Finlandia. Socjaldemokraci wygrywają w wyborach parlamentarnych. Stworzenie rządu może być trudne

Socjaldemokraci z minimalna przewagą nad prawicową Partią Finów wygrali wybory parlamentarne w Finlandii. Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że Socjaldemokratyczna Partia Finlandii uzyskała 17,7 procent głosów, a głoszący antyimigranckie hasła najgroźniejsi rywale - zaledwie 0,2 punktu procentowego mniej.

W przeliczeniu na poselskie mandaty oznacza to wynik 40 do 39 dla socjaldemokratów w 200-osobowym parlamencie. 38 mandatów zdobyli konserwatyści z Partii Koalicji Narodowej (17 procent głosów). Partia premiera Juhy Sipili - Centrum - uzyskała poparcie 13,8 procent wyborców.

Wyrównany wynik może sprawić, że negocjacje dotyczące utworzenia rządu koalicyjnego będą wyjątkowo napięte. Podobnie jak w poprzednich kadencjach, rząd sformuje koalicja kilku ugrupowań.

Frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych w Finlandii wyniosła 72 procent, co oznacza, że do urn poszło więcej obywateli niż w 2015 roku (70,1 procent).

Partie obiecywały łagodzenie polityki oszczędności

Sondaże przed wyborami prognozowały, że centroprawicowa koalicja partii Centrum, Koalicja Narodowa oraz Błękitnej Przyszłości może stracić władzę w kraju.

Jednym z głównych tematów wyborów był system socjalny i to, w jakim kierunku powinien się rozwijać. Lewica chce wzmacniać model państwa opiekuńczego, co wiąże się z wzrostem podatków, zaś centroprawica zamierza ograniczać socjal ze względu na rosnące koszty.

Socjaldemokratyczna Partia Finlandii była faworytem sondaży. Obiecała złagodzić politykę cięcia wydatków publicznych dotychczasowego rządu. Złagodzenie polityki oszczędnościowej zapowiedziała również partia Centrum - premiera Juhy Sipili, której zdaniem aktualny, silny stan gospodarki pozwala na taki ruch.

W ostatnich miesiącach popularność zyskała prawicowa partia Finów, stając się według różnych sondaży drugą lub trzecią siłą w kraju. 

Więcej o:
Komentarze (38)
Finlandia. Socjaldemokraci wygrywają w wyborach parlamentarnych
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 7 razy 5

  U nas socjaldemokraci to z nazwy zdaje się SLD. Tyle, że ta partia była najbardziej prawicową ze wszyskich rządzących po 1989 roku. Takich przywilejów dla kościoła, biznesu, przy jednoczesnym zerowym wsparciu ubogich, nikt nie nadał. Byliśmy też przydupasem USA (interwencja w Iraku, Afganistanie) i udostępniliśmy miejsca odosobnienia dla agentów CIA w celu wymuszania zeznań.

 • jan.go

  Oceniono 9 razy 5

  Znajdź trzy różnice między partiami W współczesnym świecie Różnice między partiami sa werbalne Będą pieprzyć o LGBT jak PO i SLD ale nie zrobią niczego Jedne mówią to drugie tamto a robią zupełnie co innego Jak sławetna trzecia droga lewicy która jakoś dziwnie skręciła na prawo w kierunku neoliberalnych rozwiązań Wszyscy robią swoim wyborcom wodę z mózgu A partie maja szczęście że wyborcy nic nie pamiętają jak z PiS w 2005 byli skrajnie liberalni gospodarczo a w 2015 wręcz odwrotnie albo maja nieszczęście jak partie "lewicowe " że elektorat zapamiętał im zdradę Bo najbardziej prawicowy rząd to był ten SLD

 • matts06

  Oceniono 5 razy 3

  Dziś jedyną partią w Polsce, którą można nazwać socjaldemokracją, to Razem, ale szkoda, że bez szans na większy sukces.

 • matts06

  Oceniono 5 razy 3

  Echhh.... Żebym tak dożył czasów, że u nas wygrają socjaldemokraci.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy 3

  Po czterech latach niebytu politycznego (dopiero 4 miejsce w poprzednich wyborach) Socjaliści wracają na pierwsze miejsce i prawdopodobnie wyznacza premiera...
  Czego i nam w najbliższych wyborach życzę :-)

 • shtalman

  Oceniono 2 razy 0

  Brawo socjaldemokraci, tak trzymać!!! Zawsze dużego kopa w brunatną faszystowską prawicową doopę!

 • beton44

  Oceniono 2 razy 0

  Co tu znowu za brednie o prawicowej Partii Finów - to tacy sami socjaliści jak i nasz PiS...

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 8 razy 0

  Czerscy od lat kłamią że skandynawia jest lewacka a tu okazuje sie że są zdrowi i głosują od lat na prawice to są dopiero pierwsze wybory od 2003 roku gdy wygrała lewica tak to zawsze prawica i nawet teraz tylko o włos z rozsądnym ugrupowaniem narodowym!

 • 1111pln

  Oceniono 4 razy 0

  @qawsedrftg

  《Przedstawiciele kilkunastu partii ultraprawicowych z Europy, z których część jest zaliczana do neonazistowskich, przeciwstawiali się „amerykańskiemu imperializmowi” i deklarowali poparcie dla stanowiska i polityki prezydenta Władimira Putina w kryzysie ukraińskim. Europejscy neonaziści chcą przy wsparciu putinowskiej Rosji zbudować „nowy porządek światowy” i wyrazili wolę zorganizowania ruchu, który miałby służyć jako wspólna trybuna i platforma przeciwko „zagrożeniom dla narodowej suwerenności i tożsamości”. Ruch ten według deklaracji Fiodora Biriukowa z Rodiny, ma stać się „kamieniem węgielnym nowego świata”》

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX