego tłumaczyła, że to metoda, której nie można wykorzystać, ponieważ cała konstrukcja paryskiej katedry mogłaby się wtedy zawalić. Dodano, że "to bardzo trudny pożar".

Przyczyna pożaru w Notre Dame

Powód pożaru w Notre Dame w Paryżu nie jest jeszcze oficjalnie znany. Mówi się jednak, że ogień pojawił się w pochodzącej z XIII wieku części budynku, która właśnie przechodziła remont. Chodziło o naprawę, zawalonej już podczas pożaru, iglicy oraz renowację znajdującego się na niej ołowiu. Remont miał kosztować 6 milionów euro. 

Paryska prokuratura natychmiast zareagowała na wieść o pożarze. Zaledwie godzinę po jego wybuchu wszczęto śledztwo, które ma wyjaśnić jego przyczynę. Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo.

Czytaj więcej: Paryż. Płonie katedra Notre Dame. Juncker: Cóż to za smutny spektakl. Cóż za smutek

Gdzie jest katedra Norte Dame?

Katedra Norte Dame w Paryżu (Francja) uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. 

Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana. Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. 

Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya. 

Więcej o:
Komentarze (201)
Pożar Notre Dame w Paryżu. Dlaczego strażacy nie gaszą ognia z góry?
Zaloguj się
 • nienoto

  Oceniono 34 razy 24

  Bardzo przykro patrzeć jak tak piękne dzieła człowieka, które przetrwały wieki ulegają zniszczeniu w kilka godzin :(

 • recznik_01

  Oceniono 34 razy 22

  Barbarzyńcy grasują na tym forum! Francuzi nie są gorliwymi katolikami, ale komentują to wydarzenie z klasą - szanują zarówno świątynię, jak i bezcenny zabytek i świadectwo ich historii. Ile pokoleń musi minąć w tym kraju zanim homo sovietucus albo kołtun polski wyparują z polskich łbów?!? Szanujcie innych, jeśli chcecie, żeby was szanowano.

 • dulcissima

  Oceniono 19 razy 15

  Jprdl.. zmieńcie stażystę, albo każcie mu chociaż czytać przed publikacją....
  "Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya."

 • gerardpolak2

  Oceniono 15 razy 13

  wielka szkoda.....

 • supertiumacz

  Oceniono 20 razy 10

  "Gdzie jest katedra Norte Dame?"

  "Katedra Norte Dame w Paryżu (Francja) uznawana jest za jeden z ..."

  "Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya. "

  Norte, Norte, Norte... Jasne.
  Już widać, że stażysta tej powieści nie czytał. Ani żadnej innej, bo na oczytanego nie wygląda.
  Ale przynajmniej ogląda filmy "anonimowe".

  Gazeto!
  Kogo Wy zatrudniacie?
  Ludzi z łapanki?

 • opt

  Oceniono 12 razy 8

  A ile tu specjalistów i doradców od gaszenia pożarów, tyleż też znających się na oświacie i na zdrowiu - sami ludzie renesansu. Czy to tak z samości , czy taka dobra szkoła?

 • pt.nut

  Oceniono 16 razy 6

  Szkoda...
  Ale dobrze, ze nikt nie zginal, a wiele bezcennych dziel sztuki udalo sie uratowac.
  Nie, nie jestem katolem.

 • bronek176

  Oceniono 13 razy 5

  A gdzie mieli wodę święconą?
  Obowiązkowo My Wszyscy Polacy musimy rozpocząć zbiórkę na ratowanie tek Katedry!
  Upoważniamy Ojca Rydzyka jako głównego organizatora tego dzieła.
  On ma ogromne doświadczenie w tego rodzaju czynach!

 • jakobhorner

  Oceniono 9 razy 5

  Zadzwońcie do Gdańska. W 2006 płonął Kościół św. Katarzyny - najstarsza gdańska świątynia, z tego samego okresu co Notre Dame. Też przy remoncie, analogiczny pożar. Katarzynka jest mniejsza i z łatwiejszym dostępem. Do tej pory wnętrza straszą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX