Próba lądowania na Księżycu bez powodzenia. Izraelska sonda rozbiła się o powierzchnię

Próba lądowania sondy kosmicznej Baresheet nie powiodła się. Niedługo przed lądowaniem stacja kontroli lotów straciła kontakt z lądownikiem. Bezzałogowy lądownik prywatnej organizacji z Izraela rozbił się o powierzchnię Księżyca.

Jak podaje "The Jerusalem Post" transmisję z próby lądowania na Księżycu oglądały dziesiątki tysięcy osób. Dzięki sondzie Baresheet Izrael miał stać się czwartym krajem (po Chinach, Rosji oraz USA), który dotarł do naszego satelity. Niestety, kilka minut przed planowanym lądowaniem, organizacja non-profit SpacelL, która nadzoruje projekt straciła kontakt z sondą. Wcześniej informowano o problemach z silnikiem.

Bezzałogowy lądownik Beresheet rozbił się o powierzchnię Księżyca. Podczas przygotowywania do lądowania w urządzeniu doszło do serii usterek, w tym awarii silnika i problemów z łącznością.
- Nie udało nam się tego zrobić, ale próbowaliśmy - powiedział odpowiedzialny za projekt Morris Kahn podczas transmisji z centrum kontrolnego pod Tel Awiwem.

Przed awarią sonda zdążyła nadać zdjęcie, na którym widać fragment lądownika i powierzchnię Księżyca. Znajdowała się wtedy 22 km od satelity Ziemi. Kontakt z pojazdem stracono na wysokości 10 km - opisuje "Haaretz". - Jeśli nie udaje ci się za pierwszym razem, próbuj dalej. My będziemy próbować - powiedział premier Benjamin Netanjahu, który był w centrum kontroli lotu. - Udało nam się dotrzeć do Księżyca, ale już nie wylądować. Już sama próba jest wielkim osiągnięciem. Izraelski pojazd pewnego dnia wyląduje na Księżycu - zapewnił premier. 

Beresheet przed dotarciem na Księżyc poruszał się w przestrzeni kosmicznej siedem tygodni. Dotychczas trzem krajom udało się przeprowadzić miękkie lądowanie na powierzchni księżyca: Stanom Zjednoczonym, Związkowi Radzieckiemu i Chinom.

Więcej o:
Komentarze (312)
Próba lądowania na Księżycu bez powodzenia. Izraelska sonda rozbiła się o powierzchnię
Zaloguj się
 • i_co_mi_zrobisz

  Oceniono 33 razy 17

  Czyzby ksiezyc rowniez wyssal z mlekiem.... ?

 • byann

  Oceniono 31 razy 17

  Stało się: Izrael stworzył swój własny program kosmiczny. No i polecieli ci dzielni astronauci w swej koszernej rakiecie. Nowoczesna technologia, lecą niebywale szybko, mijają kolejne planety, gwiazdy, czasem zdarzy się jakaś mgławica... W pewnym momencie są już tak daleko, że pojawiają się masy antymaterii. Nic to, lecą dalej, mijając antygalaktyki, antygwiazdy... Patrzą- antyplaneta. Lądujemy- pada decyzja. I wylądowali na antypolanie. Rozglądają się, a na skraju antypolany, pod antylasem stoi sobie antydomek. Antydym leci z antykomina, pewnie zamieszkany. Podchodzą blizej, zaglądają przez antyokno- pustka. Chwytają antyklamkę, otwierają antydrzwi, a w antysalonie, przy antystole siedzą antysemici.

 • japka_putina

  Oceniono 30 razy 12

  Na forum radość, jakby to było ruskie lądowanie. A sprawa jest niestety banalna: pożydzili na paliwo i się za wcześnie skończyło.

 • hatteras

  Oceniono 32 razy 10

  Za kilka lat Abania wysle sonde kosmiczna na ksiezyc ,a u nas ludy smolenskie dalej beda odczynialy uroki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX