Paryż. Płonie katedra Notre Dame. Juncker: Cóż to za smutny spektakl. Cóż za smutek

Płonie Katedra Norte Dame w Paryżu. Pożar wybuchł około godziny 19, a zaledwie godzinę później runęły główna iglica i dach katedry. Politycy z całego świata reagują na tragedię, która rozgrywa się w stolicy Francji.

W poniedziałek około godziny 19 w Paryżu wybuchł pożar, który trawi katedrę Notre Dame. Francuskie media informują, że nie ma żadnych ofiar tragedii. Cała wyspa na Sekwanie, na której stoi katedra Notre Dame została ewakuowana. Władze miasta apelują o zachowanie bezpiecznej odległości. 

Sytuację w Paryżu można na bieżąco śledzić w naszej RELACJI NA ŻYWO>>>

Dokładna przyczyna pożaru nie jest znana, ale spekuluje się, że może mieć on związek z remontem, który trwał właśnie w katedrze. Sprawę bada już prokurator. Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo

Paryż. Pożar w katedrze Notre Dame

Na informację o pożarze w katedrze Notre Dame natychmiast zareagował prezydent Francji Emmanuel Macron. Polityk miał w poniedziałek wygłosić przemówienie, ale chwilę po godzinie 19 zostało ono odwołane.  

- Katedrę Notre Dame opanowały płomienie. To wielkie emocje dla całego narodu. Myślami jestem ze wszystkimi katolikami i wszystkimi Francuzami. Jak wszyscy moi rodacy, jestem dziś pełen smutku, widząc, jak płonie symbol naszej tożsamości - napisał polityk na Twitterze. 

Pożar katedry Notre Dame skomentował również przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. - Minuta po minucie śledzę pożar, który trawi katedrę Notre Dame. To miejsce, które należy do całej ludzkości. Cóż to za smutny spektakl. Cóż za smutek. Podzielam emocje narodu francuskiego, który jest częścią narodu europejskiego - napisał.

"Myślami jestem z naszymi odważnymi strażakami walczącymi, aby ugasić pożar, który trawi ten cud naszego dziedzictwa i naszej kultury" - napisała przewodnicząca Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział kilka słów na temat tragedii w Paryżu. Napisał na Twitterze po francusku: "Katedra Notre Dame w Paryżu to katedra całej Europy. Jesteśmy wszyscy z mieszkańcami Paryża".

- To symbol Francji i naszej europejskiej kultury - mówi z kolei Angela Merkel. Jak podaje agencja AFP, kanclerz Niemiec powiedziała, że "obraz pożaru katedry Notre Dame sprawia jej ból".

Słowa wsparcia i rady płyną także ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump pisze, że to, co dzieje się teraz we Francji jest straszne. "Być może warto spróbować zgasić pożar wodą z samolotu. Trzeba działać szybko!" - pisze Trump.

Gdzie jest katedra Norte Dame?

Katedra Norte Dame w Paryżu (Francja) uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. 

Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana. Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. 

Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya.

Więcej o:
Komentarze (281)
Paryż. Płonie katedra Notre Dame. Emmanuel Macron: Płonie symbol naszej tożsamości
Zaloguj się
 • gaspode

  Oceniono 30 razy 12

  Uważam,ze to straszna tragedia. Jest to jedna z najpiękniejszych katedr na świecie. Pomyślcie ile historycznych postaci i wydarzeń się tam rozgrywało. To tam Ludwik Święty składał przysięgi krucjatowe, to tam odbywały się śluby królewskie, to tam koronował się Napoleon Wielki i Napoleon Mały ( I i III jakby ktoś nie kojarzył) Jest to budynek, który w zachodniej Europie może się równać znaczeniem z kościołem Świętej Zofii w Konstantynopolu. Jeśli będzie zbiórka na odbudowę, wspomogę jako Europejczyk, mimo, ze że kwestie religijne są mi obojętne.

 • kolega.zenka

  Oceniono 15 razy 7

  Mój kolega, porucznik pożarnictwa, powiedział mi, że gdyby on był odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową w czasie remontu takiego obiektu zleciłby stałą obecność strażaków i wozu bojowego na miejscu, a przede wszystkim szczegółową inspekcję przed rozpoczęciem prac. Ciekawe jak było tutaj?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 15 razy 3

  A każdy, kto się z tego cieszy, nie jest ani lewakiem, ani prawakiem, nawet ateistą nie jest.
  Jest bezrozumnym gnojem, a w zasadzie malutkim bezmyślnym gnojkiem, idiotą.

 • aria.pura

  Oceniono 11 razy 3

  ...i płaczę,
  bo wiem, że nigdy cię już nie zobaczę,
  Paryżu mój...

 • maxwywar2

  Oceniono 16 razy 2

  Macron mowi o tożsamosci którą z taką lubością deptał.

 • loyer1

  Oceniono 12 razy 2

  No to wyremontowali. Remont kapitalny.

 • 2uboot2

  Oceniono 8 razy 2

  Nawet Trump już tweetuje, żeby się pośpieszyli i użyli samolotów. Dojmujący obraz. Stolica potężnej Francji, a siły strażackie w ogóle nie przygotowane do gaszenia wysokich budowli, starsi ludzie płaczą, młodzi robią foty, a symbol cywilizowanego, łacińskiego świata, prawdopodobnie doszczętnie spłonie. .

 • jep23

  Oceniono 12 razy 2

  Może pożar spowodował ten sam dupek, który chciał u mnie wycinać na drewnianym poddaszu stalowe rury gumówką...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX