Pisarka opisała protest Polonii w USA. "Nigdy nie spotkałam się z takim antysemityzmem"

Przeciwko "fałszowaniu historii" i ustawie dot. restytucji żydowskiego mienia protestowała w weekend amerykańska Polonia. Wg amerykańskiej pisarki, która była na miejscu, na manifestacji pojawiły się też antysemickie hasła. Podobnie było pod jej wpisami - hejt i antysemickie komentarze.

Grupy przedstawicieli amerykańskiej Polonii protestowało w niedzielę w kilku miastach przeciwko ustawie S.447. Uprawnia ona władze Stanów Zjednoczonych do wspierania żydowskich roszczeń do mienia zagrabionego w czasie Holocaustu. Jedna z manifestacji odbyła się w Nowym Jorku. 

Jak opisywał korespondent RMF FM Paweł Żuchowski, przed konsulatem Izraela na Manhattanie było ok. 200 osób. Poza hasłami przeciwko ustawie S.447, pojawiły się też apele przeciwko "fałszowaniu historii" oraz wezwanie do przeprosin ze strony szefa izraelskiej dyplomacji Israela Kaca, który w wywiadzie cytował słowa o tym, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Jeden z mężczyzn miał plakat z hasłem "Polska nie jest wam nic winna! Niemcy i Rosja tak!". - To nie Polacy zaczęli wojnę, nie zorganizowali obozów - mówił. - W Auschwitz Żydów praktycznie do 1942 roku nie było. Ale o tym nikt nie wie. Niestety, media są opanowane przez taką a nie inną grupę i tylko taka narracja się przebija - stwierdził. Inny protestujący opowiedział o tym, jak jego dziadek w trakcie wojny pomógł żydowskiemu znajomemu. 

Antysemickie hasła na demonstracji

Demonstrację relacjonowała na Twitterze amerykańska pisarka i artystka Molly Crabapple. Jak opisała, na demonstracji pojawiły się antysemickie hasła, w tym plakat z napisem "przedsiębiorstwo Holocaust". Na innym plakacie uczestnik protestu napisał, że Żydzi powinni przeprosić za "zdradę Polski" i "zaproszenie niemieckiej i sowieckiej armii na polską ziemię". Mężczyzna jako zarzut powiedział pisarce, że "mówi po żydowsku" i udaje, że nie zna polskiego. "Kolejny zaprzeczył, że 90 proc. polskich Żydów zginęło w Holocauście i powiedział, że Żydzi stanowili 90 proc. tajnej policji po wojnie" - napisała Crabapple.

Pisarka stwierdziła, że poza ok. setką "polskich nacjonalistów" na miejscu była też grupa kontrmanifestantów. 

"Ten opis w zdanym wypadku nie ma na celu ujmować heroizmu polskiego ruchu oporu czy wielu Polaków, którzy ratowali Żydów (więcej, niż jakakolwiek inna grupa w Europie), czy pomniejszać wymordowania przez nazistów trzech milionów Polaków - napisała. Zwróciła uwagę, że nie życzy sobie wymierzonego w Polaków rasizmu w komentarzach do wpisów. "Polska nie otrzymała należnego szacunku wobec ruchu oporu i cierpienia ze strony nazistów. Potępianie rewizjonizmu Holocaustu nie powinno oznaczać atakowania wszystkich Polaków" - napisała. 

Jednak ona sama nie mogła cieszyć się spokojem od ataków na Twitterze. Pod jej wpisami pojawiło się wiele atakujących ją, w tym antysemickich wpisów. "Od sześciu lat piszę o Bliskim Wschodzie. Nigdy, ani w sieci, ani na żywo nie spotkałam się z ułamkiem szalonego antysemityzmu, jaki wylał się na mnie ze strony polskich nacjonalistów w ciągu ostatnich dni za pisanie o tej demonstracji" - napisała w poniedziałek.

Nacjonaliści dziękują za protest

Organizatorzy protestu przedstawiają się jako środowisko patriotyczne i nie chcą być utożsamiani z inicjatywami politycznymi. Od akcji dystansuje się Kongres Polonii Amerykańskiej. Jego prezes, Frank Spula, wystosował list w tej sprawie. Napisał między innymi, że "najlepszym sposobem naprawienia błędu Kongresu Stanów Zjednoczonych jest droga prawna, a nie uliczne protesty". Poinformował, że polonijna organizacja pracuje nad rezolucją w formie poprawki, która miałaby usunąć Polskę z listy krajów wymienionych w ustawie S.447.

O wsparciu dla protestujących przedstawicieli Polonii pisały polskie organizacje nacjonalistyczne, w tym Ruch Narodowy. "Dziękujemy Wam Rodacy z USA!" - pisał szef RN Robert Winnicki.

Ustawa S.447

Ustawa uprawnia Departament Stanu USA do wspomagania organizacji międzynarodowych, które zrzeszają ofiary Holocaustu. Chodzi o pomoc w odzyskiwaniu żydowskich majątków, w tym tych, do których nie ma spadkobierców. Przepisy zezwalają na działanie w tej sprawie między innymi amerykańskich dyplomatów.

Jak czytamy w opisie ustawy, wymaga od Departamentu Stanu składania Kongresowi sprawozdań na temat krajowych przepisów danych państw (w tym Polski), które dotyczą identyfikacji i zwrotu lub rekompensaty za mienie bezprawnie zajęte lub przekazane w czasie Holocaustu. W szczególności dotyczy to zwrotu prawowitemu właścicielowi bezprawnie zajętego mienia lub zapewnienia rekompensaty; zwrotu mienia do którego nie ma spadkobierców na potrzeby ocalałych z Holocaustu; postępy w sprawach roszczeń obywateli USA ocalałych z Holocaustu. 

RMF FM zwraca uwagę, że ustawa "nie przewiduje żadnych sankcji" dla państw i "ma głównie symboliczny charakter".

Więcej o:
Komentarze (831)
Pisarka opisała protest Polonii w USA. "Nigdy nie spotkałam się z takim antysemityzmem"
Zaloguj się
 • wojtusz

  Oceniono 105 razy 55

  Polskie majątki które nie mają spadkobierców, przechodzą na własność gminy. Dlaczego w stosunku do mienia pożydowskiego miałoby być inaczej? Równi są i równiejsi?

 • krynolinka

  Oceniono 131 razy 55

  Co to pisiorki śpią? Amerykanie nas atakują jakimiś ustawami. Do boju Czaputowicze, Jenoty i Mularczyki!!

 • szczurzec1

  Oceniono 42 razy 30

  Hmmm, zasada restytucji niby słuszna - ale, ale, szanowni Amerykanie, nie macie zamiaru restytuować czegoś Indianom? Bo im też machnęliście niezły holokaust, fakt że bardziej rozciągnięty w czasie...

 • kapitan.kirk

  Oceniono 52 razy 26

  <<< Chodzi o pomoc w odzyskiwaniu żydowskich majątków, w tym tych, do których nie ma spadkobierców. >>>

  Nie "w tym", ale WYŁĄCZNIE. Mienie, w przypadku którego spadkobiercy są, od 1990 odzyskuje się zupełnie normalną drogą i zarówno Żydzi, jak i Polacy korzystają z tego prawa od dawna i masowo.

  <<< W szczególności dotyczy to zwrotu prawowitemu właścicielowi bezprawnie zajętego mienia lub zapewnienia rekompensaty; zwrotu mienia do którego nie ma spadkobierców na potrzeby ocalałych z Holocaustu >>>

  A teraz wyobraźmy sobie, że rząd polski zwraca się do USA z żądaniem wydania mienia wszystkich Polaków (także urodzonych w USA i mających tylko amerykańskie obywatelstwo), którzy zmarli tamże nie pozostawiwszy spadkobierców. A z osobnym pozwem zwraca się ks. Rydzyk, żądając "zwrotu" na potrzeby swojej rozgłośni wszystkich katolików zmarłych w USA bezpotomnie.

 • ratonida

  Oceniono 35 razy 21

  1) Polonia protestuje, a w Polsce POPiS - morda w kubeł.
  2) USA podpisały układ z Polską w 1960 r., za który wzięły miliony dolarów, że biora na siebie wszelkie roszvczenia żydowskie.
  A co robią kundle styropianowe ? Liżą amerykańską d...

 • pogra55

  Oceniono 23 razy 21

  Deklaracja Terezińska podpisana w 2009 roku przez przedstawicieli 46 państw ,w tym np.Australię i Polskę ,stała się podstawą do ustawy S.447 .Jest to niezobowiązujący ,ale podstępny akt prawny .Na jego podstawie zostaną powołane organizacje kontrolujące spełnianie roszczeń społeczności żydowskiej .A roszczenia te nie ograniczają się do odszkodowań finansowych.Żądania dotyczą także pomocy socjalnej w stosunku do ocalonych i ich rodzin.My ,Polacy ,byliśmy przez Niemcy i Rosję w czasie wojny potwornie pokrzywdzeni :niszczeni ,okradani ,mordowani ,okupowani.Utraciliśmy część terytorium ,a po wojnie znaleźliśmy się pod okupacją sowiecką.I my mamy części byłych obywateli naszego państwa oraz ich potomków spłacać ,utrzymywać i de facto oddać nasze mienie ?Co oznacza ,że należy oddać społeczności żydowskiej mienie bezspadkowe ?Jest to wbrew powszechnie obowiązującemu prawu na świecie.

 • srul_szmul_bajtelman_hajfa

  Oceniono 22 razy 20

  .
  '' nigdy nie spotkała się z takim antysemityzmem '' ????
  .
  Bo za późno się urodziła..
  .
  Już w okolicach XIV , XV wieku żydów palono publicznie na placach miast zachodniej Europy..
  W takim np. Wiedniu była to cotygodniowa praktyka. Szykował się holocaust do ostatnieo żyda.
  .
  Tylko nasz Kazimierz król Wielki sią nad nimi zlitował.
  .
  I mamy podziękę.
  .
  Holocaust to pestka w porównaniu z tym co ich czekało przez wieki.
  Tylko Polska ich zbawiła. A nazwali ją Polin. Już wtedy było reagować, teraz to trochę późno.
  .

 • drlit

  Oceniono 128 razy 20

  Według pisarki antysemickie hasło to "przedsiębiorstwo Holokaust", określenie użyte m.in. przez Żyda, prof. Normana Finkelsteina, który przywołuje praktyki pewnych środowisk żydowskich, które działają w sposób zorganizowany niczym firmy i wykorzystują martyrologię swoich rodaków do współczesnego biznesu i zarabiania na tym.
  Ustawa 447 jest tego przykładem, gdzie amerykańskie środowiska żydowskie wbrew międzynarodowym prawom oczekują od Polski zapłacenia dziesiątek miliardów dolarów za mienie po Żydach, którzy zginęli i nie mieli potomków. To tak jakby Kowalski chciał odszkodowania za majątek Nowaka.
  Pomijając to, że Polska po wojnie wypłaciła USA odszkodowania z tego tytułu i rząd Stanów wziął na siebie w tej sprawie odpowiedzialność.

  A inne hasła krytyczne wobec takich żądań żydów, tym razem z małej, bo większość nie jest obywatelami Izraela? Czy to antysemityzm? Jeśli ktoś chce od ciebie nienależnych pieniędzy, czy masz prawo odmówić i krytykować go za takie żądania? Milczenie uznano by za zgodę na zapłatę. Więc niech "pisarka" Crabapple przyzwyczaja się, że ludzie będą krytykować Żydów/żydów, jak ci próbują szwindli z wyłudzeniem pieniędzy, które im się nie należą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX