Ukraina. Oficjalne wyniki wyborów. Zełenski wygrywa pierwszą turę z 30,2 proc. poparcia

Oficjalne wyniki wyborów na Ukrainie potwierdzają scenariusz, który długo wydawał się nie do wyobrażenia. Wołodymyr Zełenski, choć w ukraińskiej polityce zadebiutował dopiero trzy miesiące temu, spektakularnie wygrał pierwszą turę wyborów z poparciem niemal dwukrotnie wyższym niż jego główny konkurent Petro Poroszenko.

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza przeliczyła wszystkie głosy oddane w wyborach prezydenckich. Zgodnie z ostatecznymi danymi z komisji do drugiej tury głosowania przechodzą Wołodymyr Zełenski i Petro Poroszenko. Starający się o reelekcję obecnie urzędujący prezydent uzyskał niemal dwa razy mniej głosów niż jego rywal.

Ukraina będzie mieć nowego prezydenta?

Jak wynika z danych przekazanych przez Centralną Komisję Wyborczą - Wołodymyr Zełenski uzyskał 30,2 proc. głosów. Ponadto zajął pierwszą pozycję w zdecydowanej większości ukraińskich obwodów. Obecny prezydent Petro Poroszenko otrzymał jedynie 15,9 proc. głosów.

Tymoszenko poza podium

Trzecie miejsce zajęła była premier Julia Tymoszenko z wynikiem 13,4 proc. poparcia. Do wygranej z Petrem Poroszenką i przejścia do drugiej tury zabrakło jej więc niecałych 3 proc. Na czwartej pozycji znalazł się prorosyjski kandydat Jurij Bojko z wynikiem 11,6 proc. Frekwencja w wyborach wyniosła 63 %.

Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia.

Więcej o:
Komentarze (75)
Ukraina. Oficjalne wyniki wyborów. Zełenski wygrywa pierwszą turę z 30,2 proc. poparcia
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 29 razy 15

  Jak to mawiają:
  Lepiej, gdy klaun zostaje prezydentem niż, gdy jak w Polsce, prezydent staje się klaunem.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 17 razy 7

  Tej frekwencji to Polacy mogliby uczyć się od Ukraińców!

 • pedro.666

  Oceniono 31 razy 5

  Zaraz będzie najazd ruskich trolli udowadniających, że takie wyniki nie mają nic wspólnego z demokracją, bo to jest zwykły usraelsko banderowski zamordyzm i ustawka. Natomiast prawdziwa demokracja i prawdziwe wyniki wyborów są za to w Rosji (80 procent dla Putuna).

 • pi_sz

  Oceniono 12 razy 4

  Amerykanie wybrali sobie aktora Reagana na prezydenta to Ukraińcy nie mogą?

 • felekstankiewicz

  Oceniono 5 razy 3

  63% no prosze,a u nas......? Coz,ukraincy maja dosyc "Mieszanych,szemranych"interesow,wybrali normalnego czlowieka .GRATULACJIE!!!!

 • rezun-one

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze że Ukraińcy oszczędzili Timoszenko, Prezydentura to gorzej niż więzienia a kobieta słabego zdrowia. Szkoda tylko że Kaczyński nie zdążył z budową apartamentu dla Poroszenki gdy będzie się ukrywał w Polsce.

 • 31.februarius

  Oceniono 10 razy 0

  Zara, zara, cheileczkem, to jak,
  na wspaniałego prezydenta-odnowiciela Ukrainy, pierwszego żołnierz, obrońcę Ojczyzny przed kacapskim okupantem i ludobujcą, oswobodziciela spod moskiewskiego pajacyk.pl świętej ukraińskiej cerkwi, pupila UE, NATO i całego wolnego świata, Petra Ołeksijowycza Poroszenkę nie zagłosował nawet CO DZIESIĄTY, uprawnionych do TEGO
  obywatel Ukrainy?!!!!!!!
  HOSPODYN POMYLUJ!

 • duath

  Oceniono 10 razy 0

  Poczekamy zobaczymy, trolinki ze "słuszp" już bronią tej ewidentnej marionetki, a owce już dały się nabrać na "hajp".. a wyjdzie niestety jak zwykle. :(

 • jakuz3

  Oceniono 4 razy 0

  63% - ładnie. Dla nas Polaków to kosmos. Biorąc pod uwagę ukrainskie ograniczenia paszportowe to zaprawdę niezłe. Myślę, że większość głosów oddanych na Bojke nie przypadnie Poroszence.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX