Elektryczne hulajnogi stanowią zagrożenie dla pieszych i użytkowników? Już pięć ofiar we Francji

We Francji deputowani i firmy ubezpieczeniowe biją na alarm - elektryczne hulajnogi stanowią zagrożenie dla pieszych i dla samych użytkowników. To coraz bardziej popularny środek transportu miejskiego, ale i niebezpieczny.

Od początku roku pięć osób zginęło a niemal trzysta zostało rannych w wyniku kolizji, której sprawcą była osoba kierująca hulajnogą o napędzie elektrycznym. Szpitale, szczególnie oddziały pogotowia informują o drastycznym wzroście liczby ofiar wypadków spowodowanych przez ten środek transportu.

Kierujący hulajnogami, które wprawdzie mają dwa kółka, a zatem są pojazdami jednośladowymi, niemniej traktowanymi tak jak piesi, łamią przepisy. Hulajnogom elektrycznym nie wolno jeździć po chodnikach, za co grożą wysokie mandaty, to jednak jest to nagminny widok na ulicach Paryża i innych miast.

Deputowani do Zgromadzenia Narodowego domagają się wprowadzenia obowiązku noszenia kasku, tak jak w przypadku rowerzystów. Hulajnoga elektryczna jest ekologiczna, niedroga, pozwalająca na unikanie korków i względnie szybkie poruszanie się po mieście, a poza tym stała się niezwykle modnym środkiem przemieszczania się. W ubiegłym roku sprzedaż hulajnóg wzrosła o sto trzydzieści procent. Kupiono prawie ćwierć miliona sztuk. Merostwo stolicy zamierza udostępnić do końca roku do wynajęcia 40 tysięcy hulajnóg o napędzie elektrycznym.

Więcej o:
Komentarze (128)
Elektryczne hulajnogi stanowią zagrożenie dla pieszych i użytkowników. We Francji już pięć ofiar
Zaloguj się
 • gizberniasty

  Oceniono 45 razy 35

  Ekologiczna to jest hulajnoga z napędem nożnym. Elektryczna jest na węgiel.

 • matts06

  Oceniono 19 razy 19

  Sorry, ale jak ktoś jedzie 20-30km na godzinę, to jego miejsce jest na jezdni, chyba że tam jest możliwa jazda powyżej 50km/h. Rower porusza się z prędkością 15-25km/h i ma jechać po jezdni, a nie chodnikach, więc takie same przepisy powinny dotyczyć hulajnogi elektrycznej.

 • alex2222

  Oceniono 31 razy 13

  Ach ci Francuzi...
  Gdybyśmy nie nauczyli ich jeść widelcem to strach pomyśleć jakie byłyby statystyki jeśli chodzi o urazy mechaniczne oczu...

 • matamzimu

  Oceniono 16 razy 12

  nakazać jazdę po ulicach. selekcja naturalna. sorki ale to co się teraz dzieje to jakaś kpina.
  co za problem podciągnąć ich pod zasady poruszania rowerów? w tym też mamy być ostatni w europie?

 • indan

  Oceniono 13 razy 11

  Elektryczna hulajnoga i rower maja akumulator a wiec większą masę własną, nie wiem czy jakiś przepis określa moc jaką może mieć takie urządzenie. Coś takiego nie powinno poruszać sie po chodniku, tak samo jak motorower i skuter nie może jechać po ścieżce rowerowej.

 • tullianum

  Oceniono 13 razy 9

  Mialem wypadek z huligacjonistą. Akurat dalem kroka w bok w kierunku wystawy i uderzyl we mnie. Niestety zlamal sobie reke i jeszcze stowe zaplacil mandatu bo wezwalem policje.

 • carlos_512

  Oceniono 18 razy 8

  nie rozumiem...
  kierujący hulajnogami doprowadzili do 5 wypadków, w których śmierć ponieśli piesi
  więc w ramach poprawienia bezpieczeństwa jest projekt, aby kierujący hulajnogami nosili kaski
  jaki to będzie miało wpływ na bezpieczeństwo pieszych?
  gdzie sens, gdzie logika?

 • blski

  Oceniono 8 razy 6

  Niezwykle uzytecze.
  Wspaniale do zwiedzania, zakupow, dojazdow do miejsc do ktorych miejska komunikacja nie dociera.
  Rzeczywiscie niebezpieczne zarowno dla uzytkownika jak i pieszych. Moim zdaniem nalezy ograniczyc ich predkosc i dobrze byloby gdyby mialy wieksze kola ( nawet niewielka przeszkoda moze byc przyczyna kraksy). Obowiazek kaskow, jak tez zakaz jazdy po chodnikach zabije ten pomysl.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX