Grecja. Policja starła się z tysiącami migrantów, którzy uwierzyli, że otworzą granicę

Tysiące migrantów, którzy już w 2016 roku utknęli w Grecji, chciało dostać się w głąb Europy, bo uwierzyło w fałszywy apel w mediach społecznościowych dotyczący otwarcia granicy. Dramatyczna próba zakończyła się brutalnymi starciami z policją.

W Diawata, w pobliżu Salonik, gdzie zgromadziły się setki migrantów, doszło do nowych starć z grecką policją. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i granatów hukowych, gdy migranci próbowali przedrzeć się przez kordon policyjny i przedostać w kierunku granicy z Macedonią Północną.

Tysiące osób z nadzieją na lepsze życie

Migranci, którzy od wczoraj zaczęli gromadzić się w Diawata podjęli kolejną próbę przedostania się do granicy. Przewodził im Algierczyk na wózku inwalidzkim. Po tym, jak zatrzymała ich policja, część z nich podpaliła pobliskie trawy. Dołączyli do nich uchodźcy przebywający w lokalnym obozie. W sumie zgromadziło się tam już ponad dwa tysiące osób, w tym wiele rodzin z małymi dziećmi. Greckie służby zatrzymały prawie 1200 z nich.

Tak zwany szlak bałkański, który wiódł z Grecji przez Macedonię Północną i Serbię do środkowej Europy został zamknięty w 2016 roku. Wcześniej tą trasą przeszło około miliona uchodźców. Po zamknięciu granic w Grecji utknęło ponad sto tysięcy migrantów. Najwięcej osób przedostaje się obecnie do tego kraju przez lądowy odcinek granicy z Turcją, w okolicy Ewros.

Fałszywy apel w mediach społecznościowych

Migranci tłumaczą, że odpowiedzieli na apel w mediach społecznościowych. Kilka dni temu w sieci pojawiła się informacja, że granica Grecji z Macedonią Północną zostanie otwarta, jeśli zgromadzi się w jej pobliżu wiele osób. Fałszywa wiadomość dotarła też do Turcji, skąd grupa cudzoziemców ruszyła w kierunku Grecji. 

Więcej o:
Komentarze (303)
Grecja. Policja starła się z tysiącami migrantów, którzy uwierzyli w fake newsa
Zaloguj się
 • wykrywacz_klamcow

  Oceniono 68 razy 44

  Zupełnie przypadkiem ta wiadomość pojawiła się na kontach założonych przez pewną znaną firmę z Sankt Petersburga.

 • Andrzej Jeziorowski

  Oceniono 52 razy 38

  Nie należy udawać głupa i twierdzić, że ekonomiczni imigranci z krajów muzułmańskich są Europie potrzebni. Podobnie ci z krajów Czarnej Afryki. Oni po prostu nie nadają się do nowoczesnej Europy z jej potrzebami na wykwalifikowaną siłę roboczą. Ta luka może być ewentualnie wypełniona np przez ambitnych pracowników z Azji Wschodniej.
  Czarni Afrykanie próbują dorabiać jak handlarze byle czego we Włoszech czy Hiszpanii. A czego można się spodziewać po arabskich muzułmanach, każdy może zobaczyć. Życie na socjalu w gettach i w najgorszym wypadku zamachy z okrzykiem na ustach ?Allah Akbar?. Nie ma co się rozczulać nad ich losem. Oni się nie integrują z nami i nienawidzą naszej europejskiej liberalnej kultury. Są ciągłym problemem społecznym i nieobliczalnym zagrożeniem terrorystyczym. I zawsze mogą znaleźć odpowiedni cytat w Koranie lub Hadisach. "Lewactwo" to nic innego jak dziecinnie naiwna wiara, że muzułmanie dostosują się do Europy i jej wartości. Obrona wielokulturowości wynika najpewniej z ignorancji lub naiwności napędzanej przez brak wiedzy i bajeczki serwowane nam przez lewicowe media, powtarzające zaklęcia w rodzaju stwierdzeń o ubogaceniu wynikającym magicznie z faktu utrzymywania w kraju na zasiłkach jakieś znaczącej liczby muzułmanów.
  Nawet Turcy z najbardziej zlaicyzowanego kraju muzułmańskiego fatalnie integrują się w Niemczech. Wśród nich Erdogan ma nawet większe poparcie niż w samej Turcji.
  Trzeba na ten fenomen tzw pseudoimigracji patrzeć racjonalnie. Wcale do Polski czy na Węgry nie chcą przyjechać tylko do najbardziej obfitych w socjalne benefity krajów Europy Zachodniej. To też jakoś o nich świadczy.

 • barbiepink

  Oceniono 60 razy 36

  Pakować na statki i odsyłać tam skąd przyszli... Niestety, ale prawda jest taka, że cała Afryka, Bliski Wschód i Azja nie zmieszczą sie w Europie... Wpuszczanie kolejnych najeźdźców z pontonów spowoduje najazd, który nigdy się nie skończy (no chyba, że w Afryce nikt już nie zostanie). Europa powinna bronić sie przed najazdem i nielegalnym przekroczeniem granic strzelając do przestępców. W Polsce już jest bardzo dużo Azjatów (głównie z Indii, Pakistanu i Bagladeszu). Pora z tym skończyć. Nie wpuszczać do Europy! Ci ludzie nie uciekają przed wojną i nieszczęściami oni chcą wygodnego życia, bo im wydaje się, że w Europie wszystko jest za darmo i nie trzeba pracować.

 • nino.rota

  Oceniono 61 razy 29

  "utknęli w Grecji"?!
  Biedactwa... Pewnie inżynierowie z Nigerii, lekarze z Liberii, fizycy jądrowi z Sudanu, historycy sztuki z Nigru, specjaliści IT z Sierra Leone, nauczyciele z Mali i operatorzy pontonów z Libii...

 • hejter-skejter

  Oceniono 34 razy 22

  "Przewodził im Algierczyk na wózku inwalidzkim".
  To już było:
  "Stara niewiasta popychała wózek, na którym siedział człowiek w czapce wojskowej z wyglansowanym „bączkiem”. Człowiek ten wymachiwał kulami, a na jego surducie jaśniał rekrucki bukiecik.
  Mąż ów, nie przestając wymachiwać kulami, wołał po praskich ulicach:
  — Na Białogród! Na Białogród!
  Za nim kroczył tłum ludzi, który z małej gromadki rozrastał się coraz bardziej i szedł za Szwejkiem wiernie od samego domu, z którego ten wyruszył na wojnę".
  Szwejk zdołał zauważyć, że niektórzy policjanci, stojący na rogu ulic, salutowali mu.
  Na Placu Wacławskim tłum otaczający wózek Szwejka wzrósł do kilkuset głów, a na rogu ulicy Krakowskiej tłum ten obił jakiegoś korporanta w deklu, który przechodząc wołał do Szwejka:
  — Heil! Nieder mit den Serben!
  Na rogu ulicy Vodiczki na tłum wpadła policja konna i rozpędziła go".

 • salcesonowyskrytozerca1

  Oceniono 27 razy 21

  Drodzy migranci! Może i są kraje, gdzie wystarczy że zbierze się ciżba i już prawo nie obowiązuje. Tutaj jest trochę inaczej.

 • Sparxx

  Oceniono 38 razy 18

  Brawo dla redakcji za starannie dobrane zdjęcia; w większości kobiety z dziećmi na ręku. Mistrzostwie manipulacji.

 • bart5554

  Oceniono 25 razy 17

  Czy przypadkiem ten fake news nie został wyprodukowany przez jeden z lewackich NGO lub mafię sprowadzającą nielegalnych imigrantów do Europy? Nie zdziwiłbym się..

  ==

  Orban poszedł na całość. Mocne słowa premiera Węgier! Było o uchodźcach, Unii i... Junckerze

  Siedmiopunktowy plan walki z imigracją przedstawił dziś premier Węgier i szef partii rządzącej Fidesz Viktor Orban, prezentując program swej formacji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Padły słowa krytyki do unijnych polityków, na czele z Jeanem Claudem Junckerem. Oj, to nie spodoba się w Brukseli!

  Według Orbana sprawy zarządzania migracją należy odebrać brukselskim biurokratom i przekazać z powrotem rządom narodowym. Podkreślił, że na żadnym kraju nie można wymuszać przyjęcia migrantów wbrew jego woli, a na teren Unii Europejskiej nie powinno się wpuszczać nikogo, kto nie ma przy sobie ważnego dokumentu tożsamości.

  Premier Węgier wystąpił też z postulatem zlikwidowania „kart bankowych dla migrantów” oraz wiz dla migrantów.

  Według niego, stawką majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego jest istnienie cywilizacji chrześcijańskiej: to, czy przywódcy Unii będą proimigracyjni czy antyimigracyjni oraz czy Europa będzie nadal należeć do Europejczyków, czy odda pole multikulturalizmowi i kontynent zostanie przekazany tłumom napływającym z innych cywilizacji. Ocenił, że właśnie sposób traktowania migracji jest obecnie głównym źródłem niezadowolenia z elit europejskich.

  - My, Węgrzy, żyjemy tu, w Kotlinie Panońskiej, od tysiąca lat i chcielibyśmy przez co najmniej kolejne tysiąc lat tu pozostać i zachować nasze granice. Chcielibyśmy, by następne pokolenia, nasze dzieci i wnuki mogły tak samo swobodnie decydować o swoim życiu jak my

  – oznajmił.

  Dodał, że w Brukseli nic nie słychać o polityce prorodzinnej. Orban powiedział, że program legalnej migracji to w istocie program całkowitej wymiany ludności i temu trzeba stawić czoło w majowych wyborach.

  niezalezna.pl/266332-orban-poszedl-na-calosc-mocne-slowa-premiera-wegier-bylo-o-uchodzcach-unii-i-junckerze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX