Izrael podbija kosmos. Sonda przesłała zdjęcia ciemnej strony Księżyca i zostawi tam kapsułę

Pionierska misja kosmiczna przebiega zgodnie z planem. Jeśli zakończy się sukcesem, Izrael stanie się czwartym po ZSRR, USA i Chinach państwem, które przeprowadziło lądowanie na Księżycu. Poza przeprowadzeniem naukowych badań, celem misji jest umieszczenie kapsuły, w której znajdą się m.in. wspomnienia ocalałych z Holokaustu oraz narodowe symbole Izraela.

Izraelska sonda Beresheet weszła w czwartek na orbitę Księżyca. Na przesłanych zdjęciach jego ciemnej strony widać Ziemię. Pierwszy w historii prywatny lądownik księżycowy ma opaść na powierzchnię Srebrnego Globu 11 kwietnia.

Beresheet to pojazd zbudowany przez prywatną firmę SpaceIL. Został wysłany w kosmos 21 lutego na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9. Przez sześć tygodni krążył wokół Ziemi po coraz bardziej wydłużonej, eliptycznej orbicie. W czwartek na sześć minut dał się przechwycić grawitacji Księżyca i rozpoczął finalne przygotowania do mającego nastąpić za tydzień lądowania. Izraelska sonda ma opaść na powierzchnię Księżyca po widocznej z Ziemi stronie, w rejonie Morza Jasności. Konstruktorzy przewidują, że aktywność lądownika na Srebrnym Globie potrwa od dwóch do trzech dni. 

USA chcą wrócić na Księżyc. "Jesteśmy dziś w kosmicznym wyścigu, tak jak byliśmy w latach 60."

Na Księżycu zostanie umieszczona kapsuła

Firma SpacelL za hasło przewodnie misji wybrała hebrajskie słowo "beresheet" (pol. "na początku"), co ma oddawać pionierski charakter misji. Jej celem jest zebranie danych na temat Księżyca oraz wykonanie nowych nagrań wideo i zdjęć z kosmosu. Maszyna jest wyposażona w magnetometr, który będzie badał pole magnetyczne wokół statku. Ponadto zadaniem misji Beresheet będzie przekazanie wiedzy o współczesnej ludzkości dla potomnych - na Księżycu zostanie umieszczona kapsuła, w której znajdują się cyfrowe słowniki, encyklopedie, dzieła sztuki, rysunki dzieci, wspomnienia ocalałych z Holokaustu oraz narodowe symbole Izraela.

W ten sposób Izrael stanie się czwartym po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Chinach państwem, które przeprowadzi takie lądowanie. Wejście na orbitę Księżyca sprawiło, że Izrael jest siódmym krajem, którego pojazd był w stanie okrążyć naturalnego satelitę Ziemi.

Izraelska firma chcąc przybliżyć światu ideę misji kosmicznej, przygotowała specjalny spot, w którym promuje swoje przedsięwzięcie. Poniżej udostępniamy zwiastun tej misji.

Więcej o:
Komentarze (212)
Izrael podbija kosmos. Sonda przesłała zdjęcia ciemnej strony Księżyca i zostawi tam kapsułę
Zaloguj się
 • supertiumacz

  Oceniono 62 razy 30

  Państwo mające 8 milionów obywateli, otoczone 400 milionami nienawistnych sąsiadów (i kolejnymi milionami źle im życzącymi), odsalające wodę morską, my nawadniać pola na pustyni, itd... wysyła lądownik na Księżyc.
  Piękna sprawa.

  A my?! Dumny 40-milionowy kraj, Chrystus narodów, obrażający się na wszystko i wszystkich (najlepiej na samych siebie), nie możemy sobie poradzić z problemami dnia codziennego.
  Wstyd mi.

 • raoul_duke

  Oceniono 42 razy 20

  Rok 2050. Polska sonda kosmiczna Św. Wojciech podczas próby zamontowania krzyża na Księżycu uszkodziła izraelską kapsułę pozostawioną tam ponad 30 lat temu. Incydent wpłynął na pogorszenie napiętych od lat relacji między dwoma państwami. Izraelczycy zarzucają Polakom celową prowokację lub indolencje inżynierów odpowiedzialnych za misję, POCHW.A (Polska Organizacja Chrystianizacji Wszechświata.Amen) odrzuca oskarżenia strony izraelskiej sugerując, że zdarzenie było prawdopodobnie efektem opatrzności boskiej.

 • zdziwiony6

  Oceniono 15 razy 11

  Niestety powinniśmy przyjąć do wiadomości, że pod względem osiągnięć naukowych i innowacyjności jesteśmy daleko za czołówką światową. A teraz słyszałem sugestie aby matematyka nie była przedmiotem obowiązkowym na maturze!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 13 razy 9

  Na zdjęciach "ciemnej strony Księżyca" nie byłoby wiele widać, ciemno.
  Chodzi prawdopodobnie o zdjęcia niewidocznej z Ziemi strony Księżyca.

 • 21252c3

  Oceniono 12 razy 6

  Ciekawe czy w tych wspomnieniach o holokauście pada choć raz słowo "Niemcy".

 • mazen17

  Oceniono 10 razy 6

  Oprocz wspomnien ocalałych z Holokaustu oraz narodowych symboli Izraela znajdzie sie tam tez cala dyskografia Pink Floyd!

 • pan.szklanka

  Oceniono 14 razy 6

  Oto koronny dowód na światowy spisek.
  Przecież nie ma żadnej "ciemnej strony Księżyca".

 • premier_scretyna

  Oceniono 36 razy 6

  Izrael stworzył swój własny program kosmiczny. No i polecieli dzielni astronauci w swej koszernej rakiecie. Nowoczesna technologia, lecą niebywale szybko, mijają kolejne planety, gwiazdy, czasem zdarzy się jakaś mgławica... W pewnym momencie są już tak daleko, że pojawiają się masy antymaterii. Nic to, lecą dalej, mijając antygalaktyki, antygwiazdy... Patrzą- antyplaneta. Lądujemy- pada decyzja. I wylądowali na antypolanie. Rozglądają się, a na skraju antypolany, pod antylasem stoi sobie antydomek. Antydym leci z antykomina, pewnie zamieszkany. Podchodzą blizej, zaglądają przez antyokno- pustka. Chwytają antyklamkę, otwierają antydrzwi, a w antysalonie, przy antystole siedzą antysemici.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX