Czarna dziura. Naukowcy pokazali światu pierwsze zdjęcie! To historyczny moment w badaniu kosmosu

W środę po raz pierwszy w historii zobaczyliśmy, jak wygląda najbliższe otoczenie czarnej dziury. Transmisja, podczas której pokazano wyjątkowe zdjęcie, relacjonowana była na żywo na całym świecie. Obserwacje, których wyniki poznamy, pozwolą zweryfikować część teorii względności Alberta Einsteina.

Prezentacja pierwszego zdjęcia czarnej dziury odbyła się tuż pod godzinie 15.00 w Berlaymont Building w Brukseli. W spotkaniu brali udział naukowcy odpowiadający za projekt z European Southern Observatory, przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych.

Prezentację pierwszych w historii zdjęć czarnej dziury można było oglądać na żywo w poniższej transmisji:

 

Czarna dziura. Zdjęcia umożliwią zweryfikowanie części teorii względności

- Choć te tajemnicze, kosmiczne obiekty są od lat obecne w naszej wyobraźni, to do dziś znaliśmy je tylko z wzorów i modeli matematycznych - mówi profesor Tomasz Bulik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego zdaniem, dzisiejsza prezentacja jest ważnym wydarzeniem dla świata nauki, dlatego że po raz pierwszy w historii można zobaczyć, jak wygląda najbliższe otoczenie czarnej dziury. Znajomość rozmiaru i struktury czarnej dziury pozwoli przetestować ogólną teorię względności Alberta Einsteina. Dzięki symulacjom komputerowym wiemy, jak według tej teorii czarna dziura powinna wyglądać. Jeżeli obserwacje potwierdzą teorię Einsteina, będzie to kolejny dowód jego geniuszu. Każda rozbieżność z oczekiwaniami pozwoli fizykom pogłębić lub zrewidować ogólną teorię względności.

Czym są czarne dziury i jak zrobiono im zdjęcia?

Czarna dziura to w skrócie próżnia z jednym punktem (tak zwaną "osobliwością"), do którego przez grawitację przyciągana jest materia. Po przekroczeniu pewnej granicy, czyli tak zwanego "horyzontu zdarzeń", siła przyciągania jest tak duża, że ulega jej nawet światło.

Dzisiejsza transmisja to finał kilkuletniej pracy zespołu naukowców skupionych wokół programu Event Horizon Telescope, którego celem była obserwacja czarnej dziury znajdującej się w sercu naszej galaktyki. By stworzyć pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, naukowcy użyli połączonych obrazów wielu teleskopów z całego świata, dzięki temu powstało urządzenie o niespotykanych dotąd rozmiarach.

Obserwacje, których wyniki poznamy dzisiaj, były przeprowadzone w kwietniu 2017 roku. Naukowcy obserwowali czarną dziurę o masie około 4 milionów mas słońca, znajdującą się w centrum Drogi Mlecznej.

Więcej o:
Komentarze (238)
Czarna dziura. Naukowcy pokazali światu pierwsze zdjęcie! To historyczny moment w badaniu kosmosu
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 91 razy 77

  UK, nawet stojąc na skraju brexitowej przepaści, zajmuje się badaniami naukowymi, a my kwitnąc gospodarczo i moralnie palimy książki.
  Oni nawet jak wyjdą z UE pozostaną europejczykami, a my nawet jak pozostaniemy w UE będziemy nadal mentalną dziczą.

 • ziggybam

  Oceniono 67 razy 55

  A u nas? Nowy "raport" smoleński świra i kłamcy. Zajdzie daleko ta Polska, oj zajdzie!

 • siwywaldi

  Oceniono 61 razy 33

  Jak CZARNĄ dziurę musiał zobaczyć Prezes, że do dziś został mu fizyczny wstręt do kobiet? :-))

 • cim_cum

  Oceniono 38 razy 32

  Szkoda, że w Polsce nauka jest na ostatnim miejscu; tuż za hodowlą tuczników.

 • shtalman

  Oceniono 32 razy 28

  O 16 transmisja z Nowogrodzkiej, zostanie pokazana czarna dziura czyli kieszeń PiS-dziela która ma być napełniona premiami, zasysa bezpowrotnie wszystko bo się należy

 • punter

  Oceniono 40 razy 26

  Otoczenie Czarnej Dziury to pierwszy raz zobaczyłem widząc zdjęcie rządu Morawieckiego.

 • shtalman

  Oceniono 31 razy 19

  O 17 transmisja na żywo z episkopatu, pokaz najnowszych kadzideł, różańców oraz kolorowanej wody święconej

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 25 razy 17

  Są kraje i ludzie, dla których czysta - wydająca się nam abstraktem, nauka jest celem - i tak rodził się postęp i cywilizacja!
  I są kraje i ludzie zajmujący się pogonią za dobrami i pieniędzmi wypracowanymi przez tamtych, uważający że "nam się one po prostu należą!", którzy uważają, że przynależność do tej grupy daje im prawo żądania ino samych korzyści bez żadnego wysiłku - ot tak za friko!
  "Co ten Tusk w ogóle załatwił dla Polski w Uniji?"
  Czasami prostego człowieka nachodzi uczucie wstydu za bycie Polakiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX