Edward Snowden skomentował zatrzymanie Juliana Assange'a: Czarny dzień dla wolności prasy

Edward Snowden broni Juliana Assange'a, którego w ambasadzie Ekwadoru aresztowała brytyjska policja. "Krytycy Assange'a mogą się cieszyć, ale to czarny dzień dla wolności prasy" - napisał na Twitterze.

Edward Snowden na bieżąco komentuje sprawę zatrzymania Juliana Assange'a na Twitterze. W jednym z wpisów stwierdza, że "słabość zarzutów wobec Assange'a jest szokująca", w innym z kolei stwierdza, że to "czarny dzień (dark moment) dla wolności prasy". "Obrazy ekwadorskiego ambasadora, zapraszającego brytyjską tajną policję do ambasady, by wyciągnąć z budynku autora - podoba się to komuś, czy nie - wygrywającego nagrody dziennikarskie, skończą w książkach do historii. Krytycy Assange'a mogą się cieszyć, ale to czarny dzień dla wolności prasy" - napisał Edward Snowden.

Julian Assange zatrzymany

Współzałożyciel Wikileaks Julian Assange został aresztowany po siedmiu latach pobytu w ambasadzie Ekwadoru w Wielkiej Brytanii. Londyńska policja zaaresztowała go po tym, jak Republika Ekwadoru postanowiła wycofać immunitet dyplomatyczny oraz udzielenie azylu współtwórcy Wikileaks. Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno ogłosił tę decyzję kilka minut przed zatrzymaniem.
Wcześniej Ekwador udzielił mu azylu, aby uniemożliwić jego ekstradycję do Szwecji, gdzie miałby zostać przesłuchany w sprawie oskarżenia o gwałt. Współtwórca portalu Wikileaks nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. 

Edward Snowden

Edward Snowden to były współpracownik amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA. Ujawnił kilkaset tysięcy ściśle tajnych dokumentów. Były wśród nich między innymi dane dotyczące programu PRISM, który umożliwiał amerykańskiemu wywiadowi dostęp do danych zgromadzonych m.in. na serwerach serwisów społecznościowych. Ujawnienie danych przez Snowdena uważane jest za największy przeciek w historii USA.

Snowden został oskarżony przez Stany Zjednoczone o ujawnienie tajemnic państwowych i szpiegostw. Uciekając przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, schronił się w Rosji, gdzie udzielono mu azylu politycznego.

Więcej o:
Komentarze (144)
Edward Snowden skomentował zatrzymanie Juliana Assange'a: Czarny dzień dla wolności prasy
Zaloguj się
 • mayta

  Oceniono 22 razy 8

  "W Ekwadorze".
  Gratulacje, "wygraliście" dziś "nagrodę dziennikarską".

 • boo-boo

  Oceniono 14 razy 8

  "....którego w Ekwadorze aresztowała brytyjska policja."
  Buahahaaaaa.........w Ekwadorze....na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie- jednak różnica.

 • puuchatek

  Oceniono 39 razy 7

  Krytyka ataku na wolność prasy brzmiałaby chyb bardziej wiarygodnie, gdyby nie pochodził z ust człowieka, który uzyskał azyl polityczny w kraju, a którym ta wolność prasy i słowa jest tłamszona nieporównanie bardziej, niż w Wielkiej Brytanii czy USA…

 • chi-neng

  Oceniono 28 razy 6

  No, ja jestem bardzo ciekawa, jak i gdzie skonczy Snowden?
  Czyzby w dalszym ciagu byl nieswiadom tego 'dokad sie wybral'?!

 • grey55

  Oceniono 25 razy 5

  kolejny krok by korporacje rządzące państwami zamieniały ludzi w ciemne podległe sobie masy

 • nell35

  Oceniono 6 razy 4

  Długo nie pożyje, albo zmienią mu tożsamość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX