Wenezuela pogrążona w kryzysie. Zrozpaczony obywatel: "Maduro, zabiłeś moją żonę, zabij i mnie"

Weekend w Wenezueli upłynął pod znakiem kolejnej awarii prąd i antyrządowych protestów. Pogarsza się sytuacja humanitarna. Wenezuelski dziennikarz opublikował nagranie z demonstracji, na którym jeden z uczestników w rozpaczy oskarża władze o śmierć żony. - Maduro, zabij i mnie - mówi.

W sobotę w Wenezueli odbyły się kolejne protesty przeciwników prezydenta Nicolasa Maduro, zwołane przez lidera opozycji Juana Guaido. Jest on uznawany przez zwolenników oraz kilkadziesiąt państw za tymczasowego prezydenta. Jednak pełnia władzy pozostaje w rękach Maduro. W weekend odbyły się też demonstracje jego zwolenników, a prezydent wezwał uzbrojonych zwolenników do wyjścia na ulice - opisuje "Miami Herald". Ogłosił też plan racjonowania elektryczności. 

Od miesięcy trwa polityczny impas między opozycją a reżimem Maduro. Zaś sytuacja zwykłych obywateli stała się jeszcze gorsza ze względu na awarie prądu. Brakuje nie tylko elektryczności, ale też bieżącej wody, ponieważ nie działają pompy. 

Wenezuela. "Nie boję się, rób ze mną co chcesz, Maduro!"

Dziennikarz Maiker Yriarte opublikował na Twitterze serię nagrań z weekendowych protestów i starć z reżimowymi bojówkami. Jedno z nich jest szczególnie poruszające. Wypowiada się na nim - opisuje portal periodistadigital.com - uczestnik protestu Jesus Alberto Jaramillo.

- Ponieważ w szpitalu nie było personelu, nie było leków, zmarła kobieta mojego życia. Zmarła matka mojej córki - mówi poruszony mężczyzna. Stwierdza, że to wina "kryminalistów w rządzie". - Zabijają nas głodem. Zabijają nas brakiem opieki medycznej. Nie boję się. Rób ze mną co chcesz, Maduro! Zabiłeś moją żonę, zabij też mnie! - mówi. 

Według portalu periodistadigital.com kobieta doznała udaru, ale być może dałoby się ją uratować, gdyby w szpitalu był odpowiedni sprzęt i leki. Rodzina godzinami czekała, by karetka zabrała ją do innej placówki, jednak ambulans nigdy się nie pojawił. W końcu żona Jesusa Jaramillo zmarła.

Na innym nagraniu na Twitterze dziennikarza widać kobietę, która w emocjach mówi o sytuacji w kraju. - Ponad osiem dni bez prądu. Ponad osiem dni bez wody. Dosyć! - krzyczy.

Na kolejnym nagraniu - opisuje dziennikarz - widać, jak uzbrojeni zwolennicy reżimu Maduro strzelają do protestujących. 

Blackout. Władze mówią o sabotażu, choć same są winne

W weekend Caracas i inne główne miasta Wenezueli ponownie pogrążyły się z w ciemnościach. W niektórych rejonach dotąd nie uporano się ze skutkami poprzedniego blackoutu, który na kilka dni sparaliżował kraj. 

To już trzeci raz od 7 marca, gdy brak prądu dotyka Wenezuelę, pogarszając i tak już trudną sytuacje gospodarczą i warunki życia w tym kraju. Kraj paraliżuje także polityczna walka między prezydentem Nicolasem Maduro a opozycją i jej liderem Juanem Guaido. Maduro twierdził, że poprzednie dwa blackouty to efekt sabotażu, ale eksperci byli zgodni, że to raczej wina wyeksploatowanej infrastruktury i wieloletnich zaniedbań niż efekt wpływu z zewnątrz.

Czerwony Krzyż poinformował wczoraj, że w ciągu dwóch tygodni rozpocznie dostarczanie pomocy do Wenezueli. Napływają stamtąd alarmujące dane o wzroście niedożywienia ludzi i przypadków chorób z powodu pogarszających się warunków życia. Wenezuela, mimo, że jest producentem ropy naftowej, pogrąża się coraz bardziej w gospodarczym i politycznym chaosie. Do tej pory około pięćdziesięciu państw uznało Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli, w tym Stany Zjednoczone, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Austria, Dania i Łotwa, Niemcy, Holandia i Litwa, a także Polska.

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (101)
Wenezuela pogrążona w kryzysie. Zrozpaczony obywatel: "Maduro, zabiłeś moją żonę, zabij i mnie"
Zaloguj się
 • cztery0000ziobra

  Oceniono 27 razy 15

  Jeszcze jeden argument, żeby w wyborach pogonić PiSuarów. Maduro też rozdawał.

 • hipo krater

  Oceniono 21 razy 9

  Podobne perspektywy dla nas. Już teraz emeryt do kardiologa poczeka sobie z pół roku, a potem ,jak dozyje, dostanie receptę na kilka stow, których nie wykupi i mamy eutanazję w świetle prawa, z udawaną troskliwoscią o obywatela. Śmierć emeryta, jest w interesie ubezpieczyciela, ktory może poczuć się jedynie zwolniony z obciążeń finansowych ,na nim ciążących. To nie jest kraj dla starych ludzi. Nie jest nawet dla młodych, bo państwo uzaleznia go od swojej jałmużny, zamiast dac mu perspektywy rozwoju.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 18 razy 8

  Piekne ale taka sama polityke uprawia jarozbaw szczerbaty, to juz trwa w katopatolandzie czwarty rok - po 20 bedzie tu o wiele gorzej niz w wenezueli...

 • norman67

  Oceniono 14 razy 8

  Kaczyński rękami Zalewskiej wykańcza nasze dzieci.

 • andrew1507

  Oceniono 17 razy 7

  Kaczorze paskudny za to zrobiłeś uczniom 8 klasy z mojej rodziny wzywam moce piekielne
  oby cię piekło pochłonęło razem z tą przygłupią Zalewską...
  Amen

 • hiess

  Oceniono 5 razy 5

  A lud - suweren Wenezueli przez jakiś czas był zachwycony sposobem zarządzania państwem, który to sposób teraz doprowadził do niedawna zasobne stabilne gospodarczo i politycznie państwo do ruiny. Lud - Suweren w Polsce powierzając władzę PiSmanom na kolejną kadencję przybliży efekt wenezuelski.

 • sqlap72

  Oceniono 23 razy 5

  A kto zabił 35 letniego faceta, którego z zawałem wożono od szpitala do szpitala, kto zrobił warzywo z ciężarnej młodej kobiety, kto doprowadził do śmierci mężczyznę cierpiącego na urosepsę. To są polskie przypadki z ostatnich tygodni. Więc nie epatujcie czytelników informacjami z Wenezueli, wybranymi z wrogich Maduro doniesień. W Wenezueli toczy się batalia o ropę, której eksploatację chcą przejąć amerykańskie koncerny. a te utyskiwania na reżim Maduro, to czysta hipokryzja, bo za rządów poprzedników Maduro i Chaveza zwykłym ludziom wcale nie żyło się lepiej. Wręcz gorzej, dlatego pomimo całej batalii przeciwko Maduro, i tak popiera go większość społeczeństwa.

 • augenthaler

  Oceniono 13 razy 5

  Trudno nie zauważyć podobieństw między Maduro a Kaczyńskim. Chavez i Maduro rządzili poprzez rozdawnictwo, w sytuacji rosnącego zadłużenia państwa. Wenezuelczycy sami są winni, bo głosowali na Chaveza, nie rozumiejąc jakie są tego konsekwencje. Poza katastrofą gospodarczą krajem rządzi dyktatorek, spadkobierca Chaveza. Polska może iść tą samą drogą, tym bardziej, jeśli zna się poglądy Kaczyńskiego w temacie centralizmu. On nawet władzę samorządową chciałby mieć w swoich rękach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX