Izrael: Kluczowe wybory do Knesetu. Netanjahu walczy o przetrwanie. Może przegrać z byłym wojskowym

Mieszkańcy Izraela wybierają nowy parlament. Dzisiejsze wybory są jednymi z najbardziej zaciętych w ostatnich latach. Według sondaży, zwycięży partia premiera Benjamina Netanjahu albo nowe ugrupowanie centrysty i byłego wojskowego Benny'ego Gantza.

Jeszcze kilka miesięcy temu Benjamin Netanjahu, najdłużej urzędujący premier w historii Izraela był niemal pewnym zwycięzcą dzisiejszych wyborów. Jednak w ostatnich tygodniach na scenie politycznej pojawił się nowy, silny rywal premiera. To były szef sztabu izraelskiej armii, emerytowany generał Benny Gantz, który założył partię Błękitno-Biali, nazwanej od koloru izraelskiej flagi.

Według sondaży, to Benny Gantz może zwyciężyć w wyborach z minimalną przewagą głosów. Nie oznacza to jednak, że Netanjahu straci władzę, bo o wszystkim zdecydują wyniki małych partii, które wprowadzą do Knesetu po kilku deputowanych. Według izraelskich mediów, to właśnie Benjamin Netanjahu ma większe szanse, by stworzyć koalicję z małymi partiami prawicowymi.  To, kto będzie następnym premierem Izraela może rozstrzygnąć się dopiero po wielu godzinach od zakończenia głosowania.

Dodatkowo, wybory organizowane są w czasie, kiedy Netanjahu grożą zarzuty korupcyjne, które chce mu postawić prokurator. Według izraelskiego prawa, nawet gdyby premier usłyszał zarzuty i trafił do więzienia, wciąż może stać na czele rządu.

Lokale wyborcze w Izraelu zostały otwarte o 6.00 czasu polskiego, a głosownie potrwa do 21.00.

Więcej o:
Komentarze (37)
Izrael: Wybory do Knesetu. Benjamin Netanjahu walczy o przetrwanie
Zaloguj się
 • krisydney

  Oceniono 10 razy 6

  A Polacy to piją antysmeityzm z mlekiem , szczególnie na kaca, i jeszcze rasisci, ksenofony i mizoginy a przecież Izrael w swej wspaniałomyślności ma wobec nas plany strategiczne . Tylko ten zaściankowy i nieprogresywny naród sie kurde zaparł i niechce bulić 300mld zielonych za mienie bezpadkowe.

 • oloros11

  Oceniono 18 razy 6

  MNatanjahu prowadzi Zydow do konfliktu z Iranem - ktory przegra a przy okazji wywola wojne swiatowa - gosc o szemranej przeszlosci , bezwzgledny i cyniczny -

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 8 razy 4

  W Izraelu każdy niemal były minister czy generał ma swoją partię. Dzisiaj 6 milionów elektorow będzie wybierać spośród 40! ugrupowań w tym dwóch partii arabskich które nie były się w stanie zjednoczyć żeby przekroczyć próg wyborczy i wprowadzić do parlamentu chociaż jednego posła.
  To samo partia pracy (lewica) od kiedy jej szefem został były minister Nataniahu, jeżeli zdobędzie 10 miejsc na 120 możliwych to będzie sukces.
  Reszta to partie prawicowe i ultra-prawicowe aż po otwarcie rasistowskie tak jak np partia rabina Kahane. Do tego dochodzi problem narodowościowy w Izraelu, bo nikt nie wie na kogo będą głosować "Rosyjskojezyczni" i Arabowie...
  Więc jakby nie głosowali, ich premiera nie poznamy raczej od razu, bo potrzebne do tego będą rozmowy koalicyjne i dość żmudne - jednym słowem burdel

 • c.t.k

  Oceniono 14 razy 4

  Nietenjasiu walczy o przetrwanie, ale nawet z pudła może rządzić?.
  PIS już teraz powinien pomyśleć o jakiejś ustawie...dla siebie.

 • lubella69

  Oceniono 14 razy 2

  Ciekawy "kraj prawa" ten Izrael: "Według izraelskiego prawa, nawet gdyby premier usłyszał zarzuty i trafił do więzienia, wciąż może stać na czele rządu." .... Mam nadzieję, że w więzieniu wyssie coś innego niż mleko matki...

 • goldenboy34

  Oceniono 14 razy 2

  jaki kraj tacy kandydaci na prezydentów.
  Żołnierze, mordercy, biją się w brutalnej kampanii o przywództwo narodu wybranego..
  wyborne..

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 5 razy 1

  "Może przegrać z byłym wojskowym" - konkretnie generałem. Benjamin Netanjahu też jest byłym wojskowym i ma stopień oficerski.

 • byann

  Oceniono 9 razy 1

  Wreszcie mieszkańcy Izraela i Strefy Gazy odetchną, bo Nietenchuj przestanie ich ostrzeliwać dla nabijania sobie głosów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX