Julian Assange, redaktor WikiLeaks, aresztowany. Policja weszła do ambasady Ekwadoru w Londynie

Brytyjska policja potwierdziła, że aresztowała Juliana Assange'a, redaktora naczelnego WikiLeaks. Ekwador zniósł azyl nadany Assange'owi i policjanci wkroczyli do ambasady, gdzie współtwórca WikiLeaks przebywał od siedmiu lat. Do zatrzymania doszło w związku z nakazem ekstradycji wydanym przez USA. Stany Zjednoczone już zażądały ekstradycji.

Metropolitan Police przekazała, że 47-letni Julian Assange został w czwartek zatrzymany w ambasadzie Ekwadoru przez policję. Trafił do aresztu w centrum Londynu i ma w niedalekiej przyszłości stanąć przed sądem. Na nagraniach z policyjnej akcji w ambasadzie - Assange prowadzony przez funkcjonariuszy nawet coś wykrzykuje, jednak trudno dosłyszeć, co.

W komunikacie można przeczytać, że policja została zaproszona do ambasady Ekwadoru, ponieważ wcześniej ekwadorski rząd zniósł azyl dla redaktora naczelnego WikiLeaks. Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno ogłosił tę decyzję kilka minut przed zatrzymaniem - informuje Bloomberg.

Julian Assange przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od 19 czerwca 2012 roku, a od 16 sierpnia tego samego roku cieszył się azylem politycznym nadanym mu przez Ekwador.

Po godz. 13.30 czasu polskiego Metropolitan Police poinformowała, że Juliana Assange'a aresztowano w związku z nakazem ekstradycji w imieniu władz Stanów Zjednoczonych.

Sprawa Juliana Assange'a, współtwórcy WikiLeaks

Historia stojąca za ukrywaniem się Assange'a w ambasadzie jest zawiła. Gdy współtwórca WikiLeaks przebywał w Anglii, Szwedzi wystąpili do Londynu o ekstradycję Australijczyka. Szwedzi planowali go przesłuchać w związku z oskarżeniami o przestępstwa seksualne. Assange podkreślał, że jest niewinny, a Szwedzi w 2017 roku zamknęli śledztwo w tej sprawie. 

Z kolei prawnicy Assange'a podnosili w 2012 roku, że jeśli dojdzie do jego ekstradycji do Szwecji, to do gry wkroczyć mogą Stany Zjednoczone i zostanie on wydany USA, gdzie stanąłby przed sądem za ujawnianie tajnych dokumentów w ramach WikiLeaks.

Wtedy, w 2012 roku, Assange'owi udzielono azylu w ambasadzie Ekwadoru, dzięki czemu uniknął ekstradycji. Jego dzisiejsze aresztowanie natomiast to efekt nakazu, jaki wydali Brytyjczycy za  to, że Assange nie stawił się w sądzie.

Więcej o:
Komentarze (334)
Afera WikiLeaks. Julian Assange aresztowany w Wielkiej Brytanii
Zaloguj się
 • mmgazeta

  Oceniono 54 razy 38

  "Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno"

  Ten Ekwador to musi być rzeczywiście bardzo ciekawy kraj.

 • wojto51

  Oceniono 78 razy 36

  "Uroda" Breivika. Następnym krokiem Ekwadoru powinno być wydanie Brytolom Cejrowskiego

 • herrpietru

  Oceniono 76 razy 30

  Ot "zachodnie wartości". Człowiek który ujawniał gigantyczne przestępstwa polityków i dużych koncernów zostaje aresztowany w imie wolności słowa i demokracji. Tak szczekają na Rosje a sami stosują ich prymitywne metody.

 • bezpieczna123

  Oceniono 27 razy 23

  Tak na dobra sprawe to on juz od 7 lat siedzial, tyle ze w ambasadzie a nie w wiezieniu, albo pozbawiony wolnosci tak czy siak.

 • logedout

  Oceniono 45 razy 23

  Adrian już przygotowuje ułaskawienie.

 • stareradio

  Oceniono 90 razy 18

  Amerykańska ostoja demokracji i wolności słowa oraz ich niezależny brytyjski sojusznik. Jedyną pociechą, że alternatywą dla tego gówna jest jeszcze większe gó... made in Russia

 • herr7

  Oceniono 37 razy 15

  Gdyby Alexis de Tocqueville żył w dzisiejszych czasach to mógłby dzisiejsze aresztowanie podsumować w następujący sposób: nawet najbardziej liberalny rząd posunie się do najbardziej drastycznych metod, gdy uzna że zagrożone są jego żywotne interesy. Chociaż słowa "rząd" powinien być zastąpiony słowem "rządzące oligarchia", gdyż bardziej to pasuje do rzeczywistości. W końcu na czele rządu w UK stoi pani May, które nie jest nikim innym, jak "dziewczynką na posyłki".

 • chi-neng

  Oceniono 20 razy 14

  Nie do poznania!
  Tragiczne skutki blednych decyzji.
  Ciekawa jestem jak wyglada i jak sie czuje Snowden dzisiaj?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX