Mały samolot zderzył się ze stojącym helikopterem w rejonie Mount Everest. Nie żyją trzy osoby

Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w katastrofie, do której doszło na lotnisku w Lukla we wschodnim Nepalu, w pobliżu góry Mount Everest. Jak podaje agencja Associated Press, niewielki samolot pasażerski zderzył się podczas startu ze stojącym na lotnisku helikopterem.

Niewielki pasażerski samolot - "Twin Otter" należący do nepalskich linii lotniczych Summit Air  - zjechał z pasa i zderzył się podczas startu z zaparkowanym helikopterem - podaje Associated Press. Do zdarzenia doszło na lotnisku w Lukla w pobliżu góry Mount Everest. Samolot miał udać się do stolicy Nepalu, Katmandu.

Zginęły co najmniej trzy osoby, a cztery zostały ranne. Wśród ofiar śmiertelnych są pilot samolotu i dwaj policjanci, którzy stali w pobliżu helikoptera.

 

Lotnisko Tenzing–Hillary w Nepalu nazywane jest jednym z najbardziej niebezpiecznych na świecie ze względu na m.in. krótki pas startowy. Z tego powodu mogą tam jedynie pojawiać się helikoptery i niewielkie samoloty. Port znajduje się na wysokości ponad 2,8 tys. metrów.

To nie pierwszy wypadek, który wydarzył się na tym lotnisku. W maju 2017 r. jeden z samolotów w trakcie lądowania stracił wysokość i rozbił się o górę poniżej pasa startowego. Obaj piloci zginęli. Za przyczynę tragedii uznano wówczas złą widoczność.

Więcej o:
Komentarze (40)
Mały samolot zderzył się ze stojącym helikopterem w rejonie Mount Everest. Nie żyją trzy osoby
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 9 razy 7

  Piloci też bez uprawnień, jak ci ze Smoleńska? Generała w kokpicie nie było?

 • dawidb

  Oceniono 7 razy 5

  To lotnisko jest jednym z najtrudniejszych na świecie nie tylko ze względu na krótki pas, ale fakt że można lądować tylko na jednym kierunku - z drugiej strony jest wysoka góra. Nie ma też odejścia na drugi krąg, bo wlatuje się w tę górę. Jest więc tylko jedno podejście do lądowania :)

 • pozdrawiam_zawistnice_ewe

  Oceniono 9 razy 5

  To nie żaden twin otter, tylko czeska konstrukcja Let 410. Zresztą linia ta, funkcjonując jako Goma Air stracila 2 lata temu identyczny model.

 • pis-klamie-inni-tez

  Oceniono 4 razy 2

  Długość lotniska to jedno ale lotnisk z pasem ok. 600 m jest pełno. Główny problem to wysokość ok 2800m. Na tej wysokości samoloty mają dużo wyższą prędkość względem ziemi i to jest główny problem. Mas na tej wysokości długości 600m odpowiada mniej więcej pasowi 300m npm.

 • dublet

  Oceniono 14 razy 2

  Tymczasowy Rząd Okupacyjny zmniejsza populację Polaków do 10 mln, żeby na ich miejsce osiedlić ziomków z Bliskiego Wschodu. W 2017 roku śmiertelność wśród rdzennej ludności Polski wzrosła o 8% a w 2018 wykończono prawie pół miliona Polaków, najwięcej od czasów wojny!

 • sierrapapa

  Oceniono 3 razy 1

  To bardzo ciekawy przykład penetrowania nieścisłej informacji w dzisiejszym świecie cyfrowych mediów.

  Nawet renomowane portale informacyjne (NYT, Reuters) powtórzyły za niesprawdzonym źródłem, że rozbił się typ DHC Twin Otter.
  A to jest, jak słusznie wskazał kol. "pozdrawiam_zawistnice_ewe" zupełnie inna konstrukcja, czeski Let 410.
  W tym przypadku ta nieścisłość jest nieistotna (może poza najbliższą rodziną pilota).
  Ale w tysiącach innych przypadków możemy uznać za fakt powtarzaną w wielu źródłach informację zasadniczo nieścisłą, albo nieprawdziwą.

  Swoją drogą – zanika zupełnie rzetelność dziennikarska i rządzi copy-paste.
  Mnie akurat zaskoczył fakt, że istnieje typ DHC Otter z płetwą stabilizującą.
  Następnie znalazłem zdjęcia z innej perspektywy z widoczną rejestracją i już po 15 - 20 sekundach "researchu" było jasne, że wiele źródeł (oprócz stron dedykowanych bezpieczeństwu latania, tam jest poprawnie) powiela zasadniczy błąd.
  No i tu pytanie jak powyżej. Jak często bywamy nieświadomymi ofiarami copy-paste?
  Obawiam się, że o wiele częściej, niż się nam wydaje...

  Pozdrawiam
  sierra

 • proteusz33

  Oceniono 7 razy -1

  Mount Everest jest już zatłoczony jak Zakopane

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX