Wybory na Ukrainie. Sondaże exit poll: Zełeński i Poroszenko w drugiej turze

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie zmierzą się Petro Poroszenko i Wołodymyr Zełeński - wynika z sondaży exit poll wykonanych w trakcie wyborów.

W "Narodowym exit poll 2019" na Ukrainie podano wyniki sondażowe z badań przeprowadzonych podczas wyborów. Według sondażu w I turze wyborów zwyciężył komik Wołodymyr Zełeński, którego wskazało 30,6 proc. badanych. Drugie miejsce zajął natomiast obecny prezydent kraju Petro Poroszenko z poparciem na poziomie 17,8 proc.

Julia Tymoszenko, trzecia w sondażu, zdobyła 14,2 proc. poparcia, Jurij Bojko - 9,7 proc., a Anatolij Hrycenko - 7,1 proc.

Za ten sondaż exit poll odpowiadają trzy instytucje, które połączyły siły na czas wyborów. Są to: Fundacja "Demokratyczne Inicjatywy" im. Ilka Kuczeriwa, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologiczny oraz Centrum Razumkowa (dwie ostatnie odpowiadały za wykonanie sondaży, powstały dwa). Konsorcjum razem zbudowało exit poll pod nazwą "Narodowy exit poll 2019".

Wcześniej opublikowano wyniki sondażowe opracowane za danymi zebranymi do godz. 18, te jednak niewiele różniły się od pełnych, podanych po godz. 22 czasu polskiego. Jedyna zmiana zaszła w poparciu dla Zełeńskiego - zwiększyło się o 0,2 punktu procentowego, z 30,4 do 30,6 proc.

Jeżeli te wyniki potwierdzą się, to druga tura wyborów na Ukrainie odbędzie się 21 kwietnia.

"Socis": Tymoszenko nie wchodzi do drugiej tury

Na podobne liczby wskazuje też inny exit poll przeprowadzony przez grupę „Socis” dla niektórych stacji telewizyjnych. Tutaj Wołodoymyr Zełeński uzyskuje 29 procent, Petro Poroszenko - 19 procent, a Julia Tymoszenko - niemal 13 procent i również nie wchodzi do drugiej tury.

O godz. 22 czasu polskiego będą kolejne wyniki sondażowe, tym razem obejmujące też głosy po godz. 18. Oficjalne wstępne dane Centralna Komisja Wyborcza opublikuje po północy.

Więcej o:
Komentarze (62)
Wybory prezydenckie na Ukrainie. Sondaże exit poll. Petro Poroszenko i Wołodymyr Zełeński w II turze wyborów
Zaloguj się
 • Tomek Pinek

  Oceniono 24 razy 14

  A USA? Tam prezydentem też jest komik - do tego żałosny. A Włochy? Też jakiś klaun. Kukiz nasz lokalny błazen też miał dobry wynik ??
  Więc nie ma co tak ujadać.

 • chi-neng

  Oceniono 19 razy 11

  Podesłać im Kukiza!
  Albo wymienić naszego pajaca z pałaca na Zeleńskiego, bowiem ten ostatni, jako komik w tym Cyrku Marionetkowym, zrobiłby kariere:).

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 11 razy 9

  Durny naród zakpił z siebie.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 9 razy 7

  We Włoszech też kandydował jakiś wesołek. Taka teraz panuje przygłupiasta moda.

 • hen-live

  Oceniono 9 razy 7

  Komicy prezydenci mają to do siebie że są popularni.To widac w USA,Polsce czy Rosji.

 • Na glowie postawione

  Oceniono 17 razy 7

  Komik na prezydenta... Chyba pozazdrościli nam pseudokabaretu... Ręce opadają.

 • el_rumburak_de_san_escobar

  Oceniono 6 razy 4

  Poczucie humoru wiąże się z inteligencją. Nie powinno być tak źle.

 • yaspiman

  Oceniono 14 razy 4

  gratuluję Panie Zełeński.
  gruby oszołom musi odejść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX