Wybory na Ukrainie. Są pierwsze cząstkowe wyniki. Policzono ponad połowę głosów

Znamy cząstkowe wyniki wyborów prezydenckich na Ukrainie. Według szacunków CKW, która podliczyła 58 proc. głosów, w pierwszej turze wygrał satyryk i aktor Wołodymyr Zełenski, z kolei drugi wynik otrzymał ubiegający się o reelekcję Petro Poroszenko.

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza podliczyła 58,73 proc. głosów - podała telewizja BBC. Cząstkowe wyniki wyborów prezydenckich pokazują, że Wołodymyr Zełenski otrzymał 30,32 proc. głosów, a jego największy konkurent, czyli urzędujący prezydent Petro Poroszenko, otrzymał 16,46 proc. głosów. Trzecie miejsce w wyborach prezydenckich na Ukrainie zdobyła była premier Julia Tymoszenko, na którą głos oddało 13,07 proc. osób. Poza podium uplasował się m.in. Jurij Bojko (11,55 proc. głosów), Anatolij Hrycenko (7,09 proc.), Ihor Smeszko (5,93 proc.) i Ołeh Laszko (5,11 proc.). 

Wybory na Ukrainie

Jeżeli druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie się odbędzie, zostanie przeprowadzona 21 kwietnia. Prawdopodobnie zmierzą się w niej Wołodymyr Zełenski i Petro Poroszenko, jednak Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza wciąż liczy głosy. Na przedstawienie oficjalnych wyników ma czas do 10 kwietnia.

Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w wyborach prezydenckich na Ukrainie wyniosła 63,45 proc. Wybory te były monitorowane przez ponad 2 tys. obserwatorów z innych państw, w tym przez delegację z Polski. Był tam m.in. Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej zasiadający w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, kierujący polską delegacją obserwatorów. 

Więcej o:
Komentarze (51)
Wybory na Ukrainie. Są pierwsze cząstkowe wyniki. Policzono ponad połowę głosów
Zaloguj się
 • 0apud0

  Oceniono 34 razy 20

  U nich komik będzie prezydentem, a u nas prezydent jest komikiem. Szkoda, że nieśmiesznym.

 • koszmarek66

  Oceniono 23 razy 11

  To GW dawała mu ciągle ksywkę "komik". Jak wygrał pierwszą turę to nagle został "satyrykiem i aktorem". Ciekawe czy po drugiej turze zostanie "aktorem dramatycznym z dużym dorobkiem artystycznym i możliwościami wcielania się w dowolne role"

 • qawsedrftg

  Oceniono 16 razy 10

  95 razy zwiększyły się dochody ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki - wynika z elektronicznej deklaracji prezydenta za rok 2018. Termin składania minął z ostatnim dniem marca. Prezydent złożył ją tuż przed północą, już po zakończeniu głosowania w wyborach prezydenckich.

  fakty.interia.pl/raporty/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-rmf-dochody-poroszenki-wzrosly-95-razy,nId,2914164

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 7

  O, widzę że kompletnie nie wiecie co pisać o tej zabużańskiej Kambodży w dzień po histerycznych "wyborach"?!

 • press23

  Oceniono 7 razy 5

  W internecie chodzi już mapka z rozkładem głosów. Widać wyraźnie że Zeleński wygrał głównie centralnej i wschodniej Ukrainie. Julka i Poroszenko na zachodzie, tam gdzie najsilniejsze nastroje pro-banderowskie.

 • maxim38

  Oceniono 5 razy 5

  Kabaret to już u Nas został wybrany więc....kabaret na Ukrainie mi nie przeszkadza.Dlaczego mają mieć mądrzejszych polityków niż my?

 • a.k.traper

  Oceniono 8 razy 4

  Tak chcą tak wybierają, Polacy mądrzej nie wybierają.

 • ks-t

  Oceniono 6 razy 4

  Kibicujemy dalej. Na razie odpadł gaz i surowce chemiczne, A Metalurgia i węgiel wygrywa z czekoladą, przechodząc do drugiej tury.

 • six_a

  Oceniono 8 razy 4

  ej, może ten nowy prezydent niech się upomni o czternastoletnią nałożnicę kuchcińskiego, bo u nas to cisza jak makiem zasiał.
  a dopiero co prezes pie...ął chrońmy dzieci przed seksualizacją i masz babo placek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX