Prezydent Ekwadoru tłumaczy eksmisję Assange'a. "Zmieniał naszą ambasadę w centrum szpiegowskie"

- Julian Assange wielokrotnie łamał warunki swojego azylu i próbował wykorzystać ambasadę Ekwadoru w Londynie jako "centrum szpiegowskie" - stwierdził prezydent Ekwadoru Lenin Moreno. Zagwarantował również, że Assange'owi nie stanie się krzywda.

W niedzielę brytyjski "The Guardian" opublikował pierwszy anglojęzyczny wywiad z Leninem Moreno od czasu aresztowania w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie założyciela Wikileaks. Prezydent Ekwadoru - kraju który siedem lat temu udzielił Assange'owi prawa azylu - tłumaczył powody swojej decyzji oraz zapewnił, że otrzymał od brytyjskich władz pisemne zapewnienie, że Assange nie zostanie wydany żadnemu państwu, w którym groziłyby mu tortury lub kara śmierci.

Prezydent Ekwadoru: Nie możemy pozwolić, aby nasz dom stał się "centrum szpiegowskim"

Moreno oskarżył Wikileaks o powiązania z anonimową stroną internetową, na której ostatnio pojawiły się zarzuty, że jego brat unikał płacenia podatków. Opublikowano również na niej prywatne materiały, w tym kompromitujące zdjęcia Moreno i jego rodziny. Prezydent Ekwadoru zarzuca Assange'owi brak lojalności.

Jednak oficjalnie głównym zarzutem Lenina Moreno jest to, że Julian Assange wielokrotnie ingerował w wewnętrzne sprawy innych państw. Jako jeden z ostatnich przykładów podał ujawnione w styczniu 2019 roku dokumenty Watykanu.

- To niefortunne, że z naszego terytorium i za zgodą poprzednich władz w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie zapewnione zostały udogodnienia, które umożliwiały ingerowanie w procesy zachodzące w innych państwach - powiedział Moreno i dodał:

Nie możemy pozwolić, aby nasz dom, dom, który otworzył swoje drzwi, stał się "centrum szpiegowskim".

Prezydent podkreślał, że jego decyzja jest suwerenna i nie jest wynikiem nacisków ze strony innych państw. W samym Ekwadorze spadła na niego fala krytyki, a jego główny oponent nazwał go "największym zdrajcą w historii Ekwadoru i całej Ameryki Łacińskiej".

Więcej o:
Komentarze (61)
Prezydent Ekwadoru tłumaczy eksmisję Assange'a. "Zmieniał naszą ambasadę w centrum szpiegowskie"
Zaloguj się
 • disoprivan

  Oceniono 30 razy 16

  Ekwador wlasnie otrzymal wielomiliardowy kredyt od US and A. Pan Lenin twierdzi, ze nie ma zadnego zwiazku miedzy pozyczka a wydaleniem pana Assanga.

 • badziewiak66

  Oceniono 14 razy 10

  11 marca 2019 roku Ekwador dostał 4,2 mld USD od IMF. Assagne poszedł w pakiecie.

 • antirussia81

  Oceniono 7 razy 7

  A Julek na to: bul, bul, bul...
  Sporty wodne to samo zdrowie :)

 • jm1750

  Oceniono 13 razy 7

  Bzdura. USA tupnelo bucikiem i stulili ogon. I tak dlugo sie trzymali

 • loyer1

  Oceniono 17 razy 7

  Moreno raczej coś przytulił za tę akcję, po czym zaczęli stawiać takie warunki, że nie dało się ich nie złamać. Jeśli Wielka Brytania nie wyda Assange'a USA, będzie musiała puścić go wolno, bo w Szwecji sprawy o gwałt się przedawniły.

 • m.godwin

  Oceniono 17 razy 7

  Lenin wiecznie żywy.

 • kali23

  Oceniono 15 razy 5

  Facet BEŁKOCZE !!
  Gdyby tak było Assange już dawno wyleciałby z Ambasady!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX