Polscy badacze chcą kupić 30 ha lasu tropikalnego w Kolumbii. I utworzyć tam rezerwat przyrody

Grupa polskich naukowców zbiera środku na zakup fragmentu lasu tropikalnego w Kolumbii. Chcą, by powstał tam rezerwat i stacja badawcza do studiowania niezwykłej bioróżnorodności środowiska w tym zakątku świata. Naukowcom już udało się odkryć tam nowe gatunki.

Tropikalne lasy Andów są skarbcem bioróżnorodności w skali świata: zajmują 1 proc. powierzchni Ziemi, ale występuje tam 1/6 wszystkich znanych organizmów - piszą naukowcy z Fundacji Biodiversitatis. Jednak ta różnorodność natury jest poważnie zagrożona: jak piszą badacze, "na skutek wylesiania obszarów tropikalnych każdego dnia wymiera 137 gatunków".

Dlatego naukowcy z uniwersytetów w Gdańsku i Łodzi chcą chronić te cenne tereny i lepiej je poznawać. W tym celu planują kupić działkę w tropikalnych Andach na południu Kolumbii i stworzyć tam rezerwat. Fundacja prowadzi zbiórkę na ten cel. Koszty szacują na 170 tys. zł.

Na kupionym terenie w Dolinie Sibundoy ma działać także centrum edukacyjne. Naukowcy chcą, by budynki powstały z wykorzystaniem surowców wtórnych, a konkretnie z plastikowych odpadów. W Kolumbii działają firmy, które przerabiają plastikowe śmieci na budulec do przyjaznych środowisku (a także odpornych na trzęsienia ziemi) domów. 

Niektóre gatunki występują tylko na pojedynczych szczytach

W opisie zbiórki naukowcy piszą, że na jednym hektarze lasu tropikalnego może występować nawet 300 różnych gatunków roślin kwiatowych. Ponadto są to także habitaty zwierząt, jak niedźwiedzie andyjskie i tapiry górskie. 

Niezwykłą cechą tego ekosystemu jest też to, w jaki wysokim stopniu niektóre gatunki są ograniczone do konkretnego obszaru. "Występowanie wielu gatunków ograniczone jest do pojedynczych szczytów czy łańcuchów górskich" - czytamy.

 

Polacy chcą, by ich działania miały pozytywny wpływ na lokalną społeczność. Planują włączać mieszkańców w działania związane z ochroną przyrody, a także liczą na rozwój ekoturystyki. 

Odkryli nowe gatunki

Polscy badacze już pracują w terenie i odnieśli pierwsze sukcesy. Jak informują, w 21 dni badań w dolinie Sibundoy odnotowano występowanie ponad 160 gatunków ptaków. Dla porównania w całej Polsce stwierdzono występowanie 454 gatunków ptaków.  Naukowcom udało się także odkryć m.in. nieznane dotychczas gatunków storczyków, w tym "diabelski storczyk". 

 

Choć mogłoby się wydawać, że dziś Ziemia nie ma już przed nami wielu tajemnicy, to w rzeczywistości wciąż nie poznaliśmy bardzo wielu roślin i zwierząt. Na stronie zbiórki czytam, że wg szacunków na ziemi występuje 5,6 mln gatunków lądowych i 2,2 morskich - tymczasem skatalogowanych zostało dotychczas 1,2 mln gatunków. To także wyścig z czasem. Zmiany klimatu, wylesianie i inna działalność człowieka prowadzi do masowego wymierania i wiele gatunków znika bezpowrotnie, zanim zdążymy je poznać. 

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie fundacji. Do jej zespołu należy kilkanaścioro badaczek i badaczy główne z Gdańska i Łodzi, ale też zza granicy. 

Więcej o:
Komentarze (73)
Polscy badacze chcą kupić 30 ha lasu tropikalnego w Kolumbii. I utworzyć tam rezerwat przyrody
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 28 razy 16

  Puszcza Białowieska konsekwentnie wycinana, to trzeba zająć się lasami Kolumbii...

 • wiarus25

  Oceniono 19 razy 13

  A jak już kupią to wyślą tam Szyszko do walki ze szkodnikami.

 • el_rumburak_de_san_escobar

  Oceniono 12 razy 12

  Pomysł bardzo mi się podoba - kupić las, zanim zostanie zniszczony. Fajnie jakby podchwycili go inni, jakby stał się światową modą - wykupowanie lasów tropikalnych nie przez korporacje mające je zniszczyć, a przez ludzi chcących je chronić. To bezcenne tereny dla całej ludzkości i cała planeta powinna się zaangażować w ich ochronę.

 • wojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 13 razy 11

  Na to nie ma pieniędzy, ale miliardy rocznie na bezużyteczne kościoły są.

 • pab13

  Oceniono 9 razy 7

  Pamiętam, jak podczas wykładów, znana w świecie roślin ozdobnych persona, profesor opowiadał o swoich wyprawach do Amazonii, o storczykach które udało się im oznaczyć.
  Nigdy nikomu nie zazdroszczę niczego. Tego mu zazdrościłam. Praca marzenie.

 • jurek4491

  Oceniono 10 razy 6

  Rezerwat dla PiS-u ,SUPER miejsce bo oni powinni mieszkać w rezerwacie a nie w środku Europy bo nie dorośli i nie są w stanie się przystosować .

 • gorzki_pl

  Oceniono 8 razy 6

  ciekawe, że nikomu nie wpadło do głowy kupić lasu w polsce jak dorzynali pisiury drzewa

 • metaxo

  Oceniono 10 razy 6

  (EKO)turystyka nie ma nic wspólnego z ochrona przyrody, przypomina tabuny bezmózgich Januszy co roku rozjeżdżających samochodami krokusy w Tatrach.

 • komandorbuka

  Oceniono 7 razy 5

  Szyszko się teraz za Kolumbię zabierze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX