14. rocznica śmierci Jana Pawła II. Watykan i Warszawa uczczą pamięć papieża Polaka

14 lat temu zmarł Jan Paweł II. Rocznica jego śmierci zostanie uczczona publikacją adhoracji "Christus vivit" w Watykanie oraz czuwaniem na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. Jego pontyfikat był trzecim najdłuższym pontyfikatem w historii - trwał 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni. Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat był wyjątkowy m.in. ze względu na liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji. W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, podczas których odwiedził wszystkie zamieszkałe kontynenty. Nazywany był "papieżem pielgrzymem".

14. rocznica śmierci papieża Polaka. Jan Paweł II zmarł o 21:37 2 kwietnia 2005 roku

Uczestnikom czuwania na placu św. Piotra w Rzymie wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał arcybiskup Leonardo Sandri, mówiąc: "O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". Zmarłemu papieżowi w bazylice św. Piotra hołd złożyło ponad 3 miliony osób. Na jego pogrzeb, który odbył się 8 kwietnia 2005 roku, przyjechali liczni prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni z całego świata. W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. 16 października 1978 roku ten sam dzwon ogłosił, że kardynał Karol Wojtyła został głową Stolicy Apostolskiej.

Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra, w krypcie Jana XXIII. Po beatyfikacji w 2011 roku trumna została przeniesiona z Grot Watykańskich do wnętrza świątyni. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się jeszcze w roku jego śmierci, w czasie pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Papież Polak został beatyfikowany sześć lat później. Jego kanonizacji w kwietniu 2014 roku dokonał papież Franciszek.

14. rocznica śmierci Jana Pawła II. Obchody w Watykanie i Warszawie

2 kwietnia przed południem w Watykanie opublikowany zostanie dokument "Christus vivit" ( Chrystus żyje), będący podsumowaniem październikowego synodu biskupów, którego temat brzmiał: „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”. Dokument ten ma formę listu do ludzi młodych i mówi o stojących przed nimi wyzwaniach. Adhoracja "Christus vivit"  została podpisana przez Franciszka tydzień wcześniej, jednak na publikację tego dokumentu wybrano rocznicę śmierci Jana Pawła II, aby połączyć pontyfikaty dwóch papieży, którzy są szczególnie bliscy młodym ludziom - tłumaczył rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti.

Dziś o godzinie 21.15 na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się tradycyjne czuwanie połączone z refleksją nad nauczaniem Jana Pawła II. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło "Odnów oblicze!". W trakcie czuwania uczestnicy tego wydarzenia będą mogli posłuchać fragmentów homilii Jana Pawła II i muzyki wykonywanej przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Gdy zapadnie zmrok, na budynku Garnizonu Warszawa zostanie wyświetlona specjalna wizualizacja, a o 21:37 uczestnicy czuwania usłyszą utwór "Cisza", zagrany na żywo przez trębacza Garnizonu Warszawa. Swoją obecność na warszawskich uroczystościach z okazji 14. rocznicy śmierci Jana Pawła II potwierdził kardynał Kazimierz Nycz. 

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (116)
14. rocznica śmierci Jana Pawła II. Watykan i Warszawa uczczą pamięć papieża Polaka
Zaloguj się
 • nowomysliciel2010

  Oceniono 30 razy 28

  Nie rozumiem , dlaczego taki człowiek został wyświęcony, wyniesiony na ołtarze. Ukrywanie i tolerowanie pedofila do zbrodnia, dla której nie ma wybaczenia. Ten człowiek pozwolił , by mu stawiano pomniki za życia, co jest świadectwem pychy i próżności.

 • hiperon59b

  Oceniono 25 razy 23

  Ciekawe jak dużo osób przyjdzie wieczorem pod okienko na Franciszkańską czcić rocznice śmierci obrońcy pedofilów. Może JPII wykorzysta swoją moc (przecież uzdrawiał i uzdrawia ludzi chorych, co zostało potwierdzone) i pokaże się zebranym w okienku.

 • polsilver100

  Oceniono 25 razy 23

  Szef pedofilów przyjęcie wydaje

 • yaspiman

  Oceniono 26 razy 22

  czczą byłego szefa przestępczej organizacji okupującej Polskę.
  kolanopełzacze to zdrajcy i kanalie.

 • siwywaldi

  Oceniono 27 razy 21

  14. rocznica śmierci Jana Pawła II. Watykan i Warszawa uczczą pamięć papieża Polaka
  =================================================
  Odnoszę wrażenie, że wobec co i raz ujawnianych faktów, pokazujących PRAWDZIWE oblicze nasiąkniętych fałszem hierarchów Kościoła, ta pamięć zostanie uczczona DUŻO skromniej.

  I tak trzymać!

 • pinio67

  Oceniono 25 razy 21

  W sklepach powinno zabraknąć dziecięcych bucików.

  Wspomożenie pedofilów (w sutannach) - módl się za nami!!!!!!

 • totus.tytus

  Oceniono 24 razy 20

  Dobrze poinformowani mówią, i mają na to dowody, że Wojtyła kopyrtnął 1.04., co stwierdził nieżyjący już (!!!) lekarz, tylko dyrdymał Dziwoląg z kolesiami postanowili przeczekać aż się data zmieni na nieśmieszną.
  A co do samej "rocznicy", to najwyższa pora wyciszyć to tak, żeby o tym patronie i obrońcy pedofilów zrobiło się już cicho, bo wstyd i obraza nieboska czcić takiego osobnika i daty z nim związane. Koniec tego! Precz!

 • remo29

  Oceniono 21 razy 19

  W świetle najnowszych informacji można go postawić obok Jankowskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX