Ludowe stroje, specjalne dyplomy i śpiewanie hymnu. Tak przebiegały wybory na Ukrainie

Poseł Tomasz Lenz z PO jest jednym z polskich obserwatorów wyborów prezydenckich na Ukrainie. Jak stwierdza w rozmowie z Gazeta.pl, w porównaniu do poprzednich plebiscytów obecnie "wszyscy przestrzegają procedur". Wskazuje też różnice - choć kosmetyczne - w porównaniu z polskimi wyborami.

Według sondaży exit poll w II turze w wyborach prezydenckich na Ukrainie zmierzą się Wołodymyr Zełeński i Petro Poroszenko. O godz. 20 czasu ukraińskiego zamknięto lokale wyborcze, teraz pozostaje czekać na oficjalne dane z komisji wyborczych.

W poprzednich latach dosyć często pojawiały się wątpliwości co do samego przebiegu plebiscytu, jednak jak mówi w rozmowie z Gazeta.pl Tomasz Lenz, poseł PO, w tym roku takich wątpliwości nie ma. Lenz jest jednym z parlamentarzystów, którzy przebywają na Ukrainie jako obserwatorzy.

To nie jest mój pierwszy raz jako obserwator, po raz pierwszy byłem na Ukrainie w takiej roli, gdy mierzyli się ze sobą Janukowycz i Juszczenko. Wtedy była ogromna liczba naruszeń i sterowanych oszustw. Dzisiaj wszyscy przestrzegają procedur

- mówi Gazeta.pl Lenz.

Poseł wskazuje, że w jego ocenie wybory były "transparentne i przeprowadzono je uczciwie". Zarówno on, jak i inny z delegatów Czesław Mroczek, nie zgłaszali zastrzeżeń - obydwaj obserwowali wybory we Lwowie i okolicach. Dodaje przy tym, że taką opinię wyrażali też inni obserwatorzy, także parlamentarzyści z Ukrainy.

Wybory na Ukrainie. Miejscowy folklor, ludowe stroje i specjalny dyplom

Parlamentarzysta dodaje, że mógł na żywo przyglądać się małej "egzotyczności" ukraińskich wyborów. Różnice względem tych polskich są głównie "kosmetyczne", ponieważ tuż po otwarciu lokali wyborczych członkowie komisji razem z pierwszymi głosującymi wspólnie odśpiewują hymn Ukrainy.

Co do samych członków komisji wyborczych - kobiety przebierają się w ludowe stroje, więc ten narodowy element, zwłaszcza poza dużymi miastami, jest mocno podkreślany. Ostatnim z "dodatków" jest dyplom, otrzymywany przez osoby, które po raz pierwszy oddawały głos w wyborach.

Tu zdjęcie ze wspomnianej przez Lenza tradycji, czyli wspólnego odśpiewywania hymnu w komisji:

Wybory prezydenckie na UkrainieWybory prezydenckie na Ukrainie Tomasz Lenz

Więcej o:
Komentarze (43)
Wybory prezydenckie na Ukrainie. Opinia obserwatora: Transparentne, przeprowadzone uczciwie
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 8 razy 8

  " ... członkowie komisji razem z pierwszymi głosującymi wspólnie odśpiewują hymn Ukrainy."
  czy to
  nie jest piękne (?)
  ( u nas mogliby
  odtańczyć poloneza)

 • jozbieszczad

  Oceniono 18 razy 2

  Chciałbym przypomnieć ,że obserwator referendum Krymskiego wciąż siedzi w a reszcie wydobywczym w Polsce od TRZECH LAT.
  Piskorski musi być wolny !

 • juriyy.c

  Oceniono 1 raz 1

  panie o śle, a jak to się ma do transparentności kupowanie głosów, opisywane we wcześniejszych artykUŁACH- ZAKLINANIE RZECZYWISTOŚCI CIĄG DALSZY. JAK W POLSCE PRZY NAJBBLIŻSZYCH WYBORACH BĘDZIE SIĘ DZIAŁO TO SAMO I JUŻ SIĘ DZIEJE TO BEDZIE BEEEEEEEEEEEE. Przestańcie w końcu wchodzić w du ę nacjonalistom z pod znaku tryzuba, ponoć chcecie wygrać wybory. Niczym w tym względzie nie różnicie się od pisuarów. CiągłA NAGONKA NA rosjan, KTÓRYCH PAN OSIEŁ WIDZIAŁ NA ZDJĘCIU

 • leonek16

  Oceniono 1 raz 1

  Uczciwe, a gdzie 10 mln co zabronili im głosować

 • mate29

  Oceniono 23 razy 1

  Rosja powinna nie uznać wyniku tych wyborów !
  I powołać własnego prezydenta !
  Tak jak to zrobiła USA z Wenezuelą

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 2 razy 0

  a Julka mówi niet - polskie eksperty, pożal sie boże!!!!!!!!!!!

 • swinton

  Oceniono 6 razy 0

  >Poseł wskazuje, że w jego ocenie wybory były "transparentne i przeprowadzono je uczciwie".

  Piękna Julia nie zgadza się z tym i kwestionuje rezultat.
  Co Pan na to Panie Pośle?

 • lolik52

  Oceniono 6 razy 0

  a osły z Polski widziały kamery w punktach głosowania(o ile w ogóle na nie zaglądali)?
  bo ponoć nie było ,więc z tą transparentnością kicha a w dzisiejszych czasach to daje powód do zastanowienia się nad czystościa wyborów.

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 30 razy 0

  Usmialem sie... Juz wiecej 1 tys podtwiedzonych naruszen, wkraczanie dyplomatow Stanow zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Hispanii do komisji wyborczych, gdzie kazali jak maja liczyc (sztab Timoszenko oficjalnie o tym oswiadczyl), a propaganda swoje... Ilosc uzbrojonego po zeby wojska jest wieksza niz w Nigerii, a znow wybory demokratyczne, no nie? 6 mln obywateli Ukrainy co znajduja sie w Rosji pozbawili prawa glosu, jak i tych, co niby sa obywatelami Ukrainy, co mieszkaja na Donbasse, na terenach wolnych od banderowskich mordercow. Ale znow, wybory wspaniale... Ah ta propaganda.
  Mam nadzieje ze Moskwa uzna kogos za prezia, jak Stany i jej wasali w Wenezueli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX